Kadın Viking Savaşçısının Yüzü Canlandırıldı

İsveç’in güneydoğusunda bulunan Birka kasabası, hem en büyük Viking mezarlarını barındıran bir kazı alanı hem de Vikingler döneminin önemli bir ticaret merkezi olarak biliniyor. Arkeologlar, 1880’lerde keşfedilen mezarın M.S. 10. yüzyıla ait olduğunu düşünüyor. Mezar, arkeologlara göre Vikinglerin erkek savaşçı figürünü yansıtıyordu. Ancak çalışma, bazı araştırmacıların toplumsal cinsiyet rollerine sıkı sıkıya bağlı kaldıklarının göstergesi gibiydi.

“İnsanlar onun varoluşuna dair deliller, türlü kanıtlar isteyebilirler.İstedikleri, aslında ruhun varlığına ilişkin kanıtlardır. Biz ruh olduğumuza göre, kanıt da biziz. Her birimiz yalnızca Vahşi Kadın’nın varlığının değil, onun topluluk içindeki halinin de kanıtıyız. Bu tanımlanamaz
yaratıcı dişi gücün kanıtı biziz. Bizim varoluşumuz onunkiyle paraleldir.”

Silahlarıyla gömülen kadının Vikinglerin savaşmaya giderken kadınları evde bıraktıkları düşüncesini tarihe karıştırdığı düşünülüyor.Kadınların canlılıklarının kendi yeraltı dünyalarının yıkıntılarında yapılacak kapsamlı ”bir ruhsal arkeolojik” kazıyla gün ışığına çıkarabileceğini gösterdi.Kadınlara, cinsellik, sevgi, para, evlilik, doğurma, ölüm ve dönüşüm üzerine dersler veren kim bilir kaç masal bu şekilde yitirilmiştir.Eski kadınların gizlerini açıklayan peri masalları ve mitlerin üstü de bu şekilde örtülmüştür.

Bulunan Viking kadının yüzünü yeniden oluşturmayı amaçlayan bilim insanları kadının ok, kılıç balta gibi silahlarıyla gömüldüğünü ve aynı zamanda başında ağır bir kılıç yarası olduğunu tespit etti.

- Advertisement -

”Eski kemikler bir ipe dizilirse cam gibi çınlar. Yaşayanların kemikleri canlıdır ve kendi çaplarında yaratma gücüne sahiptir; sürekli yenilenirler. Canlı bir kemiğin üstünde garip bir yumuşaklığa sahip bir “deri” vardır. Kendini tamir edecek bazı güçleri olduğu görünmektedir.Kurumuş bir kemik bile küçük canlı yaratıkların yuvası olur.”

National Geographic’in hazırladığı yeni belgesel yüz yıllar önce yaşamış insanları kalıntılarından yola çıkarak yeniden tasarlamayı hedefliyor.

KAYNAKÇA

Kurtlarla Koşan Kadınlar

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...