İnci – John Steinbeck | 10 Alıntı

1.”Birlikte geçirdikleri yıllar onlara konuşmadan anlaşmayı öğretmiş, kelimelere gerek kalmamıştı. Kino keyifle içini çekti, böylelikle söylemek istediği her şeyi anlatmış oldu.”

(syf 10)

2.”Bir şeyi çok fazla istemek iyi değildi. İsteğin fazlası, şansı kaçırabilirdi…”

(syf 25)

- Advertisement -

3.”Kasaba denilen şey, bir sürü hayvanına benzer. Tıpkı bir hayvan gibi onun da bir sinir sistemi, bir kafası, omuzları ve ayakları vardır. Her kasaba kendine özgü, benzersiz bir varlıktır; öyle ki şu koca dünyada birbirinin aynısı iki kasaba bulamazsınız.”

(syf 27)

4.”Çılgınca bir düştü bu, ama ne kadar da hoştu.”

(syf 31)

5.”İnsanoğlunun hiç gözü doymaz, ne kadar çok versen o kadar çok ister, denirdi hep. Sanki kötü bir şeymiş gibi. Oysa insanoğlunu diğer türlerden ayıran, sahip olduklarıyla yetinen hayvanlara üstün kılan da bu özelliği değil miydi?”

(syf 31)

6.”Okuyacak benim oğlum, kitapları öğrenecek,” dedi. ” Yazı yazmasını da öğrenecek, hesap yapmasını da. O bunları bilince biz de özgür olacağız. O bilince artık bizde bileceğiz.”

(syf 32)

7.”İnsan bir kez geleceğini tasarlamışsa onu yaşamış sayılırdı…”

(syf 35)

8.”Talih denen şey insanoğlunun yaptığı planları hiç sevmez, kazara olanlar dışında insanın başarılı olmasını da istemezdi. Biliyordu ki felek, kendi çabalarıyla başarıya ulaşan bir adamdan muhakkak öcünü alırdı. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Kino plan yapmaktan oldum olası korkardı…”

(syf 35)

9.”Çünkü insanın doğası buydu, yaptığı işi sevsin ya da sevmesin yeteneği el verdiğince çabalar, elinden gelenin daha azıyla yetinmezdi…”

(syf 48)

10.”Gitmeye karar vermek ve bunu söylemek, yolun yarısını almak demekti.”

(syf 60)

 

İnci – John Steinbeck

Remzi Kitabevi  11. Basım

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...