Korona Günlerinde Öneriler: Farklı Tarzda Podcastler

Evde geçirdiğimiz vakti anlamlı kılmanın ve bu fırsatı değerlendirmenin keyifli yollarından biri de podcast dinlemek. Odanızı toplarken bir yandan keyifli sohbetler size eşlik edebilir ya da kahvenizi yudumlarken bilgi dolu konuşmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz. Her tarza yer vermeye çalıştığımız podcast önerilerinde umarız size hitap edenleri bulabilirsiniz. Keyifli dinlemeler Söylenti ailesi! Ve tabiki #evdekal

Nasıl Olunur?

Farklı disiplinlerden insanların konuk olarak gelip o işi yapan “Nasıl Olunur?” sorusuna cevap verdiği podcast serisini gazeteci- yazar Nilay Örnek hazırlayıp sunuyor. Yekta Kopan’dan Emre Arolat’a, Hüsamettin Koçan’dan Hasan Söylemez’e birbirinden farklı işlerle uğraşan insanlar hem kendi hayat yolculuklarını hem de mesleklerine dair ilginç bilgileri bizlerle paylaşıyor. Bu sayede belki de nasıl işlediğini hiç bilmediğiniz süreçler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. En son 23 Mart’ta Şermin Yaşar’ın konuk olduğu bu podcast serisini biz çok seviyor ve size de mutlaka tavsiye ediyoruz.

Dinlemek için tıklayın.

Nereden Başlasam?

- Advertisement -

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ikilisi çok sevilen yazar söyleşileri podcasti sonrasında “Nereden Başlasam?” isimli yeni bir seri ile karşımızdalar. Bu seride de farklı disiplinlerin uzmanlarını konuk ederek o alana nereden başlanabileceğine dair bilgileri paylaşıyorlar. Sağlıklı Beslenme, Moda Tarihi, Göç, Latin Amerika, Tanzimat Edebiyatı, Dijital Oyun Tasarımı gibi birbirinden farklı başlıklar üzerinden konuşmalar yapıyorlar. Alanları tanımanın dışında okuma önerileriyle alanda ilerlemenin yollarını da keşfetmemizi sağlıyorlar.

Dinlemek için tıklayın.

Teoman Duralı ile Felsefe Söyleşileri

Prof. Dr. Teoman Duralı, bu seride felsefe üzerine sohbet ediyor. Felsefe-bilim geleneğinin doğuşu, süreçlerin nasıl ilerlediğini Batı ve Doğu dünyası üzerinden anlatıyor. Duralı bu sohbetlerde felsefi terimlerin ağırlığını hafifleterek herkesin anlayacağı şekilde, akıcı bir dil kullanıyor. Felsefe alanında uzman isimlerden olan Duralı, İklim Şartları ve İlk Konutlar, Buzul Çağı, Evrim, Beşer ve İnsan gibi başlıklarla konular hakkında bilgi paylaşımında bulunuyor.

Dinlemek için tıklayın.

Fularsız Entellik

Herkesi fularsız entel olmaya zorlayan bu podcast serisinde Kobe Bryant’ın Ölümüne Üzülmek gibi dikkat çekici konular ve dünya gündemi konuşuluyor. Podcasti hazırlayan aynı zamanda Immanuel Tolstoyevski adıyla Ekşi Sözlük’teki yazılarıyla tanınan ancak gerçek ismini bilmediğimiz biri. Podcastleri dinleyerek dünya gündemine eleştirel bir bakış açısı geliştirebiliyorsunuz. Korona ve pandemi üzerine konuşmaları olduğunu da belirtmek gerek.

Dinlemek için tıklayın.

Havadan Sudan

Akademisyen Hande Turan ve Fotoğrafçı Mehmet Turan’ın hazırlayıp sunduğu podcast serisinde bazen gündem konularını bazen de teknoloji, sağlık, çevre, bilim, iş hayatı ve sanat konuşuluyor. Kompost haline getirilen bebek bezi, bilgisayarsız kodlama nasıl öğrenilir gibi başlıkları olan bu seriyi dinlerken hem eğlenebilir hem de birçok konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dinlemek için tıklayın.

Türkiye Tasarım Vakfı

Türkiye Tasarım Vakfı, Kuzguncuk İskelesi’nin üst katında Şehir Konuşmaları ve 18.45 Konuşmaları gibi tasarımın farklı alanlarına değinen ilham verici konuşma serilerine ev sahipliği yapıyor. Bu konuşmaların herkese ulaşabilmesi için de kayıtlarını podcast olarak bizlerle paylaşıyorlar. Uğur Tanyeli, Deniz Aslan, Laris Alara Kilimci, David Green gibi mimarlık ve tasarım dünyasından isimlerin konuşmalarını dinleyebilir; grafik tasarım, şehircilik, moda tasarımı gibi farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dinlemek için tıklayın.

