Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!“Hiç bir şekilde benim seçmediğim bir başka yoldayım yine!

Birileri karar vermiş, beni bir yere götürüyorlardı…

Kazadan beri kuklaymışım gibi iplerimi başkaları çekiyordu, ben sadece bana söyleneni yapıyordum.

Kendi hür irademle barakın gideceğim teri tayin etmeye, üzerime giydiklerimi olsun kendim seçmeye ne zaman başlayacaktım

Ya da hiç başlayabilecek miydim? “

Ayşe Kulin ne yazsa okuyanlardanım. Ya siz?

Yazarın son romanı Kördüğüm çıkar çıkmaz hemen fuardan edindim ve okuyup bitirdim.

Geçirdiği trafik kazası sonucu gözlerini hastane odasında açan genç bir kızın hikayesi ile başlıyor Kördüğüm. Geçici hafıza kaybı yaşamasıyla kim olduğunu bilmeyen genç kız Gizem adını alarak adı gibi gizemli bir hale dönüşüyor.

Klinikte tedavi görmeye başlayan Gizem, zamanla bazı şeyleri hatırlamaya başlayınca bu sefer de kim olduğunu saklamaya çalışır.  Başına başka şeyler gelmesinden korkan Gizem, aynı zamanda çok sevdiği ananesinden haberdar olmak ister. Yardım alması gerekmektedir. tamamiyle her şeyi hatırlamalı ve kaza gecesi neler olduğunu bilmelidir.

Tek başına bir şey yapamayacağını, yardım alması gerektiğinin farkına varan Gizem sakladığı gerçek kimliğini doktoruna anlatmak zorunda kalır ve olaylar bir bir ardına gelişmeye başlar.

Gizem’in sevgilisi bir savaş muhabiridir ve Suriye’de kötü şekilde yaralanır. Ülkesinde tedavi altına alınan sevgilisinin bir an bile başından ayrılmayan Gizem, sevgilisi tarafından istenilen bir görevi son isteğidir diye düşünerek yapmak ister.  Gizli saklı kalmış bir çipi teslim etmek üzere çıktığı yolda izlenir ve kaçarken feci şekilde trafik kazası geçirir.

Kitap çok hızlı ilerliyor, Gizem’in başına ne gelmiş olabilir, kimdir bu gizemli kadın diye meraklanmaya başladığınızda kitaba kendinizi kaptırmış oluyorsunuz.

Ayşe Kulin Kördüğüm’de yine güçlü, kendinden emin, kararlı güçlü bir kadın karakter oluşturmuş ve yine kaleminin ustalığını gözler önüne sermiş. Cesurca yazdığı cümlelere diyecek tek bir söz bile bulamıyorum.

Bazen ince, bazen sert imalarla siyasi yönetime gönderme yaparak geçmiş ve günümüzün ülkesindeki yönetimi eleştirmiş, yaptığı tespitler ve değindiği noktalarla birlikte güzel bir roman oluşturmuş.

Yine Ayşe Kulin imzalı klasik yazar diline sahip Kördüğüm’ü sevebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin