“Keşanlı Ali Destanı” Perdelerini Açıyor

Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı”, batıl itikatları, saçma sapan inançları, toplumsal meseleleri bunlardan kaynaklanan korkuları ve abartıları yansıtan orjinal oyun metni ve müzikleriyle perdelerini yeniden aralıyor.

Haldun Taner’in kara mizah yerine bilgece bir yaklaşımı öne alan mizahi tavırları benimsediğini ve sürekli halk yardakçısı tutumlarını eleştirdiği“ görülebilir. Bu eserinde de ikiyüzlü, çıkarcı, düzenbaz, züppe ve sahtekâr tipler ele almış, cahil insanların mantıksız batıl itikatları, olaylara ve kişilere abartılı yaklaşımları, saçma bir inanışla kurtarıcı aramaları kara mizah örnekleri ile ortaya koyulmuştur.
Oyun ilk kez 31 Mart 1964 tarihinde Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatrosunda sahnelenmiş 1964- 1970 yılları arasında Türkiye’de toplam 493 kez sahnelenmiştir. Hala, Türk tiyatrosunun en önemli tiyatro oyunu ve eserlerinden birisi olma özelliğini korumaktadır.
Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Çekoslovakya, Macaristan gibi çeşitli ülkelerde de sahnelenmiş ve büyük ilgi görmüştür.

Birce Akalay, İlker Ayrık, Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Nilgün Kasapbaşoğlu, Aykut Taşkın ve Hilmi Özçelik’le birlikte 50 kişilik oyuncu kadrosunun yer aldığı “Keşanlı Ali Destanı” oyununun prömiyeri, 20 Şubat Perşembe akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’da gerçekleşecek.İlker Ayrık’ın Keşanlı Ali’yi, Birce Akalay’ın Zilha karakterini canlandırdığı oyunda usta oyuncular Meral Çetinkaya (Şerif Abla); Köksal Engür (Derviş Dayı/Sarhoş Rasih); Nilgün Kasapbaşoğlu (Madam Olga), Aykut Taşkın (İzmarit Nuri) karakterlerine hayat veriyor. Oyunda, 50 kişilik oyuncu kadrosuna 10 kişiden oluşan orkestra eşlik edecek.

29 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 20.30’da yine TİM Show Center’da sahnelenecek. Oyunun biletleri, biletix.com adresinden ve gişeden temin edilebilir.

KAYNAKÇA

- Advertisement -

Keşanlı Ali Destanı Haldun Taner

https://www.google.com/amp/s/t24.com.tr/amp/haber/ilker-ayrik-kesanli-ali-birce-akalay-zilha-oldu-kesanli-ali-destani-oyunun-afisi-yayinlandi,859029

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...