Jose Saramago – Körlük

”Her hareketimizden önce bütün sonuçlarını tahmin etmeye çalışsak, bunları ciddi olarak düşünsek, önce kesin sonuçları, sonra olası sonuçları,sonra rastlantısal sonuçları, daha sonra da hayali sonuçları düşünmeye kalksak, kımıldayamayız bile, tek bir adım atamayız. Sözlerimizin hareketlerimizin iyi kötü sonuçları, kuşkusuz gelecekteki bütün günlerimize,hatta bizim bu sonuçları doğrulamak, kendimizi kutlamak ya da başkalarından özür dilemek için artık bu dünyada bulunmayacağımız sonsuz günler dahil, oldukça düzenli ve dengeli biçimde dağılır, zaten bu durumun, üzerinde bunca konuşulan ölümsüzlük denen şey olduğunu ileri sürenler de vardır.”

Portekizli yazara hayranlığımın arttığı bu roman beni çok etkiledi.
Kitap,adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde hatta isimsiz insanlar arasında geçiyor.
Salgın sonucu tüm kent hatta tüm ülke “süt beyaz” bir körlüğe gömülüyor. Tüm körleri karantinaya alıyorlar.
Kitapta olaylar biri kör olmayan kadın,biri çocuk birbirleriyle bağlantılı yedi kişinin üstünden anlatılıyor.
Bu olağanüstü kurguyu gerçekle-gerçeküstünün bağlantısını akıllara durgunluk verecek bir şekilde kuran yazar, “Körlük” hikayesi üstünden aslında insanoğlunun içindeki “id”i anlatmıştır.
Aynı zamanda kitabı okuyan bireyler için aydınlanma yaratmak istendiğine itiyor yazdıkları beni.
Bir söyleşide “Körlük romanı” için “Bu kitapta anlatmak istediğim hepimizin körleşmeye başladığı değildi. Bence körleşmiyoruz ,hepimiz körüz. Körüz ama bakıyoruz. Bakabilen ama göremeyen kör insanlar…” şeklinde yorumlamış.
Nobel ödüllü yazar “en büyük devrimin aşk” olduğunu belirtmiş yaşantısı boyunca
Böyle güzel bir adamdan öyle güzel bir roman işte.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...