İmparatorlar da Ölür: Caracalla ve Külleri

Gece Modu

” Her şeydim ve şimdi hiçbir şey. ”

Asıl adı Marcus Aurelius Antoninus Bassianus olan Roma imparatoru. Sıkça giydiği Gallia mantosu olan Caracalla nedeniyle bu isimle anılır. 4 Nisan 188 tarihinde Lugdunum’da (Lyon) dünyaya gelmiştir. 211 ve 217 tarihleri arasında imparatordur. Septimius Severus ve Suriye kökenli Iulia Domna’nın büyük oğludur.

Babası vefat etmeden hemen önce imparatorluğu Caracalla ve kardeşi Geta’nın birlikte yönetmesine karar vermişti fakat bu sistem pratiğe dökülemedi. Dizginler ve ordu Caracalla’nın  elindeydi; Geta ise bazı ileri gelen senatörlerin desteğini alıyordu. İmparatorluğu ikiye bölmeye karar verdiklerinde Caracalla vazgeçerek geri dönüşü olmayan bir hamle yaptı; Geta’ya savunmasız ve annesinin kucağında hançerlendiği bir suikast düzenledi. Anne Iulia Domna oğlu Geta’nın kanına bulanmıştı ama ağlayamayazdı bile. Çünkü büyük oğlu Caracalla imparator olmuştu ve gözleri onun üzerindeydi.

Söylenti Dergi e-sayısı Çıktı!

TEMA Vakfı yararına çıkardığımız e-dergimizin ilk sayısı yayında! 90 sayfa içine 40 farklı yazardan, şiir, öykü, deneme ve incelemeleri yayınladığımız e-sayımızı satın almayı unutmayın! Üstelik yalnızca 5₺!

Caracalla, ilk iş olarak Geta’nın Roma’daki dostlarından kurtulduktan sonra bu süreç binlerce kişinin ortadan kaybolduğu bir katliama dönüştü. İmparatorların çoğu gibi onun da senato ile ilişkileri çok iyi değildi. Halkı kazanmak için hamamlar yaptırdı, Constitutio  Antoniniana kanununu yürürlüğe koydu (imparator topraklarında yaşayan tüm özgür erkekler Roma vatandaşı oldu ve böylece vergi geliri arttı). Bu birkaç parlak başarının ne yazık ki devamı olmadı.

Tarih 213 olduğunda Caracalla Roma’dan ayrıldı ve bir daha geri dönemedi. Kendini fazlasıyla Büyük İskender ile özdeşleştiriyordu. 215 – 216 kışı İskenderiye ziyaretinde zalim imparator Parth’larla olan eski hesabı kapatmak adına binlerce insanı öldürttü.

8 Nisan 217’de, Edessa (Şanlıurfa)’da Caracalla’nın hayatı tahmin edemeyeceği bir şekilde sona erdi. Yanındaki kahinler ve astrologların tehlikeli gördüğü herkesi öldürttüğü, paranoyaya hapsolduğu bir süreçte; öldürtmek üzere olduğu imparator muhafızlarının başı olan Macrinus uygun ve yalnız olduğu bir anda Martialis’e (kardeşi Caracalla tarafından öldürülmüş bir centurio) imparatoru öldürttü. Caracalla köprücük kemiğinin hemen altından aldığı hançer darbesi ile can verdi. Sıradaki İmparator Macrinus suikastten haberi yokmuşçasına Caracalla’nın cansız bedeni önünde ağlıyordu. Caracalla’nın bedeni yakılarak külleri annesine gönderildi.

 

KAYNAKÇA:

Cassius Dio 79.5-6

Meijer,F. (2006), İmparatorlar Yataklarında Ölmez, Sayfa 79-85

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin