Korona Günlerinde Öneriler: Belgesel Önerileri

Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri

Dünyanın farklı yerlerindeki zorlu hapishaneler tüm gerçeklikleriyle ele alınıyor. Şiddet, olumsuz örnek olabilecek davranışlar içerdiği için 18 yaş ve üstü için uygun olduğunu belirtmeliyiz. Suçluların kültürle olan bağlantılarını davranışlarının sonuçlarında görebileceğiniz belgesel serisinde aynı zamanda farklı ülkelerin hapishane şartlarını da görebileceksiniz. Hangi ülkeler ne tür şartlar sunuyor, eğitim ve psikolojik destek suçluların topluma entegrasyonunda etkili midir? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabını bu belgesel serisinde Netflix’te bulabilirsiniz.

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Daha az daha mı iyidir? Tüketim gerçekten mutluluğu mu var eder yoksa bu tüketim toplumunun yarattığı sözde bir gerçeklik midir? Hayatınızı bir bavul kıyafet ile devam ettirebilir miydiniz? İzlerken kendinize bu tür sorular sormanıza neden olacak ve tüketim anlayışınızı sorgulatacak bir belgesel. Dünyada tüketimi kontrol altına almaya çalışan Minimalizm anlayışını yakından tanıyınız.

Peru: Gizli Hazine

- Advertisement -

Geçmişi en az 1000 yıl öncesine dayanan Peru, şaşırtıcı doğal güzelliklerinin yanı sıra araştırmacıların ilgisini çeken kültürel miraslara da ev sahipliği yapar. Kısa bir zamanda Peru’yu bir araştırmacı gibi keşfetmeye ne dersiniz?

Gıda Suçları

Bu belgesel dizi, her gün tükettiğimiz gıdalara bir de  arka plandan bakmayı hedefliyor. Tatsız gerçekleri ortaya çıkarmak ve ne yediğimizi belirleyen gizli güçleri ifşa etmek için gıda tedarik zincirinin merkezine gidiyor. Sağlığımız, tercihlerimizdir. Peki ya tercih ettiklerimiz hakkında yanılıyorsak?

Kara Turist

8 bölümden oluşan Netflix belgesel dizisi gazeteci David Farrier tarafından sunuluyor. Nükleer bir göl ve lanetli bir orman gibi dünya üzerindeki pek çok sıra dışı ve korku uyandırıcı turistik yerleri ziyaret ediyor.

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Ekümenopolis, ismini Yunanlı şehir planlamacısı Constantinos Doxiadis’in gelecekte dünyadaki bütün kentleşmiş alanların ve metropollerin kuşaklar halinde birbirleriyle birleşeceği ve tek bir şehir oluşturacağı fikrini temsil eden teriminden alıyor.  İmre Azem’in  imza attığı bu belgesel,  seyircileri yıkık gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin zirvesine götürecek ve İstanbul üzerinde, İstanbul üzerinde yapılanlar yüzünden düşünmenize neden olacak.

Dünya’da Gece

Biz gece gözlerimizi kapadığımızda ve uykuya daldığımızda da yaşam dolu gezegenimizde hayat devam ediyor. Kendi imkânlarımızla şahit olamayacağımız gizemli görüntüler yeni teknoloji ile Netflix için çekilen doğa belgeselinde karşımıza çıkıyor. Bu belgesel ile farklı canlıların yaşamlarına konuk olacak ve gecenin perdesini aralayarak gizeme tanık olacaksınız.

Tabu

National Geographic’in merak uyandıran  belgesel dizilerinden olan Tabu, yeryüzünün en tuhaf geleneklerini, inançlarını, ayinlerini ve insan davranışlarını sunuyor. Sıra dışı tedaviler, garip alışkanlıklar ve olağandışı aşk ilişkileri pek çok kişi için tabu sayılabilir ancak belgeselde yer verilen insanlar için bunlar günlük yaşamın bir parçası… Farklı kültürleri tanımak açısından bilgilendirici olsa da çocuklar için uygun olamayabileceğini ifade etmeliyiz.

Samsara

Samsara, Ron Fricke’in yönetmenliğini ve Mark Magidson’ın yapımcılığını üstlendiği 2011 yapımı anlatımsız ve yorumsuz belgesel film.  Sizi görselleri ve kültürel izleri sunuşuyla  sessiz kalmaya ve gözlerinizi en iyi şekilde kullanmaya itecek bir kültür şovu. İzleyin ve dünyanın kısa bir süreliğine avuçlarınızın içinde olmasının keyfini çıkarın.

Koy

Koy, 2009 ABD yapımı belgesel film. İnsanların hayvanlar için ne derece yok edici olabileceğinin fragmanı gibi olan belgesel ,  2010 yılındaki 82. Akademi Ödüllerinde En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü aldı.  Japonya’nın Taiji şehrindeki bir koyda, her yıl Eylül ayında gerçekleşen yunus katliamını ele alan bir grup aktivistin mücadelesini anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...