Ivan’ın Çocukluğu – Andrey Tarkovski

1926 doğumlu Sovyet yazar Vladimir Bogomolov’un ‘’Ivan’’ isimli öyküsünden uyarlanan ‘’Ivan’ın Çocukluğu’’, Andrey Tarkovski’nin ilk uzun metrajlı filmidir. Tarkovski’yi tanımak isteyenler için izlenmesi gereken ilk film olarak önerilir genelde. Ben de bu tavsiyeye uyup ilk film olarak orijinal adıyla ‘’Ivanovo Detstvo’’yu izledim.

Filmin ana karakteri Ivan, savaşta annesini ve kız kardeşini kaybetmiş bir çocuk. Bu yüzden film genelde savaş ana teması üzerinden ve Ivan ile ‘’intikam’’ kavramının ilişkisi üzerinden gidiyor. Ivan dediğimiz on iki yaşında bir çocuk ve adeta ‘’Savaş, çocuklar için değildir’’ cümlesinin anti-tezi olmak için yaratılmış. Kendisi Kızıl Ordu için casusluk yapmaktadır ve birçok kez savaşın dışında tutulmaya çalışılsa da başarılı olunamamış. Ivan, ‘’işe yarayacak insanların savaş esnasında cephe gerisinde olmaması gerektiği’’ ve ‘’ailesinin olmayışını’’ askeri okula gönderilmeyip aktif görevine devam etmesi için makbul nedenler olarak sunar. Film bolca imge içeriyor tahmin edebileceğiniz gibi ve salt imgeselliği dolayısıyla bile döneminin hakim sinema anlayışı ‘’sosyalist gerçekçilik’’ten sıyrılmakta.

Hızlı sahne geçişleri ve bu geçişlerin ağırlıkla rüya-gerçek arasında olması bize ikisinin iç içe olduğunu, birinden birine geçerken o kadar da zaman geçmediğini veya bu iki kavramın birbirine uzak kavramlar olduğunu ima ediyor. Birbirine zıt kavramları genelde bir ipin iki ucu olarak düşünen insanların düşünce dünyalarını, o uçları birbirine bağlayan veya bizatihi bağlı olduğunu gösteren Tarkovski enginleştiriyor.

Tarkovski sinemasında önemli bir adım olan bu film, Ivan karakteri üzerinden bize aslında bir çocuğun hayatının savaşla nasıl mahvolabileceğini gösteriyor. Savaşı genelde olumsuz yönleriyle ele alması ve milliyetçi ögeleri de fazla barındırmaması dolayısıyla film, savaş karşıtı olarak değerlendirilebilir ve Türk dizilerinde komedi yoğunluklu sahnelerde sıkça kullanılan müziklere benzeyen müzikler, burada gergin sayılabilecek sahnelerde kullanılmış.

- Advertisement -

Son olarak filme gelen tepkiler üzerinde duracağım. Tarkovski, Sovyet iktidarı tarafından pek sevilen bir yönetmen değil. Bu filmi, iktidar tarafından en az sevilmeyen veya en sevilen filmiymiş. Ayrıca ‘’Ivanovo Detstvo’’nun  Venedik Film Festivali, San Francisco Film Festivali, Acapulco Festival Filmleri gibi önemli organizasyonlarda ödüle layık görüldüğünü belirtmek isterim.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...