Korona Günlerinde Öneriler: Evde Gezilebilecek 17 Müze

Dünya gündemimiz virüs olmuşken, evde kalıp ne yapacağımızı düşündüğümüz şu günlerde zamanı verimli geçirmek istiyoruz. Evde kalmanın önemi bir yanda dururken, diğer yanda da kendi sosyal yaşantımızın istekleri duruyor. Dolayısıyla keyifli bir zaman geçirmek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Hal böyle olunca, evde pijamalarınız ve çay-kahveniz ile gezebileceğiniz on yedi müzeyi sizler için derlemek istedik:

1- Pinacoteca di Brera – Milano

Resim

Pinacoteca di Brera Müzesi, 24.000 metrekarelik alanıyla Milano’nun en büyük sergi alanlarından birisidir. Müzenin içerisinde antik ve modern tarzda İtalyan ressamların eserlerini barındırıyor. Ayrıca, İtalya’nın Venedik ve Lombardia bölgelerindeki sanatçıların koleksiyonlarıyla birlikte İtalya’nın diğer bölge ressamlarının eserleri sergilenmektedir.

- Advertisement -

Ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Uffizi Galerisi – Floransa

Dönemin önemli sanatçıları Michaelangelo, Botticelli, Giotto, Titan, Da Vinci, Rafaello ve çağdaşlarının en değerli eserleriyle dolu bu müze haliyle bir tapınak olarak anılabilir. Çeşitliliği ve etkisi evde gezerken bile sizi büyüleyecektir.

Ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Guggenheim Müzesi – New York

Guggenheim Müzesi, New York kentinde, Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun sergilendiği bir müzedir. Frank Lloyd Wright’ın tasarımı olan ve 1959’da tamamlanan yapı, geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayışı sergiler.

Müzeyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Van Gogh Müzesi – Amsterdam

van gogh museum ile ilgili görsel sonucu

1853 doğumlu ünlü ressamın eserlerinin tarih sırasına göre sergilendiği müzede Van Gogh’un hayatının farklı dönemlerinde yaşadıklarından ve başından geçen trajik olaylardan nasıl etkilendiği eserlerinde açıkça görülebiliyor.

Ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5- Ulusal Antropoloji Müzesi – Mexico City

Ulusal Antropoloji Müzesi - Mexico City ile ilgili görsel sonucu

Müze, Meksika’nın İspanyol öncesi mirasının arkeolojisine ve tarihine adanmıştır. 23 sergi odası ise Maya Uygarlığı dahil olmak üzere önemli antik eserler ile doludur.

Müzeyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6- British Müzesi – Londra

british museum ile ilgili görsel sonucu

British Müzesi, geçmiş zamanları günümüze getiren çeşitli sayılardaki objelerin, yapıtların ve tarihi kalıntıların sergilendiği özel bir müze olarak bilinir. Roma Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük müzesi olma ünvanına sahiptir.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

7- Orsay Müzesi – Paris

Orsay Müzesi’nde, çoğunlukla Fransız sanatına ait heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Müze daha çok içlerinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserlerinin bulunduğu geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınır. Bu koleksiyon, müzenin 1986 tarihindeki açılışına kadar Galerie nationale du Jeu de Paume‘de sergilenmiştir.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

8- J. Paul Getty Müzesi – Los Angeles

Müze, Los Angeles’ta iki noktadan oluşur: Getty Villa ve Getty Center. Biri eski eserlere ait bir dizi koleksiyonu barındırırken, ikincisi Avrupa sanatını ve uluslararası fotoğrafçılığı sergiler.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

9- Pergamon Müzesi – Berlin

Pergamon Müzesi, 1830 ve 1930 arasında inşa edilen beş müzeden en sonuncusudur. Bugün müzede sergilenen eserler, Alman arkeologların Osmanlı topraklarında etkili oldukları 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarındaki kazılarda ortaya çıkarılmışlardır.

Müzeyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

10- Rijksmuseum – Amsterdam

Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt‘a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Müzeyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

11- Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi – Seul

Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Kore, Gwacheon’daki ana müze ve Deoksugung, Seul ve Cheongju’daki üç yan bina ile çağdaş bir sanat müzesidir. Müze 1969 yılında Kore’nin modern ve çağdaş sanatını ve farklı zaman dilimlerinin uluslararası sanatını barındıran tek ulusal sanat müzesi olarak kurulmuştur.

12- Ulusal Arkeoloji Müzesi – Atina

Museo Archeologico - Atene ile ilgili görsel sonucu

Ulusal Arkeoloji Müzesi, Atina’da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Müze, Yunan Uygarlığının tarih öncesi dönemden Geç Antik Çağ’a uzanan zaman diliminden eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

13- Vatikan Müzeleri

Musei Vaticani - Roma ile ilgili görsel sonucu

Vatikan Müzeleri, Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri bulunur.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

14- Prado Müzesi – Madrid

Prado - Madrid ile ilgili görsel sonucu

Prado Müzesi, İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan bir müze ve sanat galerisidir. Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5000 den fazla çizim, 2000 baskı, 1000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

15- Louvre Müzesi – Paris

Louvre - Parigi ile ilgili görsel sonucu

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

16- Metropolitan Sanat Müzesi – New York

Metropolitan Museum ile ilgili görsel sonucu

Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Avrupa orta çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi ve batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar bulunmaktadır.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

17- Ermitaj Müzesi – St Petersburg

Hermitage - San Pietroburgo ile ilgili görsel sonucu

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın Sankt-Petersburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ek olarak, Berlin Filarmoni Orkestrası seyircili konserleri iptal olduğu için internet üzerinden yayına başladı. Buraya tıklayarak bir ay boyunca bütün yeni canlı konserlere ulaşabilirsiniz. Üstelik bütün arşiv de ücretsiz.

Kaynakça: 1  2

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskicihttp://instagram.com/siyahbeyazkutuphane
"küçük hanım yine hayaller peşinde... küçük bir hanım olamayan küçük hanım"

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!