Korona Günlerinde Öneriler: Mobil Kültür & Sanat Uygulamaları

  Google Arts & Culture

Bu uygulama, 70 ülkeden 1.200’den fazla uluslararası müze, galeri ve kurumla işbirliği yapmaktadır.Geniş içerik yelpazesi ile aradığınız kalitede binlerce fotoğraf, video, el yazması ve sanat eserlerinin hikayelerini bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda kendinize ait koleksiyonunuzu oluşturabiliyorsunuz.

Özellikler:

– Yakınlaştırma: Dünyanın en büyük hazinelerinin her ayrıntısını inceleyin.

- Advertisement -

– Sanal Gerçeklik: Google Cardboard görüntüleyicinizi alın, sanat ve kültüre dalın.

– Zamana ve rengine göre göz atma: Renklere veya süreye göre filtreleyerek sanat yapıtlarını keşfinin keyfini yaşayın.

– Sanal turlar: Dünyadaki en ünlü müzelerin içine adım atın ve simgesel yapıtları ziyaret edin.

– Kişisel koleksiyon: En sevdiğiniz sanat eserlerini kaydedin ve koleksiyonlarınızı arkadaşlarınızla paylaşın.

– Bölgesel: Bulunduğunuz bölgedeki müzeleri ve etrafınızdaki kültürel etkinlikleri bulun.

– Sergiler: Uzmanlar tarafından düzenlenen rehberli sanal turlar yapın.

– Günlük özet: Uygulamayı her açtığınızda yeni bir şeyler öğrenin.

– Sanat Eksperi: Belirli müzelerde cihazınızın kamerasını çevrimdışıyken bile tarayıcınızı sanat eserlerine doğru tutarak daha fazla bilgi edinin.

– Bildirimler: Abone olarak en iyi sanat ve kültür hikâyeleri hakkındaki güncellemeleri alın.

DailyArt

Klasik, modern ve çağdaş sanat eserleriyle ilgili kısa öyküler okuyabileceğiniz bir uygulamadır.Uygulama açıldığında seçilen eser, sanatçının ismi ve yapıldığı tarih yer alıyor. Eser ile ilgili kafanıza takılan birçok sorunun cevabı da bu uygulamada yer alıyor.  1.600’den fazla eser, 600 sanatçı biyografisi ve 480 müze koleksiyonu arşivi bu uygulamada sizi bekliyor.

Calibre

  • Calibre, tüm e-kitap koleksiyonunu düzenleyerek kütüphanenizde kolayca değişiklik yapmanızı sağlar.
  • Formatlar arasında dönüştürülebilir, araç ve fontlarınızı değiştirebilir, kitaplarınızın bölüm haritalarını çıkarabilir.
  • Eşleme esnasında eğer bilgisayarınızda veya taşınabilir cihazınızda bulunan e-kitaplar birden fazla formatta mevcut ise, Calibre otomatik olarak daha iyi olanı seçer. Eğer eşitlemek istediğiniz kitaplardan biri cihazınız ile uyumlu değilse, Calibre otomatik olarak formatını dönüştürür ve o şekilde cihazınıza eşitler.
  • Calibre, belirli bir haber kaynağındaki tüm haberleri e-kitap şeklinde kaydedip cihazınıza eşitleyerek, istediğiniz her yerde gazete okur gibi haberlerinizi okuyabilirsiniz.
  • Calibre, içerisinde çok gelişmiş bir e-kitap okuyucuyu da da barındırır.

E-kitap görüntüleyicisi: Açılan resim görüntüleyicisinde görsellerin döndürülebilmesi.

 Street Art Cities

Bu uygulama tüm dünyada sokak sanatını keşfetmenizi sağlar. Neyin etrafında olduğunuzu görmek için haritayı kullanmanız yeterlidir. Bulunduğunuz yerden bir  bisiklet kiralamak veya yürümek, şehrin güzel sanat eserlerini keşfetmek için rota özelliğine bakmanız yeterlidir.

Artsy

Çağdaş sanat platformları arasında en çok takip edilen ve bilinen uygulamalarından biri de kuşkusuz Artsy. Hangi derecede ilgili olursanız olun, ister bir sanatsever, ister bir koleksiyoner, ister bir sanatçı; Artsy size bilgi sağlamakla kalmıyor, en yeni teknolojileri ve dijital dünyayı yakından takip ederek bunu çağa en uygun şekilde yapıyor. Artsy‘nin veritabanında 1 milyondan fazla eser ve 100 binden fazla sanatçı kayıtlı. Dünyanın önde gelen kurum, müze ve galerileriyle yaptıkları işbirlikleri ya da fuar ve etkinlikleri anlık olarak takip ederek yaptıkları paylaşımlar sayesinde, ister websitesi üzerinden ister sosyal medyadan ister kendi uygulamasını kullanarak en güncel haberlere ve etkinlik izlenimlerine ulaşabiliyorsunuz. Takip ettiğiniz sanatçılardan ve galerilerden en güncel haberler de düzenli bildirimlerle gönderiliyor.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...