İntikam Serisi: Kill Bill

”İntikam soğuk yenen bir yemektir.”

                                                                     -Eski Bir Klingon Atasözü-

Filmin girişinde hepimizin aşina olduğu bu sözler bize eşlik ediyor. Derin nefeslerin  içinde bulduğumuz ”The bride” (Uma Thurman) ,korku dolu gözlerle etrafında olan bitenden çok korumak zorunda olduğu bebeği için endişelidir.Karnındaki bebeğin Biil’e (David Carradine) ait olduğunu söylese de başına bir mermi yemekten kurtulamaz.

Mermiyle birlikte dört yıl sürecek bir komaya giren kahramanımız, bu yılların sonunda bir sinek ısırığı ile uyanır. İlk düşündüğü şey yine bebeğidir. Ancak bebeği karnında değildir ve öldüğünü düşünür. Bundan sonraki olaylar bir dizi intikam sahnesine konu olacaktır.

Gelin, duygusal bir karakter olmasının yanı sıra bir o kadar da acımasız bir ruha sahiptir. ”Bende olmayan acıma, şefkat ve af ediciliktir;mantık değil.” sözleri anlatmak istediğim durumun bir özeti gibidir. Niyeti de ödeşmek değildir, öyle olsaydı eğer kısasa kısas hamleler içinde olurdu. Onun amacı kesinlikle intikamdır.

Filmin senaryosunu yazan, aynı zamanda yönetmenliğini üstlenen Tarantino ,bir kadını acımasız yapmaya iten en önemli noktadan bizlere kadın gözüyle intikamın nasıl soğuk yenen bir yemek olduğunu gösteriyor.Ayrıca filme Japon esintileri ile bezenmiş motifler ve sahnelere rastlıyoruz. Okinawa – Tokyo- Amerika üçlüsü gözümüze çarpıyor.

- Advertisement -

İki bölümden oluşan intikam serisi, her kurbanın kendi öldürme yeteneklerinden esinlenilerek ölüm şekillerini biçimlendirmesi üzerine kuruludur.İyi bıçak kullanıyorsan iyi bir bıçak kalbine saplanır, insanları yılan zehirleriyle zehirleyebiliyor isen o zehir senin ölümün olabilir.

Filmin unutulmaz müziklerinden bahsetmezsek her halükarda yazımız eksik kalacaktır. Döneme damgasını vurmuş ıslık ritmi  (Twisted Nerve), filmin girişinde duyduğumuz ”Bang Bang”(Nancy Sinatra) ve daha bir çok müzik filmin efsaneleşmesinde önemli rol oynamıştır.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...