Gece Modu

Kabuk, Zeynep kaçar imzası ve etkileyici kapak tasarımıyla yeni çıkan kitaplar listesinde bize göz kırpıyor önce. Elimize alıp biraz incelediğimizde ilk başta bize yabancı gelen Zeynep Kaçar isminin aslında tiyatro sahnelerinden çok iyi bildiğimiz bir isim olduğunu anlıyoruz. Bu da sevdiğimiz pekçok oyuncunun ismini değil de simasını zihnine kazıyan bizin bir ayıbı olsun.

“Kim bilir, kim bilebilir ne güzel bir histir tam olmak? Kim bilir, kim bilebilir sıradan bir ailede büyümenin verdiği o dünyalara sığmaz güveni. Kim bilebilir… annenin asla delirmeyeceğini, babanın her akşam eve döneceğini ve kardeşinin hiç terk etmeyeceğini bu kabuğu?”

Kabuk, bir ailenin kadınlarına miras kalan makus kaderi bize oldukça etkileyici bir şekilde aktarıyor. İlk sayfalarda olay örgüsü ve soy ağacı net bir şekilde verilmese de okudukça bazı şeyler daha da netleşiyor. Cümlelerin sadeliği ve etkileyiciliği ile ise kitabın kapağını açmanız ve son sayfasına gelmeniz arasındaki zaman oldukça kısa oluyor. Tabir-i caizse bir solukta bitiyor. Ama etkisi asla bir solukluk değil.

Kapak tasarımındaki matruşka bebekler kitabın kurgusunu tanımlayan en güzel imge olsa gerek. Kadın karakterlerin her doğumda birbirine miras bıraktıkları makus bir kader yalnızlık, terk edilmişlik, hatta delilik ya da görünmez olma hali. Hepimiz bazı insanları görünmez hale getirmiyor muyuz zaten? Sebebi elbette korku ama bu korkunun kaynaği ne, onlara baktığımızda kendimizi göreceğimizden mi korkuyoruz, yoksa başımıza bir şey gelir korkusu mu bize bunları hissettiren?

“Özlemek çok garip bir duygu. Çok çılgın. Çok acıklı. Çok yoğun, çilek reçeli gibi koyu.
Ateş ne kadar çoksa o kadar yapışkan.”

Kabuk, Zeynep Kaçar’ın kaleminde bazen tam bir ailede doğmanın yarattığı güvenli alan oluyor; bazen de hisettiğimiz acıyla boşalan içimizi tasvir ediyor. İsterse sığındığımız güvenli limanımız olsun; isterse kurtulup atmak istediğimiz derimiz olsun hayata tutunmak için kabuğumuzdan güç alıyoruz.

Zeynep Kaçar’ın ilk romanı Kabuk ile henüz tanışmadıysanız ilk fırsatta kütüphanenize eklemenizi tavsiye ediyorum. Zira tanıştığınıza asla pişman olmayacağınız bir kitap. Kendi adıma bu yıl okuduğum en etkileyici kitap olduğunu söyleyebilirim. Kütüphanenize dahil olması dileğiyle…

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin