Korona Günlerinde Öneriler: Kitap Önerileri

[vc_message]Koronavirüs hakkında Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamaları takip ediniz.
Yaşlı insanların Twitter kullanmadığını unutmayın! Bilgilendirmeleri, çevrenizdeki insanları arayarak bildirin.
Gerekmedikçe dışarı çıkmayın, dışarı çıktığınızda her türlü önlemi almayı unutmayın.
Sizi seviyoruz, sağlıklı günler ♥[/vc_message]

İlk ve orta dereceli okullarda 2, üniversitelerde 3 hafta verilen ara sayesinde eve kapanıp, sağlıklı bir şekilde bu sürecin atlatılmasını hepimiz istiyoruz. Fakat sokağa çıkmaya korktuğumuz bu dönemde, ev elbette can sıkıcı bir hal almakta. Bu yüzden sizler için farklı listeleri derlemeyi düşündük. Söylenti ekibi tarafından önerilen kitaplar, evinizde varsa ve henüz başlamadıysanız tam size göre!

Kitap önerilerini sunan arkadaşlarımız: Zeynep Gizem Eskici, Canan Avent, Gamze Erhan, Ece Özer, Ayşegül Çelik, İrem Kaya, Kader Gürcüoğlu, Melisa Gönen, Selene Cabalar

Martin Eden – Jack London

Söylenti Dergi İçeriği: Martin Eden – 21 Alıntı

- Advertisement -

Martin Eden, 1909’da Amerikalı yazar Jack London tarafından yazılan ve yazar olmanın mücadelesini veren genç işçi Martin Eden’i konu edinen romandır. Kitabın yazarı olan London’ın aksine protagonist Eden, sosyalizmi “köle ahlakı” olarak niteleyerek reddetmekte ve onun yerine Nietzsche’nin bireyciliğine inanmaktadır.

Siddartha- Hermann Hesse

Söylenti Dergi İçerikleri:
Hermann Hesse – Siddartha – 17 Alıntı
Kilden Felsefe: Siddartha Gautama

Siddhartha, Hermann Hesse’nin, Siddhartha Gautama’nı hayatını konu aldığı, Budizm felsefesinin içrek yönlerini işleyen, yazarın en ünlü eserleridir. Berlin’deki S. Fischer Verlag isimli yayınevi tarafından 1922 yılında ilk defa yayımlanmıştır. Roman kahramanı Siddhartha, tıpkı Buda gibi bir prenstir.

Knulp – Hermann Hesse

Hesse, tıpkı Knulp gibi, uzun yürüyüşlere çıkmaktan ve doğayla baş başa kalmaktan hoşlanan biriydi. Bu anlamda onun ruhunun uçarı yanını da simgeleyen kitap, bu öykülere ek olarak, Hesse’nin ölümünden sonra gün ışığına çıkan iki fragmanı da içeriyor.

Bozkırkurdu – Hermann Hesse

Uçarı bir “yaşam” insanı olmaya kalkışan katıksız bir “düşün” insanının, bu ikilemin gelgitleriyle oradan oraya savrulan yalnız bir ruhun, Bozkırkurdu’nun hikayesi. Aydın geçinenlerin, bildikleriyle büyüklenenleri, bilmediklerini küçümseyenlerin, bunu yaparken -bilinçli ya da bilinçsiz- yaşamı kaçıranların yüzüne inen bir tokat.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Söylenti Dergi İçerikleri:

Hüseyin Rahmi Gürpınar – Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç & Melek Sanmıştım Şeytanı | 10 Alıntı
Naif Bir Yazar: Hüseyin Rahmi Gürpınar

Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, günlük yaşamı kaleme alırken mizah öğesini her zaman ön plana çıkartmıştır. Bu kitapta yer alan Kuyrukluyıldız Altında Bir izdivaç ile Melek Sanmıştım Şeytanı adlı yapıtları genç okurlarımız için özenle sadeleştirilmiştir.

