Kültür - SanatKorona Günlerinde Öneriler: Evde Sanat Ziyafeti

Korona Günlerinde Öneriler: Evde Sanat Ziyafeti

-

spot_imgspot_imgspot_img

Pandemi ilan edilen küresel salgın yalnızca bağışıklık sistemimize değil, psikolojilerimize de enfekte olabilecek boyutlara ulaştı. Tüm dünyada bir karantina hali hakimken, bizleri bireysel ve toplumsal olarak hem ekonomik hem sosyal açıdan oldukça zorlayan durumlarla da karşı karşıyayız. Neredeyse tüm yaşam rutinimizi değiştiren bu zorlu belirsizlik sürecinde karantina altında kalması gereken sadece bedenlerimiz. Ruhlarımızı özgür bırakmanınsa tam vakti. Sosyal izolasyon günlerinde ne kadar dışarıya çıkamıyorsak o kadar içlerimize ve birbirimize yönelelim.

Ancak ilk olarak yapılması gereken şu ki; her birey başta kendi ve sevdikleri olmak üzere, insanlık adına üzerine düşeni yapmalı. Artık hemen hemen herkesin, yapılması gerekenlerin bilincinde olduğunu düşünüyorum. Zorunlu haller dışında ve imkanlarımız dahilinde uygulamak çok da zor olmamalı. Hele hele şu günlerde, evde kalabilmenin bir şans olduğunu varsayacak olursak…

Evdeyiz ve sağlıklıyız. Farkına varmamız gerekenleri gördüğümüz ve bazı şeylerin değerini daha bir anladığımız bu zor günleri, unuttuklarımızı hatırlamanın, ertelediklerimizi yapmanın tam sırası olduğu fırsat günlerine çevirmek bizlerin elinde.
Kendimizi ve birbirimizi dinlemek…
Aile sohbetleri, albümler, çocukluk anıları. Dedelerimizin, ninelerimizin gençlik hikayeleri. Birlikte mutfağa girmek, oyunlar oynamak. Kitaplıkta okunmayı bekleyen kitaplar, izlenmemiş filmler, düzenlenmeyi bekleyen dolaplar. Denenmeyi bekleyen lezzetler, keşfedilmeyi bekleyen yetenekler. Çalınmayı bekleyen bir gitar, üzerinde yarısı boyanmış tuvalle bekleyen şövale…

İptal olan etkinlikler, konserler, kapanan müzeler, ertelenen sergiler derken müze müze, sergi sergi gezen, konserden konsere, bir etkinlikten diğerine koşan biz sanatseverler de bu ihtiyacımızı evde sosyal medya ve televizyonlar üzerinden canlı yayınlarla, online müze gezileriyle gidermeye çalışıyoruz bir şekilde.

Yapılacak, yaparken iyi hissettirecek onlarca şey var.
Gelin bu sıkıntılı günleri lehimize çevirelim, birlikte yenelim.
Bunun için bir öneri de benden gelsin o halde! İşte sizlere keyifle izleyebileceğiniz, sanatı ve sanatçıyı konu edinmiş belgesellerden bazıları;

BURDEN / CHRIS BURDEN

Chris Burden

Belgesel, 1970’lerin sınırları aşan Amerikalı performans sanatçısı Chris Burden’ın kariyerine odaklanıyor. Burden’ın sanata bakışını ve zamanla bu bakış açısının nasıl evrildiğini gösteren belgeselde sanatçının hayatı; sanatçı arkadaşları, ve sanatçının kendini ifade ettiği samimi röportajlarla anlatılıyor.

SOKAK SANATÇISI ANTHONY LISTER

Anthony Lister

Çağdaş bir Avustralyalı sanatçı olan Lister, gençliğinde kendi şehrindeki sokak sanatı hareketine öncülük etti ve Avustralya’nın önde gelen sokak sanatçısı olarak kabul edildi. Lister’in samimi portresini çizen belgesel, sanatçıyı kariyerinde ilerlerken ve kişisel zorluklar yaşarken takip ediyor.