Gençlerle Başbaşa

Sadettin Ökten İTÜ Mühendislik mezunu olan aynı zamanda da yurt içi ve yurt dışında eğitimler almış bir yazar ve emekli öğretim üyesi. İnşaat mühendisi olmasına rağmen şehircilik ve medeniyet üzerindeki entelektüel birikimiyle tanınan Ökten, bu podcast serisinde genç kesime bilgi aktarımında bulunuyor. Her bölümde insan, medeniyet, evren, okuma gibi insanın bilgi dağarcığını geliştirecek konularda konuşuyor ve önerilerde bulunuyor.

Dinlemek için tıklayın.

Açık Bilim

Türkiye’nin eski podcast yayınlarından biri olan Açık Bilim her bölümünde bilim, bilim dünyası, bilimsel düşünce, teknoloji gibi konular üzerine faydalı konular konuşuluyor. Eğlenirken bilim öğrenmek isteyenlere dinleyecekleri çok fazla bölüm olduğu için bir yerden başlamalarını tavsiye ediyoruz. Son zamanlardaki yayınlarında Covid-19’dan bahsettiklerini de belirtmek gerek.

Dinlemek için tıklayın.

Girişimci Muhabbeti

İnovasyon, girişimcilik, teknoloji ve yeni yatırımlar gelişen dünyanın en çok konuşulanları arasında. Bu konularla ilgilenen herkese her bölümünde girişimcilik dünyasından haberleri ve girişimleri paylaşan, sorunları masaya yatıran bu podcast serisini tavsiye ediyoruz.

Dinlemek için tıklayın.

Farklı Kaydet

Sinemadan spora, tiyatrodan mimariye birbirinden farklı gündem konularının konuşulduğu bu podcast serisinde de izleyebileceğiniz çok sayıda yayın mevcut. Senden Benden Yakışıklı Yapılar gibi eğlenceli başlıklarla yapılan sohbetleri dinlemeniz bizden size tavsiye.

Dinlemek için tıklayın.

Bi’ Gidene Soralım

Emre Onar “Yurt dışına taşınmanın ve yurt dışında yaşamanın çokça merak edildiği bu dönemde hep yurt dışına gitmeyi konuşuyoruz, peki ya sonrasında neler oluyor?” diyerek yurt dışında yaşama üzerine konuların konuşulduğu bir yayına başladı. Henüz 15 bölümü dinleyebileceğiniz podcast serisinin her bölümünde farklı konuklarla farklı sorunlar masaya yatırılıyor. Devamında neler olacağını biz de merakla bekliyoruz.

Dinlemek için tıklayın.

Mutfaktan Sesler

Mutfağa ilgi duyan, bu ilgiyi sektörel anlamda da geliştirmeyi düşünenler için harika bir önerimiz var şimdi. Mutfak Sanatları Akademisi ekibi tarafından hazırlanan serisi sayesinde, mutfak dünyasından haberleri her bölümde farklı bir şeften dinleyebilirsiniz.

Dinlemek için tıklayın.

Bunu ben de yaparım

İbrahim Selim ve ekibinin hazırlayıp sunduğu podcast serisinde, kentte yaşayan insanın gündeminde olan ve bazen de canını sıkan konular masaya yatırılıyor. Onların deyimiyle sorunlar atomlarına kadar ayrılıyor 🙂 Aşktan dolandırıcılığa farklı başlıklarda konulardan sohbetler dinlemek mümkün.

Dinlemek için tıklayın.

Film Koması

Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu podcast serisinde sinema dünyası masaya yatırılıyor. Sinema ile ilgili olayların, yılın en iyilerinin, dijital platformda izlenilebilecek film ve dizilerin kısaca bu sektörlere dair neredeyse her şeyin konuşulduğu podcast serisi dinleyicilere film komasına girmeyi vaad ediyor.

Dinlemek için tıklayın.

Yoldayız Geliyor Musun?


Sosyal medyada oldukça büyük bir kitleye hitap eden Ece Targıt hazırladığı bu podcast serisi ile kişisel gelişim ve farkındalık mevzularında takipçilerine destek olmayı hedefliyor. Konulara göre kendi alanlarında fark yaratan çeşitli konukları da programında ağırlıyor.

Dinlemek için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İrem Nur Kaya
İrem Nur Kaya
“Yarayla alay eder yaralanmamış olan”

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...