İstanbul Oyuncak Müzesi – Hayal Etmenin ve Düş Kurmanın Tarihi

Yazarın Diğer Yazıları

Distopya Temalı 10 Dizi Önerisi

Hepimiz ütopya kelimesini duymuşuzdur. Az çok da olsa anlamına vakıf olduğumuz bu kelimenin karşıt anlamlısı olarak da değerlendirilen distopya kavramı ise bize çok başka...

İkinci Dünya Savaşı’nda Yapılan İnsanlık Dışı Deneyler

II. Dünya Savaşı, insanlık tarihinin en unutulmaz en acılı dönemlerinden birisidir. 1935- 1945 yılları arasını kapsayan II. Dünya Savaşı birçok milletin katılıyla oluşan küresel...

Kasım Ayında Vizyona Girecek Filmler

Teknolojik gelişmelerle her geçen gün bir adım daha ileriye taşınan beyaz perde büyük küçük herkesin hayran kaldığı filmleriyle bizleri büyülemeye devam ediyor. İşte Kasım...

Sevilen 10 Şairin Sevilen 10 Şiiri

Turgut Uyar’a göre güzel sanatların en üstünü, Özdemir Asaf’a göre çok az kişinin yüceliğine vardığı, Nazım Hikmet’e göre içeriğinin iyice pişirilmesi gerektiği bir kavramdır şiir. Biz...
Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Bundan ben de vardı! Coşkusuyla gezeceksiniz, ister yedi ister yetmiş yaşında olun kendinizi bulacaksınız..


 

İnsanlık tarihini oyuncaklar ile anlatan İstanbul Oyuncak Müzesi ile geldik sizlere bu defa..

Özgün içeriğe sahip, her yaşa hitap eden, kişilere, endüstri devrimine kadar giden bir yolculuk yaşatan İstanbul Oyuncak Müzesi, 18. yüzyıldan günümüze kadar oyuncak tarihinin en gözde örneklerini görme fırsatı sunuyor. Şair ve yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan müze, oyuncak dilini öne çıkarmada usta olan tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzasını taşıyor.

NEŞE DOLUYOR İNSAN!

Eşsiz bir deneyim sunan ve insanı çocukluğuna götüren müze, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan günü açılmıştır. Açılış tarihi itibariyle kimliğine yakışır bir doğum gününe sahiptir.

Dünya tarihini oyuncakları üzerinden, eğlenceli bir şekilde anlatmayı amaçlayan müzenin, ailenin her yaş grubundan üyesine hitap edecek içeriğe sahip olması en önemli özelliği olarak öne çıkmaktadır. Müzenin bir başka özelliği ise kurulmasını Sunay Akın’ın sağladığı Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’nin (TOYCO) ilk toplantısına ev sahipliği yapmış olmasıdır.

- Advertisement -

Dünyanın çeşitli yerlerinde görebileceğiniz oyuncak müzelerinin ülkemizdeki ilk örneği olan İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye’de aynı temalı başka tesislerin de kurulmasının önünü açmıştır. Danışmanlığını Sunay Akın’ın yaptığı Antalya’daki müze 2011’de, Gaziantep ile İstanbul Ataşehir’dekiler ise 2013 yılında kapılarını oyuncakseverlere açmıştır.

Zürafa şekilli aydınlatma lambalarının süslediği bir sokak içerisindeki İstanbul Oyuncak Müzesi ise 5 katlı tarihi bir İstanbul köşkünde ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

OYUNCAK MÜZESİ FİKRİNİN TEMELİ

Şimdi size bu eşsiz müzenin hayalini ve oluşum sürecini anlatacağız. Çocukluktan kalma bir hayranlık ve oyun masumluğu ..

Sunay Akın 6 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a yapmış olduğu bir seyahatte Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmiştir. Bu geziden o kadar etkilenmiştir ki müzeciliği oyunlarına katmış ve en çok sevdiği oyun haline gelmiştir. Ancak diğer çocuklar pek ilgi göstermediklerinden oyunu hep kısa sürmüştür.

Oyuncak müzesi fikrinin temelleri ise şairin, 15 yıl önce Almanya’nın Nürnberg kentine yapmış olduğu seyahatine uzanır. İlk kez o zaman böyle bir müzeyle karşılaşan Sunay Akın, kendini oyuncaklardan saatlerce alamadığını itiraf etmiştir. Akın daha sonra gittiği tüm ülkelerde oyuncak müzesi aramaya başlamış ve bu gezilerin sonunda gelişmiş her ülkenin mutlaka oyuncak müzesi olduğunu ve teknolojik açıdan kendini geliştiren ülkelerin oyuncak sanayisinde lider olmayı başardıklarını fark etmiştir.

Şair o müzeleri gezerken şunları düşünmüştür: “Hayal etmenin ve düş kurmanın tarihi var. Bu tarih o müzelerde yaşatılıyor. Türkiye’de de böyle bir müze olmalı ve hayaller korunmalıdır.”

Müzedeki oyuncakların sayısı ve çeşidi konusunda sınır bulunmamaktadır. Oyuncak müzesinden içeri adımınızı attığınız anda sizi masalsı bir dünya beklemektedir. Evcilik oynadığınız bebeğiniz, kuşun askerleriniz, metal arabalarınız, çocukluğunuz, anılarınız..
Hepsi çocukluk dostlarınız..

MÜZENİN BÖLÜMLERİ

II. Abdülhamit döneminde inşa edilen tarihi bina 5 katlıdır ve Oyuncak Müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu 5 katı süsleyen koleksiyon ise oldukça uzun bir sürede bütünselliğe kavuşmuştur.

Kurucusu Sunay Akın’ın 20 yıl gibi uzun bir sürede 40 ülkeden satın aldığı 4.000’den fazla oyuncak bu koleksiyonu oluşturmaktadır.

Müzede bulunan binlerce oyuncak ilk olarak temalarına göre ayrılmış, daha sonra ahşap binanın titizlikle yapıldığı ve kolay anlaşılır alanlarına taşınarak isimlendirilmiştir. Oyuncak temalarına göre “Kızıldereli”, “Uzay”, “Denizaltı” gibi bölümler mevcuttur.

Müzenin ziyarete açık alanlarında dolaşırken Fawn Zeller tarafından yalnızca bir tane üretilen Monalisa’nın bebeğini, 1850-1910 arasında porselenden üretilmiş oyuncak evleri, II. Abdülhamit döneminden kalma Karagöz-Hacivat karakterlerini, 1950’li ve 1970’li yıllarda ülkemizin önde gelen markaları tarafından üretilen oyuncakları ve çok daha fazlasını yakından incelemek mümkündür.

( Eserlerin zarar görmemesi için flaşlı fotoğraf çekimi müzede yasaktır.)

PEKİ OYUNCAK MÜZESİ NEREDE?

Kültürel anlamda ülkemizde önemli bir açığı kapatan Oyuncak Müzesi, Kadıköy İlçesi’ne bağlı Göztepe Semti’ndeki Ömerpaşa Caddesi üzerinde faaliyet göstermektedir.

Pazartesi günleri kapalı durumdaki müze hafta içi 09.30-18.00, hafta sonu ise 09.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret için yetişkinlerden kişi başı 12 TL talep edilmektedir. 3 Türk Lirası olarak belirlenmiş indirimli tarifeden ise 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üzeri bireyler yararlanabilmektedir.

İstisna yazarlara, istisna zamanlara…

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...

Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Işığında “Yürümek” – Sevgi Soysal

"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak..." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında kaleme almış olduğu Yürümek romanı; Türk edebiyatında o zamana kadar çokça rastlanmayan konulara değinen özgün bir eserdir....