STRUGGLE, THE LIFE AND LOST OF STAINSLAW SZUKALSKI / MÜCADELE: SZUKALSKI’NİN HAYATI VE KAYIP SANATI

Stainslaw Szukalski

Polonyalı-Amerikalı heykeltıraş ve ressam Stainslaw Szukalski’nin Polonya, Chicago ve Los Angeles arasında geçen hayatını ve sanat yolculuğunu konu alan belgesel ile sanatçının sıra dışı sanatını ve kişiliğini keşfe çıkıyoruz. Belgeselde Polonya’da yaşadığı süre boyunca döneminin en bilinen sanatçılarından biriyken, Naziler tarafından yok edilen eserleri ve Polonya’dan ayrılıp Amerika’ya gidiş hikayesi ele alınıyor. Yeni geldiği ülkede sanatçının bir anda sanatsal tanınırlığını kaybetmesine karşı gösterdiği direnişle birlikte sanat çalışmalarını da sürdürme mücadelesi gözler önüne seriliyor.

THE PRICE OF EVERYTHING / HER ŞEYİN FİYATI

The Price Of Everything

Picasso tablosunun 179 milyon dolara, Pollock, Basquiat ve Jeff Koons eserlerinin rekor rakamlara satıldığı, günümüz sanat camiasına ışık tutan bir belgesel; The Price of Everything. İzleyene sanatın değerini sorgulatıyor. Nathaniel Kahn’ın yönetmenliğindeki etkileyici belgeselde sanat dünyasının günümüzdeki vaziyeti, lüks kavramıyla ticari kaygılar etrafında şekillenmesi ve para ile olan ilişkisi gibi birçok önemli konuya değiniliyor.

THE 100 YEARS SHOW / 100 YILLIK GÖSTERİ, CARMEN HERRERA

The 100 Years Show

Alison Klayman yönetmenliğindeki 30 dakikalık kısa bir belgesel film olan 100 Yıllık Gösteri, Küba-Amerikan kökenli soyut-minimalist ressam Carmen Herrera’nın sanatına odaklanıyor. Soyut resimleriyle dünyaca bilinen Herrera’nın geç farkedilen değeri, 90 yaşına kadar tanınmıyor oluşu ve 100 yıllık hayatını izlediğimiz her sahne bizlere ‘hiçbir zaman geç değildir’ dedirtiyor.

BİR FOTOĞRAFÇININ KEŞFİ: VIVIAN MAIER’İN PEŞİNDE

John Maloof ve Charlie Siskel tarafından yönetilen, fotoğrafçı Vivian Maier’in yaşamından kesitler sunan 2013 yapımı Amerikan belgesel filmi Finding Vivan Maier; yaşamı boyunca 100.000’den fazla fotoğraf çekmiş olan Vivian Maier adında bir çocuk bakıcısı olan bu enteresan kadınının gizemli yaşamının ardındaki sır perdesini, kendisini tanıyanlar ve Fransa’daki akrabalarıyla yapılan röportajlarla aralıyor. Her şey tarihçi John Maloof’un 2007 yılında Chicago’da düzenlenen bir müzayedede tesadüf eseri bir koli fotoğraf satın almasıyla başlar. Maloof’un çabalarıyla kısa sürede Maier tanınır ve 20. Yüzyılın en iyi fotoğrafçılarından biri haline gelerek yaşamı boyunca sahip olmadığı üne kavuşur.

EAMES: THE ARCHITECT AND THE PAINTER

Eames: The Architect and the Painter

Amerika’nın en önemli tasarımcılarının başında gelen Charles ve Ray Eames çifti yaşamları boyunca yarattıkları eserlerle ve renkli kişilikleriyle modern mimari, sanat ve mobilyacılık alanlarına imzalarını attılar.
Yönetmenliğini Jason Cohn ve Bill Jersey’in birlikte üstlendiği bu muhteşem belgesel film, çifti anlatan yakın dostları, iş arkadaşları ve uzmanlarla yapılan röportajlarla Eames’lerin yaşamına ışık tutuyor. Belgesel, geniş bir hayran kitlesi edinen çiftin yaşadığı dönem ve Amerikan kültürüne bıraktıkları mirası keyifli bir dille izleyiciyle buluşturuyor.

BELTRACCHI: THE ART OF THE FORGERY

Beltracchi : The Art of the Forgery

Alman sanatçısı Wolfgang Beltracchi’nin hayatına değinen Arne Birkenstock’un 2014 yapımı belgesel film, çağımızın en büyük sanat sahtekarlığını gözler önüne seriyor. Enternasyonal sanat camiasını 40 yıl boyunca yaptığı sahte tablolarla kandıran, 2011 yılında hapis cezası alan ve 2017 yılında serbest kalan, sahte tablolarına bir sanatçı titizliğinde yaklaşan Beltracchi’yi konu alan belgesel izleyenleri şaşırtıyor. Son 50 yılın en büyük sanat kalpazanından bir de uyarı var; ‘Sahte olanları orijinalleriyle karıştırmak istemiyorsanız, katalogları yazmadan önce bana gösterin.’

