Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade, yönetmenliğini Kim Jee-woon’un yaptığı Güney Kore Yapımı bir film. Son dönemde popüler olan birleşme temalı Kore filmlerinden bir tanesi olmakla birlikte karanlık bir bilim kurgu olarak çok farklı bir tarzı var.

Öncelikle hikaye distopik bir gelecekte geçiyor. Çin ve Japonya arasındaki rekabet bölgedeki gerginliği arttırıyor. Sonunda Batılı güçlerde olaya müdahil oluyor. Asya kıtasında işler kötüye giderken iki Kore için tek çözüm birleşmeye gitmek olarak görülüyor. Ama bu karar sonrası Kore ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Bu kaos döneminde ortaya çıkan Sept adlı birleşme karşıtı terör örgütü aşırı eylemlerde bulunuyor.

Yaşanan olaylar sonrası Sept ile mücadele etmek için özel bir Tim kuruluyor. Ancak bu özel tim zamanla git gide daha zalimleşiyor. Canavarla savaşırken canavara dönüşme tehlikesi başarılı bir şekilde anlatılmış. Özel Tim, demir maskeleri ile birlikte robotik ve korkutucu bir görüntü oluşturuyor. Zaten filmin çoğu karanlık olduğu için bu görüntü güçleniyor.

Zamanla Özel Tim’in içinde Illamag yani Kurt Tugayı olarak bilinen bir alt grup ortaya çıkar. Ekibin içindeki bu grup daha acımasız ve gizli işlere girişir. Hükümetin birleşme karşıtı kanadı ise Kurt Tugayını tehlike olarak gördüğü için onları yok etmeye karar verir.

- Advertisement -

İnsanlığını kaybeden süper casus hikayesi daha önce de işlenmişti. Ama bu filmin en iyi örneklerden bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Ve bir de kırmızı başlıklı kız hikayesi var. Kurt kapanına giren genç kız ve kurdun aşkını görüyoruz. Bu göndermeler ve kan kırmızısı kaban bir başka gerilim unsuru.

Özel tim yüksek teknolojili ve kurşun geçirmez bir zırh giyiyor. Bu zırh sanırım fiziksel gücü de arttırıyor. Demir maskelerde de ısı taraması gibi özellikler var. Aslında bu maskeleri ilk başlarda takmıyorlarmış. Genç kızların öldüğü bir kazadan sonra bu maskelerin takılmasına karar veriliyor.

Karmaşık bir hikayesi olmasına karşın bolca aksiyon sahnesiyle film heyecanlı bir hale geliyor. Tabi bolca hüzün de var. Illang: The Wolf Brigade bunların hepsini başarılı şekilde bir araya getirmiş.

Son yıllarda Kore sineması oldukça iyi bir yere gidiyor. Bu film de distopik bir aksiyon filmi olarak kesinle izlemeye değer. Oyun içinde oyun, casusluk ve komplo unsurları da yerinde işlenmiş.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...