Kaderini Sev-Amor Fati

Kitap kullanmayı çok sevdiğim hemen her yerde karşıma çıkan çok benimsediğim-kaderini sev ile başlıyor Fatoş İyigün kitaba başlarken kitabın ismini bize çok güzel ve çok doğru bir biçimde özetliyor ardından kitabın hakkında biraz fikir sahibi oluyorum
Yazar, betimlemelerini yaparken kullanılmayan kalıplarla cümlelerle kitabı akıcı ve ilgi çekici hale getirmiş. Olaylar kitabın baş kahramanı ahmetin hastane odasında geçirmiş olduğu bir olayın sonrasında kendine gelişi uyanması kendine gelmeye çalışmasıyla başlıyor. Ahmet’in iç dünyasıyla kendiyle verdiği savaş oldukça etkileyici.
Kitap bölümlere ayrılırken her bölümde bizi başka bir kahraman karşılıyor. Ahmet Sevgi ve İsmet in dünyaları üzerinde geçiyor kitap. 68 kuşağını, kanlı savaşı ve bu dönemdeki sevginin mücadelenin en saf en güzel hallerini görüyoruz satırlarda. Ahmet ve Sevgi nin kavganın içindeki derin aşkına şahit oluyoruz.
Ahmet kendi benliğiyle savaş halinde olan, korkusuz ve kaderini yaşayan bir genç. Devrin şartlarında fikirleri ve doğru olduğuna inandığı şeylerin peşinden gidiyor.
Sevgi ise Ahmet’in peşinden gidiyor. Çünkü o bir tek Ahmet’in doğrularına güveniyor. İnandığı doğru saydığı tek şey onun doğrularıyla dolu. Aşkı için her şeyi yapıyor Sevgi. Ölümü bile göze alacak kadar değer veriyor Ahmet’e ve hep onun yanında yer alıyor.
İsmet ise bambaşka bir karakter. Özlemler hasretler içerisinde bir yaşam sürüyor. Toprağını onu o yapan her şeyi özlüyor. Üniversitede asistanlık yapıyor. Ve Sevgi’ye aşık. Ahmet’in tehlikeli hayatının ona zarar vereceği düşüncesinde.
Olaylar bu 3 kişinin etrafında gelişiyor. Her bir bölümde farklı karaktere farklı yerlere geçiyor. Ahmet’in intiharı İsmet’in aşkının tehlikeli boyutu ve büyüklüğü, Sevgi’nin bitmeyen Ahmet tutkusu. Olaylar bu şekilde ilerlemeye devam ediyor. Yazar karakterleri öyle iyi kurgulamış ki sanki gerçekten tanıdığım mahalleden birileri okuldaki biri gibi hayattan yaşamdan izler taşıyor. Sözcükler ustaca işlenmiş eserde. Hiç beklenmedik sonlara sürüklüyor kitap ve Sevgi hiç ummadığım biçimde yönlendiriyor hayatı. Kaderini severek! Olmak istediği gibi olarak. Aslında hayat bize tercihler yapmamızı dikte etse de bazen hiçbir şeyi seçmemek de bir tercihtir. Ve kaderimizin ipleri kendi ellerimizdedir. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bu dokunaklı ve şiirsel cümlelerle ruhunuzu saracak Kaderini Sev’i okumanızı şiddetle öneriyorum!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Önceki İçerik“Fi”
Sonraki İçerikVeda Busesi – II
Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...