ART OF CONFLICT: THE MURALS OF NORTHERN IRELAND

Art of Conflict : The Murals of Northern Ireland

Art of Conflict belgeseli, Kuzey İrlanda’da yüzyıllar boyu süren bölünmüşlük ve anlaşmazlığın insanlar üzerindeki etkisini gösteren duvar resimlerini konu ediniyor. Kuzey İrlanda’da çekilen belgesel, duvar resimlerinin etkisini,
amacını ve geleceğini bölgede yaşayan kişiler, politik aktörler ve sanatçılarla yapılan röportajlarla sorguluyor.

HARRY BENSON, SHOOT FIRST

Harry Benson, Shoot First

The Beatles grubuyla yaptığı çekimlerde yakaladığı içten, yaşam dolu ve samimi kareler ile birlikte başlayan serüveni boyunca Alec Baldwin, Muhammad Ali, Bobby Fischer, Michael Jackson, Elizabeth Taylor ve daha bir çok tanınan kişinin fotoğraflarını çeken ve dünya çapında şöhrete kavuşan fotoğrafçı Harry Benson’ın kariyerini anlatan belgesel film, İskoçyalı sanatçının fotoğraflarındaki özgünlüğü de gözler önüne seriyor.

THE COOL SCHOOL

The Cool School

Cool School, Los Angeles’ta ortaya çıkan ve New York’ta popüler olan soyut dışa vurumcu sanat akımına tepki olarak yeni bir sanat akımının yükselişini konu alan 2008 yapımı Amerikan belgesel filmidir. Morgan Neville tarafından yönetilen ve Jeff Bridges tarafından anlatılan belgesel, yeni bir sanat akımının ortaya çıkışını ve bu süreçte yaşananları ekrana taşıyor.

AI WEIWEI: NEVER SORRY

Ai Weiwei: Never Sorry

Amerikalı yapımcı Alison Klayman tarafından yönetilen, Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei’yi anlatan 2012 yapımı belgeseldir. Dünyanın önde gelen enternasyonal sanatçılarından biri olan Ai Weiwei’nin başkaldıran sanatını ve hükümetle yaşadığı karmaşayı gerçekçi ve çarpıcı bir bakış açısıyla izleyiciyle buluşturan belgesel 2012 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

BOOM FOR REAL: THE LATE TEENAGE YEARS OF JEAN-MICHEL BASQUIAT

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Sara Driver tarafından yönetilen 2017 yapımı Amerikan belgesel filmi 1970’lerin ruhunu başarıyla yansıtıyor. Yaşamı, eserleri ve karakteriyle 1980’lere damga vuran ikonik sanatçının geç gençlik dönemini konu edinen belgeselde henüz 16 yaşında olan Basquiat’ın yalnız başına yaşadığı evsiz sokak günlerine ve kendi sanatını keşfetme sürecine ortak oluyoruz. 27 yaşında aramızdan ayrılan ölümsüz sanatçının ismi ve eserlerinin önemi her geçen gün artarken, Basquiat’ı dünyanın en önemli sanatçılarından biri yapacak olan ilk çalışmaları ve eskizlerini de bu belgeselde görebilirsiniz.

EXIT THROUGH THE GIFT SHOP / ÇIKIŞLAR HEDİYELİK EŞYA DÜKKANINDAN

Exit Through The Gift Shop

Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin yönettiği İngiltere yapımı bir belgesel film. Sokak sanatının inanılmaz hikayesini, çağdaş sanat dünyası ve belgesel yapımının iç yüzünü anlatan 2010 yapımı film, Los Angeles’ta bir Fransız göçmen olan Thierry Guetta’nın hikayesini ve sokak sanatına olan takıntısını eğlenceli ve tuhaf bir dille anlatıyor.

