Korona Günlerinde Öneriler : Çocuklar için Kitap Önerileri

Kendimizin ve çevremizin sağlığı için evde geçirdiğimiz şu günlerde, çocuklarınızı bir nebze de olsa bilgisayar oyunlarından uzaklaştırmanın bir yolu da onların ilgisini çekebilecek güzel kitaplar okumasını sağlamaktır, Özenle hazırlanan bu liste, onların keyifle okuyup maceraların içine dalabileceği, biraz olsun sıkıntıdan ve kaygıdan uzaklaşmasına yardımcı olabileceği kitaplardan oluşmaktadır.

Lisa Tablomu Çaldılar (Küçük Leo DaVinci)

Christian Galvez Marina G. Torrus’un yazdığı Paul Urkijo Alijo’nun resimlediği bu kitap da bir çok eğlenceli bulmacalar çocukları bekliyor. Birileri Lisa’nın yaptığı resmi çalar! Eğer resim kısa sürede bulunmazsa Leo resim dersinden kalacak ve hayalini kurduğu yaz tatilinden mahrum kalacaktır. Ne var ki hırsız, arkasında bazı izler bırakmıştır…

Momo

- Advertisement -

Michael Ende tarafından yazılmış bu kitap sadece çocukların değil, yetişkinlerin de okuyacağı ve ders çıkaracağı nitelikte bir kitaptır. Momo, çalınmış zamanı insanlara geri getiren bir kız çocuğunun tuhaf öyküsüdür. Bu çocuk, karşısındaki aptal insanları bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinler, onun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanmaz.

Masal Masal İçinde

Ahmet Ümit’in tek masal kitabı… Polisiye romanları kadar akıcı ve merak uyandırıcı. Hem çocuklara hem de masal okumayı seven tüm büyüklere. Burada anlatılanlar kitabın kapağındaki çizilmiş haritada gösterilen yerde geçer. Bir padişah, veziri ile birlikte kılık değiştirerek, kendi gönlünden daha zengin ve cömert birini aramaya başlar. Bu sırada karşısına çıkan şapkacıdan, müezzinden, demirciden, kuyumcu ve kör adamdan harika masallar duyar.

Evini Arayan Ardıç Tohumu

Servet Yanardağ tarafından yazılmış bu resimli kitap, çocuklara ağaçlar hakkında bilgi veriyor. Evini arayan bir ardıç tohumu, İstanbul’u dolaşırken çeşitli ağaçlar ile tanışır ve hikayelerini öğrenir. Bu kitabı okuyan çocuğunuzla parkta ya da ormanda gezintiye çıktığınızda, onun bu sayfalardan ne kadar çok şey öğrendiğini görürsünüz.

Kraliçeyi Kurtarmak

VladimirTumanov, bu kitabı neden yazdığını ilk sayfada şöyle anlatır: “Oğlum Aleks okula ilk başladığında matematik ona çok can sıkıcı geldi. Gerçekten de kitaplarının benim o yaşlarda okuduklarım kadar sıkıcı olduğunu farkedince bir çare aradım. Nasıl, Nasıl derken, oğlumun fantastik kitaplardan çok hoşlanması bana ipucu verdi. Matematiği fantastik bir öykü ile bir araya getirerek, Aleks’e matematiğin bir macera olabileceğini anlatmaya karar verdim. Kraliçeyi Kurtarmak işte böyle doğdu. Oğlum, bir kitabın başkarakteri olmaktan büyük bir heyecan duyarak, bulmacaları peşi peşine çözdü. Matematiğe bakışının ciddi biçimde değişikliğe uğradığını gördüm.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...