Veba – Albert Camus

Söylenti Dergi İçerikleri:
Avrupa’nın Üstüne Çöken Kabus: Kara Ölüm
Veba – Albert Camus – 25 Alıntı

Veba, yalnızca çağımızın değil, tüm insanlık tarihinin ortak bir sorununa değinir: Felaketin yazgıya dönüşmesi. Camus’nün hiçbir yapıtında böyle acı bir yazgı, böylesine şiirsel bir dille ele alınmamıştır. Veba, insanın ve ışığın şiiridir. Bu şiirde renkler alabildiğine koyu, ancak yazarın sesi o denli umut doludur. Beklenmedik bir boyuta ulaşan veba salgını tüm Oranlıları ilkin umutsuzluğa boğar, ardından Doktor Rieux, Tarron ve Grand’ın gösterdikleri dayanışma örneği, başta yetkililer olmak üzere herkese bir güç ve umut kaynağı olur. İşte Camus’nün insana bakışı ve inancı bu noktada karşımıza çıkar.

Körlük – Jose Saramago

Söylenti Dergi İçerikleri:
Körlük İncelemesi
Körlük’ten 19 Alıntı
Sistem İçinde Kaldığın Müddetçe “Körsün”

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

Bazen Bahar – Melisa Kesmez

Söylenti Dergi İçerikleri:
Bazen Bahar… – İnceleme
Bazen Bahar’dan 14 Alıntı

Melisa Kesmez kadın-erkek ilişkilerine, arkadaşlığa, aileye, şehre, doğaya, eşyaya yine farklı gözlerle bakıyor: İncinmişlikleri, kırılmışlıkları, yarım kalmışlıkları ama beri yandan toparlanmaları, hayata tekrar sarılmayı insanın içine işleyen kalemiyle anlatıyor.

Parasız Yatılı – Füruzan

Söylenti Dergi İçeriği: Füruzan’ın Parasız Yatılısı – İnceleme

Parasız Yatılı, Füruzan’ın 1971 yılında yayımlanmış öykü kitabı. Yazarın ilk kitabı olan Parasız Yatılı, Türk öykücülüğünün en önemli eserlerindendir. 1971’de Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan kitap, 1972 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanmıştır.

Simyacı – Paulo Coelho

Söylenti Dergi İçerikleri:

Simyacı’dan Alıntılar
10 Soruda Paulo Coelho’yu Ne Kadar Tanıyorsun – TEST

Simyacı, Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho’nun, yayınladığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir fenomen olarak değerlendirilen üçüncü romanıdır. Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrildi ve yedi milyondan fazla sattı.

1984 – George Orwell

Söylenti Dergi İçerikleri:
1984 Kitap İncelemesi
1984’ten Alıntılar
Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Kitap Önerileri

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik romandır. Hikâyesi distopik bir dünyada geçer. Distopya romanlarının ünlülerindendir. Özellikle kitapta tanımlanan Big Brother kavramı günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

Söylenti Dergi İçerikleri:

Huzursuzluk Kitabı Üzerine Bir İnceleme – Selene Cabalar
Huzursuzluk Kitabı İncelemesi – Zeynep Gizem Eskici

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi… Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

Gelirken Ekmek Al – Şermin Yaşar

Söylenti Dergi İçerikleri:

Şermin Yaşar’ın Yeni Öykü Kitabı : Gelirken Ekmek Al

on dönemin sevilen yazarlarından biri olan Şermin Yaşar’ın kaleminden çıkan bu kitap, içerisinde toplamda 18 adet mini öykü barındıran bir eser olarak karşımıza çıkıyor. İsmini içerisindeki aynı adlı hikayeden alan eser, kitabın en dikkat çeken hikayeleri arasında gösteriliyor.

Öte yandan kitaplarında içten, sıcak ve bizden olan hikayeleri anlatmayı seven Yaşar, yine samimi hikayeleriyle bu kitabında da kah güldürüyor kah düşündürüyor. Öykülerde adeta kendinizden parçalar bulabileceğiniz, okudukça tüm incinmişliklerinizi, başınıza gelen trajikomik olayları ve hatta aşklarınızı dahi bulabileceğiniz bu kitap, kalbinizin içini ısıtmak için geliyor.