LAERTE-SE

Laerte-se

Lygia Barbosa ve Eliane Brum’un birlikte yönettiği, aynı zamanda Learte Coutinho ile birlikte oyunculuklarını da üstlendikleri belgesel film, 58 yaşında crossdresser ve daha sonra transseksüel bir kadın olarak ortaya çıkan Brezilya’nın en parlak karikatüristlerinden biri olan ve kendini dünyaya bir kadın olarak tanıtan Laerte Coutinho’yu konu alıyor.

HERB AND DOROTHY

Herb And Dorothy

Herb ve Dorothy, Megumi Sasaki’nin 2008 yapımı belgeselidir. Film, biri postacı diğeri kütüphaneci olan iki orta sınıf çağdaş sanat koleksiyoncusu Herbert ve Dorothy Vogel’in hikayesini anlatıyor. Eserleri seçerken göz önünde bulundurdukları iki kriter; eserin fiyatının uygun olması ve küçük apartman dairelerine sığmasıydı. Zaman içerisinde çiftin eserlerini satın aldıkları sanatçılar dünyaca tanınırken, sanata olan tutkuları ve sevgileriyle Herb ve Dorothy kalıpların dışına çıkan bir ikili haline gelir. Vogel çiftinin hikayesini ve Amerika sanat camiası üzerindeki etkisini anlatan keyifle izleyebileceğiniz özel bir belgesel.

Keyifli okumalar, iyi seyirler.

- Reklam -

Mail Bültenimize Abone Ol!

Haftalık mail bültenlerimizi almak ve duyurularımızı takip etmek için mail bültenimize abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

PODCAST

Rönesans Ressamları #6 -Piero della Francesca

Abone Ol: Spotify Altıncı bölümümüzde İtalyan Rönesansı’nın ustalarından biri olarak kabul edilen Piero della Francesca’nın hayatı ve çalışmalarını Seda Görüroğlu...

poetika özel – Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet'in en büyük başarısı ülkesinde yasaklanan eserlerinin Rusya'da, üstelik Türkçe olarak yayınlanmasıdır. Sosyalist ülkelerde yaşayan Türkler tarafından eserleri...

Rönesans Ressamları #5- Masaccio

Abone Ol: Spotify İtalyan Rönesans akımı başlangıç döneminin ilk önemli ressamlarından Masaccio’nun yaşamı ve çalışmalarını Seda Görüroğlu sizler için anlattı. Konuşmacı:...

Son Yazılar

La Haine: Gerçek Bir Başyapıt

“Gökdelenden aşağıya düşen adamın hikayesini duymuş muydunuz? Düşerken her katı geçtiğinde kendi kendine mırıldanıp, kendisini teskin ediyormuş: Buraya kadar...

Görülmüştür: Sessiz Çığlıklar Eşliğinde Bir Trajedi

👑 Bu yazı Batuhan Amaç tarafından editörün seçimi arasına eklendi 👑 Serhat Karaaslan'ın ilk uzun metraj filmi olan ''Görülmüştür'' izleyiciyi...

9 ‘Sahte’ Van Gogh Tablosunun Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

Bir grup Van Gogh eseri daha önce sahte olduğu düşünülerek sergiden çıkarılmıştı, ancak son yıllarda yapılan incelemelerden sonra tablolar...

Van Gogh’un Kaleminden Hayat: Theo’ya Mektuplar | 21 Alıntı

Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri, Çiçek Açan Badem Ağacı gibi tabloların ressamı Vincent Van Gogh'un adını duymayan kalmamıştır belki de günümüzde....
- Reklam -

Düşlerini Çizen Ressam: Van Gogh

Vincent Willem van Gogh 30 Mart 1853'de Hollanda/Groot Zundert kasabasında dünyaya geldi. Geldiği soy varlıklı olmasına rağmen kendisi yoksul...

2021 Uluslararası Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı!

2021 Uluslararası Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı! Edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan Uluslararası Booker Ödülü’nün bu yılki uzun...

Deniz Feneri: Virginia Woolf’un Hayatından İzler Taşıyan Roman

"İnsanlar birer kapalı kutuyken, diye sormuştu kendi kendine, nasıl oluyor da onların hakkında bir şeyler bilebiliyoruz?" Deniz Feneri, çoğu okur...

Kapan – Vüs’at O. Bener | 25 Alıntı

1950 kuşağının önemli yazarlarından olan ve İkinci Yeni Dönemi'ne Çehov tarzı hikayeleriyle adını yazdıran Vüs'at O. Bener, Kapan'da bizlere...