John Fante’nin Toza Sor Kitap İnceleme ve Yorumları

Yeraltı edebiyatının ince notası.

Başarısızlığın başarısını anlatan toz taneleri.

Göçmen olmanın ezikliği içerisinde kendisinden utanan genç bir adam: Arturo Bandini.       Los Angeles’ın köhne  otellerinden birinde, bir oda da  yaşayan Arturo yirmili yaşlarda genç bir yazar. Yazarlık hayalinden başka her şeyden uzak bu genç, hayatının bu dönemini yoksullukla sürdürmekte. Yiyecek hiç bir şeyi olmaması çoğu zaman meyve ile karnını doyurmaya çalışması yer yer iç acıtıcı bir hal almakta. Fante bu karakterle arasında önemli bir bağ kurarak kitabın içinde kendisini de var etmiştir.  Kitabın içinde Fante’nin hayat verdiği Arturo, yazmış olduğu “Minik Köpek Güldü” isimli öyküsü bir dergide yayımlanmış olduğu için geleceğe dair yazarlık adına büyük umutlar beslemekte. Aldığı küçük paralarla anlık mutluluklar yaşayan, değişik duygu biçimlerine bürünen bir bukalmun gibi anlatılıyor bu genç. Anlık heveslerinin, yerli yersiz değişen kalp ritimlerini de hissetmekteyiz.

- Advertisement -

Yoksulluk içinde bir şeyler üretme çabasında olan Arturo, ara ara kazandığı yüklü miktarda paraları da harcama konusunda oldukça savurgan olmaktan çekinmemekte. Üzerinde para olduğu vakit kendisini bir tanrı gibi güçlü görerek sanrıları içinde kazandıklarını umarsızca harcama isteğine bürünüyor. Kazandığı bu paraların devamının geleceğinin de inancını hep yüreğinde taşıyor. Bu zamanlar da bile Arturo’nun özgüven sorunu olduğunu açıkça anlatıyor bize Fante. Arturo en zengin hissettiği anlarda bile kadınlara karşı çekingen ve güvensiz. Camilla adında Meksikalı bir garson kızla tanıştığı bir bölümde bunu kısım kısım hissettiriyor.

Toza Sor, oldukça ilginç bir anlatıma sahip. Kısa cümlelerden ve sade anlatımdan oluşan bir kitap. John Fante, Charles Bukowski tarafından keşfedilmiş bir yazar. Charles Bukowski Toza Sor’u okumuş ve daha sonra John Fante’yi büyük bir hayraklık duymuştur. John Fante hakkında övgü niteliğinde birçok yazı yazmıştır. Oldukça başarısız bir yazarın hayatını anlatan bu kitap, John Fante’nin de kendinden bir kaç parça koyduğunu düşünmekteyim. Toza Sor’un filmi de bulunmakta. Başrollerini Salma Hayek ve Colin Farrell oynuyor. Kitaptan filme uyarlanan bu film bir kitap filmi için de berbat diyebiliriz. Film konusunda tavsiyelerim ne yazık ki kitap kadar iç açıcı değil. Kitap hayalgücünüzü kullandığınız sürece, zihninizin içinde harika bir filme dönüşüyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...