Tarihi Hoşça Kal Lokantası – Şermin Yaşar

Bir köşede unutulmuşlar, yalnızlığıyla yoğrulmuşlar, kırık gönüller, bir yerlerde sessiz sedasız yaşayanlar, görmediklerimiz, görmezden geldiklerimiz… Dedemin Bakkalı, Ev Yapımı Sihirli Değnek, Oyuncu Anne, Çok Hayal Kuran Çocuk kitaplarının yazarı Şermin Yaşar’dan “kaybetmek bizim işimizdir” diyen insanların öyküleri.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Söylenti Dergi İçerikleri:

Cesur Yeni Dünya’dan 24 Alıntı
Sahte Mutlulukların Dünyası: Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur yeni Dünya bizi ‘Ford’dan sonra 632 yılına’ götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, ‘annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür. Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya uykuda eğitim ile sağlanır. Hipnopedya seyesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Söylenti Dergi İçerikleri:

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü | 24 Alıntı
Farklı Bir Adalet Eleştirisi: “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü”

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, dünya edebiyatının ölümsüzlerinden Victor Hugo’nun (1802-1885) yirmi altı yaşında yazdığı bir gençlik yapıtıdır.

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Söylenti Dergi İçerikleri:
Kırmızı Saçlı Kadın’dan Alıntılar

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk’un 2016 yılında yayınladığı roman. Yıllardır süre gelen efsaneler ile güncel konuları bir araya getiren Orhan Pamuk, bunları aşk, kıskançlık ve baba-oğul ilişkilerini tarihsel olaylar üzerinden yaptığı tasvirlerle anlatıyor.

Çamaşırcının Kızı Küçücük – Orhan Kemal

Yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarları­mızdan biri olan Orhan Kemal, Çamaşırcının Kızı’nda yer alan öykülerinde, yaşadıkları kıstırılmışlık ve imkânsızlığa karşın, gerçeğin acımasız soğuğundan, tükenmeyen hayalleriyle umutlarını diri tutma uğraşı vererek korunmaya çalışan insanların içinden sesleniyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov

Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşür.

Acımak – Reşat Nuri Gültekin

Reşat Nuri Güntekin 1928 yılında yayınlanan bu eserinde; çalışkan başarılı fakat zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit’in bakış açılarından dramatik yaşam öykülerini anlatıyor.

6:27 Treni – Jean-Paul Didierlaurent

36 yaşındaki Guylain Vignolles kâğıt geri dönüşüm fabrikasındaki işinden nefret eden yalnız ve mutsuz bir adamdır. Hayatı, sıkça sohbet ettiği küçük kırmızı balığıyla birlikte yaşadığı ev ve çalıştığı fabrika arasında geçer. Görevi, kitapları paramparça eden korkunç makine Zerstor 500’ü kullanmaktır.

Çalıştığı işletmede iki dostu vardır, biri ürkünç makinenin ayaklarını yediği Guiseppe, diğeri ise sadece aleksandrin hece vezniyle kurduğu cümlelerle konuşan bekçi Yvon Grimbert. Kitapları yok etmekten duyduğu vicdan azabından kurtulmanın yolunu, her gün bindiği banliyö treninde, Şey’den söküp aldığı birbirinden bağımsız kitap sayfalarını yüksek sesle okumakta bulan Guylain, tekdüze hayatının akışının vagonda bulduğu o akıllı bellekle birlikte değişeceği umuduna kapılır. Minik aletin içindeki metinlerin yazarının peşine düşen bu umutsuz, şehirli adamın küçük hayatı büyük bir dönemecin eşiğindedir artık.

Edebiyat alanındaki ilk başarılarını, yazdığı öykülerle, kazandığı prestijli ödüllerle yaşayan Fransız yazar Didierlaurent, bu ilk romanıyla, başta ülkesinde olmak üzere dünya çapında adından sıkça söz ettirdi. Yayımlandığı yıl bir edebiyat fenomeni olarak kabul edilen roman, kısa sürede 29 dile çevrildi.

