Kadın Yönetmenler Haftası

İzmir’in Konak Belediyesi “Kadın Yönetmenler Haftası” adlı bir etkinlik ile ilk filmlerini çeken kadın yönetmenleri ağırlıyor. Teması “İlkler unutulmaz” olarak belirlenen etkinlik Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ve Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 2-9 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Filmlerin yanı sıra imza günü ve paneller de olacak. Etkinlik programı şurada.

“KADIN YÖNETMENLER İLK FİLMLERİYLE ŞEHRİMİZ İZMİR’DE”

Çekmeköy Underground | Aysim Türkmen

Ä°lgili resim

Küllü Harap hapisten çıkmak üzeredir. Arkadaşları ise katılacakları yetenek yarışması için arayış içerisindedir. Hayalini kurdukları stüdyoya kavuşan arkadaşları, şarkıları için çalışmaya başlar. Haksız yere ceza evinde yatan Küllü Harap lakaplı Cemal Abi’nin çıkması ise beklenmedik bir hikayeyi ortaya çıkartır.

Kasap Havası | Çiğdem Sezgin

Ä°lgili resim

- Advertisement -

Annesinin kendisi için seçtiği kızla nişanlanmak üzere olan Ahmet, abla diyebileceği yaştaki Leyla’dan gözünü alamaz, onunla bir ilişkiye başlar. İkili evliliğe doğru sürüklenirken Leyla’nın eski erkek arkadaşı Semih İstanbul’a döner. İkili için tehlike arz eden Semih, her şeyin değişeceğinin habercisidir.

Beginner | Burçak Üzen

beginner burçak üzen ile ilgili görsel sonucu

Faruk; 60 yaşlarında, emekliliğine inat çalışmaya devam eden bir taksi şoförüdür. Eşini yıllar önce kaybeden bu ihtiyarın hayatındaki tekdüzeliğe karşı çıkan tek şey İngilizce öğrenmeye olan sevdasıdır. Alayların ve takdirli bakışların arasında kendini bu kendisi için yeni dili öğrenmeye adamıştır.

Hemşire | Dilek Çolak

hemşire dilek çolak ile ilgili görsel sonucu

Leyla kilo vermek ve yemek yeme döngüsü arasında gidip gelir. Derken siyasi mahkûmlar F tipi cezaevlerini protesto için ölüm orucuna başlarlar. Eylemcilerden biri olan Kerem Leyla’nın çalıştığı hastaneye getirilir, bir odaya hapsedilir. Leyla içinse Kerem’in hapsedildiği o oda kendi üzüntüsünden kaçtığı bir alan olur.

Ferahfeza | Elif Refiğ

Görsel sonucu

Ali baskıcı bir babaya sahip, hayalperest bir gençtir. Tek arkadaşı İsmet’le geceleri tepeliğe tırmanıp şehri seyretmek en büyük zevkidir. Tesadüflere büyük anlam yükleyen Ali, bir gece bir kuleye tırmanır. Orada bulduğu yarım kalmış gemi grafitisini çizen kişiyi bulmaya karar verir.

Geriye Kalan | Çiğdem Vitrinel

geriye kalan çiğdem vitrinel ile ilgili görsel sonucu

İki karakterimiz var. Sevda ve Zuhal. Cemil ise ikisinin de sevdiği adam, birinin ise kocası. Sevda, hayatında merkeze oturttuğu yedi yıllık kocasının kendisini Zuhal’le aldattığını öğrenince yıkılır. Geleceğini üzerine koyduğu kocası kendisine ihanet etmiştir. Zuhal ise hasta oğlu kucağında, yıllar önce kocasından boşanmıştır. Cezmi onun için bir umut ışığı, bir heyecan ve güven duygusu olmuştur.

Yarım | Çağıl Nurhak Aydoğdu

Doğudaki bir dağ köyünde yaşayan 15 yaşındaki Fidan, annesini kaybedince kendisinden küçük iki kardeşine annelik yapmaya mecbur kalır. Bir yandan da çobanlık yaparak hayatını kazanmaya çalışmaktadır. Bir aileye satılmasıyla her şey değişir, dengeler alt üst olur.

Deniz Seviyesi | Esra Saydam, Nisan Dağ

Ä°lgili resim

Yıllar önce Ayvalık’ı terk eden ve Amerika’ya taşınan Damla; Amerikalı bir adamla evli başarılı bir iş kadınıdır üstelik 6 aylık hamiledir. Yıllarının geçtiği yazlık evin satılacağını öğrenmesiyle Türkiye’ye döner ve hiçbir açıklama yapmadan ardında bıraktığı eski sevgilisi Burak’la yüzleşir. Anne olmaya hazır hissetmek için, her şeyle barışmalı ve yıllarca sakladığı sırrını içinden atmalıdır.

Onun Filmi | Su Baloğlu, Merve Bozcu

Bir film nasıl yapılır? Nereden başlanır? Tekniği erkekler daha mı iyi bilir? Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor? Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor? Dünyanın en zor işi karı koca sette olmak mı? Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genç kadını, üniversitenin korunaklı ortamından sete çeken, bu soruların cevaplarını aradıkları bir film yapma fikri olur. Bütün tecrübesizlikleri ile çıktıkları bu yolculukta, sektörün deneyimli yönetmen kadınlarıyla yaptıkları söyleşiler öncesinde, sırasında ve sonrasında kameraları hep açıktır. Kişisel bir arayışla başlayan sürecin sonunda, en temel sorunun cevabını yine kendilerinde bulurlar.

Yağmurlarda Yıkansam | Gülten Taranç

Yağmurlarda Yıkansam | Gülten Taranç ile ilgili görsel sonucu

Hale’nin sevme problemi Engin’e özel değildir. Ruhsuz ve soğuk bir kadın haline gelmesinde hayatını suçlamaktadır. Engin’in yaptığı sürpriz evlilik teklifiyle geçmişiyle yüzleşmeye başlar, gitgide daha sıcak biri haline dönüşür. Geçmişini ne yağmurlar ne Engin silemez.

Yemekteydik ve Karar Verdim | Görkem Yeltan

Yemekteydik ve Karar Verdim | Görkem Yeltan ile ilgili görsel sonucu

Geleneksel Kurban Bayramı yemeği için davetler hazırlanır. Dört bir tarafa yayılmış aile bir araya toplanır, herkesin eteklerindeki taşları dökmesi için ortam oluşur.

*  Her şey alfabetiktir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...