Korona Günlerinde Öneriler: 7 Şekspir Müzikali

“Bütün dünya bir sahnedir ve kadın erkek ancak birer oyuncu. Sırası gelen girer, sırası gelen çıkar. Nice roller oynar ömür boyu.’’

 

2009-2011 yılları arasında sahnelerde seyirci ile buluşan “7 Şekspir Müzikali” geçtiğimiz aylarda Youtube üzerinden de paylaşılarak on binlerce insana erişmeyi başardı.

Koronavirüs’ün tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ettiği ve bizlerin de evde kalması gerektiği şu süreçte, izlenebilecek filmlere/dizilere, okunabilecek kitaplara ek olarak unutamayacağınız bu müzikal önerisini sunmak istedik biz de sizlere.

Shakespeare’in eserlerinden derlenerek oluşturulan bu müzikal; erkek egemen bir toplumda, erkeğin 7 evresini büyük bir titizlikle işliyor. Doğumdan ölüme kadar geçen süreci (hayatının ta kendisini) anlatan, bunu yaparken hem güldürüp hem düşündüren çiçek gibi bir müzikal, tabiri caizse.

’’7 perdelik bir ömürdür. 7’sinden 70’ine bir erkeğin oyunu.’’
- Advertisement -

Haluk Bilginer, müzikalin başrolünde olmasının yanı sıra, Shakespeare’e ait bu metinlerin çevirisini de yapan kişi. Bir erkeğin hayatını 7 evre ile anlatırken bunu dört soytarı üzerinden zekice kurgulayan bu müzikal, günümüz toplumuna da yerinde göndermelerde bulunuyor. Shakespeare de bu süreci en genel hatlarıyla, şöyle tanımlıyor:

“Doğduğumuz anda şarlatanlarla dolu bu koca dünyaya geldik diye basarız çığlığı
ve kundakta başlayan yolculuk mezarda son bulur. Yaşamın sonu yaşamdan daha çok önemsenir. Güneşin batışı, müziğin bitişi gibi en son söylenen en çok hatırda kalır.”

 

İki perde ve 110 dakika süren müzikal, Shakespeare’in bu sözlerini özenle hayata geçiriyor. Gelin, 7 evrede hayatı konu alan bu süreci daha yakından tanıyalım:

1. Doğum (Bebeklik)

“Annesinin kucağında süt emen, ağlayan ve kusan bir bebekti.” sözleriyle başlıyor ilk evre. Erkeğin, ileri yıllarda iyi ya da kötü her ne konumda olursa olsun başlangıçta hemcinsleriyle aynı kefede bulunduklarını gözler önüne seriyor. Soytarı rolünde oynayan 4 kadın oyuncunun sahneye hakimiyeti ise göz kamaştırıyor. Haluk Bilginer de hayatı yeni tanımaya başlayan bebek rolünü, eli öpülesi bir oyunculukla bizlere sunuyor.

2. Okul Çağı (Çocukluk)

“Sonra elinde okul çantası, sabah sabah mağrur gözlerle ayaklarını sürüye sürüye, salyangoz hızıyla mızmızlana mızmızlana okula giden oğlan.” diye başlayıveriyor ikinci evre. Topluma karıştığımız ilk kurum olan okul, kimilerimizin üzerinde güçlü bir psikolojik destek olabildiği gibi kimilerimiz için psikolojik baskı boyutuna dönüşebiliyor. Bilginer ve soytarı rolündeki oyuncular, bu baskı ortamını birkaç dakika yer yer güldürerek yaşatırken aynı zamanda bizi kendi ilkokul yıllarımıza götürüyor. Böylece kahramanımızın ne kadar içimizden biri olduğunu anlıyoruz.

3. Aşk (Gençlik)

“İçin için yanar gönlü. Sevdiğinin kaşına gözüne şarkı söyleyerek geçer ömrü.” diyerek başlayan üçüncü evre, Bilginer’in ustalıkla seslendirdiği bu şiir ile devam ediyor ve biz de kendi sevdalarımızda alıyoruz soluğu:

“bir yaz gününe mi benzetsem seni?
çok daha güzelsin çok daha sıcak.
sert rüzgarlarla savrulur bahar çiçekleri
ve yazın miadı dolar çabucak.
kavursa da bazen güneş bizi,
zaman zaman soldursa da bedenimizi,
her çiçeğin solar bir gün yüzü.
zaman acımasız büker belimizi.
ama hiç bitmez sende sonsuz yaz.
sendeki güzellik her zaman baki.
ölüm bile alamaz seni gölgesine.
sendeki güzellik her zaman baki.
senin yüceliğinle kurulan bu mısralar,
zamanı aşıp sonsuzluğa varacak.

nefes aldıkça insan, gördükçe gözler,
bu şiir sana daima hayat verecek.”

