Korona Günlerinde Bir İlk: 3D Arkeolojik Eser Koleksiyonu Erişime Açıldı!

“Rezan Has Müzesi arkeolojik eser koleksiyonundan bir seçkiyle online 3D arşivini ziyaretçilerine açıyor. Ziyaretçiler, 20 bin kareden fazla çekim yapılarak oluşturulan dijital arşive VR ve AR dahil tüm dijital cihazlardan erişebiliyor.”

Dünyamızın içinde bulunduğu salgın dönemi sebebiyle online olarak birçok kültür sanat etkinliğine erişebiliyoruz. Daha önce farklı ülkelerdeki online olarak gezebileceğiniz müzeleri sizler için bu sayfada derlemiştik.

Dünya ülkelerindeki müzelerin yanında ülkemizde bir ilk olarak Rezan Has Müzesi’nin arkeolojik eser koleksiyonuna bugün itibariyle erişim sağlayabiliyoruz. Rezan Has Müzesi’nin arkeolojik eser koleksiyonunda yer alan eserlerin farklı açılardan görüntüsü alınarak toplamda 20 bin kareden fazla çekim yapılarak oluşturulan bu çalışmayı; ziyaretçiler her türlü dijital cihazdan tüm detaylarıyla inceleyebiliyor. Eserler 3D teknolojisiyle dijital arşive dönüşerek, VR ve AR görüntüleme teknolojileriyle tüm detayların incelemesine fırsat veriyor. Iconic tarafından 16K texture yüksek doku detaylarıyla taranan eserler, ziyaretçileri tarihin sayfalarında eşsiz bir geziye çıkarıyor. Rezan Has Müzesi’nin 3 bini aşkın eserden oluşan arkeolojik koleksiyonundan nadir eser olarak değerlendirilen 44 eserin yer aldığı çalışmada eserler bütün boyutlarıyla ve en ince detaylarıyla incelenebiliyor.

- Advertisement -

İstanbul – Cibali’de yer alan, 2007 yılından bu yana aktif müzecilik anlayışı doğrultusunda özgün sergiler ve kültürel etkinlikler düzenleyen Rezan Has Müzesi’nde sergilenen eserleri buraya tıklayarak 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle!

 

Kaynakça:

Türkiye’de bir ilk: 3-boyutlu online arkeolojik eser koleksiyonu

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ayşegül Çelik
Ayşegül Çelik
Turnayı gözünden vuranlar bizden değildir. Turnanın kalbinden dem vuranlar, bu tarafa

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...