Konut (Hogar) – Saplantılar ve Hayaller

Netflix’teki başarılı İspanyol yapımlarına bir yenisi eklendi. Konut, insanı içinde çeken türde bir film olmuş. Gerilim filmi olmasına rağmen oldukça sürükleyici şekilde ilerliyor.

Konusu

Javier ve karısı Marga zor günler geçirmektedirler. Reklamcı olan Javier bir yıldır iş aramaktadır. En sonunda taşınmak zorunda kalmaları, evine çok düşkün olan Javier için büyük bir yıkım olur. Kendi hayatının içinde çok bunalan Javier başka bir aileyi takıntı haline getirir.

Film, Javier’in hazırladığı reklam görüntüleri ile başlıyor. Bu reklam, her açıdan idealize edilmiş bir aile yaşamını resmediyor. Tabi seyirciler olarak bizde ana karakterin nostajik ve kusursuz aile fikrine ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Hemen ardından gerçek hayatın acımasızlığı yüzümüze çarpıyor. Böylece karakterin ilerleyen zamanlardaki davranışlarının da altyapısını hazırlıyor.

- Advertisement -

Javier’ın eski evine taşınan aile onun kafasındaki mükemmel imaja çok benziyor. Bu yüzden Javier yeni sahipleri saplantı haline getiriyor. Hatta en sonunda o hayatı ele geçirme düşüncesine kapılıyor. Çünkü kendisinin hak ettiği hayatın bu olduğuna inanıyor.

Javier, işini kaybetmeden önce uzun bir süre iyi aile babası olarak hayatına devam etmiş. Ama gerçekten iyi biri olduğundan değil imaj takıntılı biri olduğundan böyle davranıyor. Nihayetinde çok hızlı şekilde tehlikeli bir adama dönüşüyor. Daha sonra anlıyoruz zaten sorun yaşadığı hayat değil. Mükemmelik takıntısı iyi bir hayat sürse de ona huzur vermiyor.

Genel Değerlendirme

Filmin akıcı ve sürükleyici olması iyi tarafıydı. Eksik yanı ise filmdeki mantık hatalarıydı. Bu eksiklik daha çok Javier haricindeki karakterlerin tek yönlü olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan Javier bir gerilim filmi için yeteri kadar ürkütücü değil. Sanki normal ve sıradan bir adam gibi hareket ediyor. Belki de en başından planlanan buydu. Sosyopatlar sıradan ve zararsız görünebilir mesajını vermek istediler. Ancak film gerilim filmi olduğu için bu durum tersine işlemiş. Çünkü bu kadar sıradan görünen bir adam seyirciye korku hissi vermiyor. Bunun yerine karakterin her ileri gidişinde şaşkınlık yaşıyoruz. Sonuç olarak, seyretmekten keyif alacağınız bir film ama size sıradışı bir hikaye sunmuyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...