4. Askerlik

“Eser gürler, atıp tutar, bir bardak suda fırtına kopar. Sakal bıyık yerinde, namus her şeyin üstünde. Hemen celallenir, atılır her kavgaya…” diyerek dördüncü evreyi başlatıyor dört soytarıdan biri. Erkeğin en gözü pek olduğu dönemlerden biri olarak işleniyor bu evre. Orkestranın kısa bir an için son sahneye dahil olup ilk perdenin öylece sonlanması, izleyicileri oyuna daha da bağlıyor.

5. Yargıç

“Semiz tavuklarla, şişmiş bir göbekle, haşin bakışlar, usturuplu bir tıraş, bir ince deyişler…” diyerek başlıyor ikinci perde, beşinci evreden. Erkeğin, söz gelimi en ‘vurdumduymaz’ tavırlarına işaret eden bu evrede, Bilginer’in orkestraya çatması bu sahnenin en belirgin özeti sayılabilir.

6. Yaşlılık

“Burnu ucunda gözlük, göz altlarında torbalar. Her yeri gibi pantolonu da sarkmış, bir deri bir kemik kalmış, o kalın sesi incelmiş, çocuk sesine dönmüş.” diyerek başlıyor söze, soytarılardan biri. Yaşadıkları bir bir hatıralarında olan erkeğin, kimi zaman pişmanlık kimi zaman özlem duygularını barındırdığını görüyoruz. Bu bölümün en doğru simgesi, ilk evrede gördüğümüz beyaz beşiğin, bu evrede sallanan sandalye formuna dönüşüyor olmasıdır bizce.

7. Ölüm

“İkinci çocukluk tam bir boşluk. Göz yok (göz yok), diş yok (diş yok), tat yok (tat yok) hiçbir şey yok, hiçbir şey yok, hiçbir şey yok.” diyerek giriyorlar son kez söze, soytarılar. Oyunun en çok düşünmeye sevk eden evresi olmayı başaran bu bölüm, pür dikkat izlenesi sahneler, bitiminde ise hafızalarda unutulmayan izler bırakıyor seyircide.

Bu güçlü müzikalde emek veren herkese en derin saygılarımızı sunar, müzikali en az bir kere izlemenizi öneririz…

Ekip:

Oyuncular: Haluk Bilginer, Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya, Tuğçe Karaoğlan  Müzik: Tolga Çebi  Yöneten: Kemal Aydoğan  Sahne Tasarımı: Bengi Günay  Işık Tasarımı: İrfan Varlı  Maske ve Tasvir Tasarım: Özlem Karabay  Hareket Çalışması: Gizem Erdem  Bas Gitar: Renan Onur Yengi  Keman: Canberk Fıçıyapan  Davul: Atakan Kundak  Gitar: Çağdaş Özmen  Perküsyon: Kerem Kırca  Ud: Ufuk Kaan İçli  Kanun: Emin Esen  Ses Mühendisi: Oben Fıstıkoğlu  Ses Asistanı: Ozan Çetintahra  Yönetmen Asistanı: Toğan Şerif Önay  Yönetmen Asistanı: Gözde Kırgız  Yönetmen Asistanı: Pınar Bekaroğlu

Bunun yanı sıra 13.03.2020 tarihi itibariyle 7 Şekspir Müzikali, ‘Pasaj Müzik‘ şirketi tarafından albüme dönüştürüldü. 21 şarkıdan oluşan bu albüm, Spotify’da da mevcut. Sizin için o listeyi de buraya bırakıyoruz:

‘’Bütün dünya bir sahnedir ve kadın erkek ancak birer oyuncu. Sırası gelen girer, çıkar. Nice roller oynar ömür boyu.’’

 

Kaynakça

https://www.oyunatolyesi.com/7-sekspir-muzikali-2009-2011

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ece Özer
Ece Özerhttp://hayalleregidenyolum.com
hayat boyu öğrenci kalmayı hedefleyen bir iletişimci

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...