Ölümcül Kimlikler – Amin Maalouf

Söylenti Dergi İçerikleri:
Kimliğin Yıkıcı Yanı: Ölümcül Kimlikler

Ölümcük Kimlikler Amin Maalouf’un 1998 tarihli bir kitabı. Amin Maalouf bu eserinde, kişinin kimliğini dini, etnik, kültürel hangi nedenlerle seçtiğini, bunu seçerken içinde bulunduğu toplumun kendisine bakışının etkisini ve kimlik çatışmalarını anlamdırmaya çalışıyor.

Yılkı Atı – Abbas Sayar

Yılkı Atı, Abbas Sayar’ın 1970 yılında yayımlanan romanı. Roman 1971 yılında TRT Roman Başarı Ödülü’nü kazanmıştır.

Hastalık Hastası – Moliere

Hastalık Hastası, ünlü Fransız oyun yazarı Molière tarafından yazılmış, komedi-bale türünde seyirlik bir oyundur. Molière’in son eseri olan oyun, üç bölümden oluşan bir müzikli gülmecedir. Saf bir adamın, onu gelir kapısı olarak gören doktorunun yalanlarına kanarak kendini ölümcül bir hasta olarak görmesini konu alır.

Üç Anadolu Efsanesi – Yaşar Kemal

Üç Anadolu Efsanesi, Yaşar Kemal’in destansı romanlarından. İlk basımı 1967’de Ararat Yayınevi tarafından yapılmıştır. Kitabın tam adı Üç Anadolu Efsanesi – Köroğlunun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan, Alageyik’dir. Kitap yapı itibarı ile bu üç efsaneyi konu olmaktadır.

Deliliğe Övgü – Erasmus

Deliliğe Övgü, Erasmus ’ un canlılığını, geçerliliğini ve çekiciliğini günümüze kadar değişmeden koruyabilmiş tek yapıtıdır.

Şifrepunk – Julian Assange

WikiLeaks’in genel yayın yönetmeni ve fikir babası olan Julian Assange, bugün şifrepunk felsefesinin dünya çapında öndegelen savunucularından biridir. Burada kendisi gibi internet uzmanı olan Appelbaum, Müller-Maguhn ve Zimmermann ile birlikte insan özgürlüğündeki yerini, geleceğini tartışıyor. Assange’a göre elimizdeki en önemli özgürleşme aracı olan internet, totoliterliğin bugüne dek görülmedik düzeyde tehlikeli bir yöntemi haline geldi; hatta insan uygarlığı için bir tehdit arz ediyor.

 Mitlerin Kısa Tarihi – Karen Armstrong

Karen Armstrong inanç sistemleri üzerine önde gelen bir düşünür olup, bu kısa ve özlü kitabında mitolojinin tarihini ve tezahürlerini ayrıntılarıyla ele alıyor.b Armstrong, Paleolotik dönemden ve avcı mitlerinden başlayarak son beş yüzyıldaki “Büyük Batı Dönüşümü”ne, mitin bilim tarafından tahtından indirilmesine dek bize kılavuzluk yapıyor. Mitlerin tarihi insanlığın tarihidir. Bizim hikayelerimiz ve inançlarımız, merakımız ve dünyayı anlamaya yönelik çabamız bizi atalarımıza bağlıyor. Mitler evreni anlamlandırmamıza yardımcı oluyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İlkan Balkan
İlkan Balkan
Genel Yayın Yönetmeni - Mais la pluie sera alaimisema!

Must Read

Yitirilen Bir Radyo Kültürü: Radyo Tiyatrosu

Görselliğin olmadığı ve oyunların sadece sesli olarak oynandığı bir radyo programı türü; radyo tiyatrosu. Arkadan gelen ses efektleriyle dinleyicide tiyatro izliyormuş hissi uyandıran, tiyatronun...