İlham Veren Sanatçıların Hayatlarından Etkilenilerek Yapılmış Filmler

İnsanlığın var oluşundan bugüne evrilerek devamlılığını sürdürmüş ve sürdürecek olan sanat insan ruhunu yücelten, yükselten ve doyuran bir dışa vurum yöntemidir. Kökleri tüm evreni sarmış olan yüzyıllık bir ağaçtır sanat. En renkli ve güçlü dallarından biri de sinemadır. Öyle ki sinema kendi başına bir sanat dalı iken bir de yetenek ve yaratıcılıklarıyla onlarca, yüzlerce eser vererek geçmişten günümüze birçok alanda birçok sanatçıya ilham vermiş olan sanatçıların hayatlarından etkilenerek yapılmış filmleri izlerken siz sanatseverler kendinizi görsel ve müzikal bir sanat şöleninin içinde buluverirsiniz.

Sanatın baş döndüren etkisiyle izleyebileceğiniz, sizleri sanatla buluşturan o filmlerden bazılarını sizler için listelemek istedim. Şimdiden iyi seyirler.

Küçük Küller – Little Ashes, 2008

Salvador Dali’nin yönetmen Louis Bunuel ve şair Federico Garcia Lorca ile ilişkisini anlatan bu filmde ressamı Robert Pattinson oynuyor. Yönetmenliğini Paul Morrison’un üstlendiği filmde ünlü isimlerin gençlik dönemlerini, dostluklarını, farklı yönden ilişkilerini ve kendi dallarında ressam, şair ve yönetmen olarak yükselişlerini izliyoruz.

- Advertisement -

Little Ashes – Küçük Küller, 2008

Fabrika Kızı Edie – Factory Girl, 2007

Yönetmenliğini George Hickenlooper’ın yaptığı Pop Art sanat akımının öncüsü Andy Warhol’a odaklı, dram ve biyografi türünde bir film Fabrika Kızı. Genç, güzel ve zengin bir parti kızı 1965’te Radcliffe’ten ayrılır ve New York’a doğru yola koyulur. Andy Warhol adında genç bir sanatçı ile tanışınca ona hayatı boyunca olmak istediği aktristi olması konusunda yardım edeceğine dair söz verir. Filmde Andy Warhol’un stüdyo evi olan fabrikası, hayat biçimi, inişli çıkışlı ilişkilerini izliyoruz.

Fabrika kızı Edie – Factory Girl, 2006

Klimt, 2006

Görüntüleriyle de müziğiyle de sinemaya özgü görkemli bir alegori. Yönetmen Raoúl Ruiz’in sıra dışı, tartışmalara konu olan ressam Klimt’e saygı duruşu niteliğindeki bu film, 19. yüzyıl sonunun özgün tarihsel zeminini büyük canlılıkla perdeye taşıyor. Filmde Avusturyalı ressam Gustav Klimt’i Emmy ödüllü Amerikalı sinema oyuncusu John Malkovich canlandırıyor.

Klimt, 2006

Modigliani, 2004

Mick Davis yönetmenliğindeki bu filmde Paris’te iki ressam, Modigliani ile Picasso arasındaki rekabete odaklanan dramatik bir aşk macerasını izliyoruz.

Modigliani, 2004

İnci Küpeli Kız – Girl With A Pearl Earring, 2003

Tracy Chevalier’nin ünlü ressam Jan Vermeer’den ilham alarak yazdığı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini İngiliz yönetmen Peter Webber üstlenmiştir.

İnci Küpeli Kız – Girl With A Pearl Earring, 2003

Frida, 2002

Salma Hayek’in Frida Kahlo’yu, Alfred Molina’nın da Diego Rivera’yı oynadığı filmin yönetmenliği ise Julie Taymor’a ait. Film, sanat tarihinin sıra dışı insanlarından biri olan Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor. Ve Frida’nın bir kadın düşkünü Diego ile olan aşkını.

Frida, 2002

Pollock, 2000

Dışa vurumculuğa yeni bir boyut getiren çalışmalarıyla sanat tarihine geçen Amerikalı sanatçı Jackson Pollock’un problemlerle dolu yaşam öyküsü, filmde Pollock’u canlandıran usta oyuncu Ed Harris’in ilk yönetmenlik denemesinin konusunu oluşturuyor.

Pollock, 2000

Goya, 1999

Carlos Saura yönetmenliğinde, ressam Francisco de Goya hakkında dramatik bir İspanyol filmi.

Picassoyla Yaşamak – Surviving Picasso, 1996

Picasso’nun hayatındaki kadınlarla ilişkisine odaklanan bu filmde ressamı Anthony Hopkins canlandırıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise usta yönetmen James Ivory oturuyor.

Picasso’yla Yaşamak – Surviving Picasso, 1996

Basquait, 1996

Postmodern sanatçı Jean-Michel Basquait’yı konu alan biyografik bir film.

Andy Warhol’u Vurdum – I Shot Andy Warhol, 1996

1968’de Andy Warhol’un, Valerie Solanas tarafından vuruluşunu konu alan ve Mary Harron tarafından yönetilmiş filmde Valerie Solanas’ı Amerikalı aktris Lili Taylor canlandırıyor.

Vincent Ve Theo, 1990

Vincent ve Theo van Gogh kardeşler arasındaki ilişkiyi anlatan bu filmi Robert Altman yönetiyor.

Vincent & Theo, 1990

Camille Claudel, 1988

Fransız heykeltıraş Camille Claudel ve onun kendisi gibi Fransız bir heykeltıraş olan Auguste Rodin ile ilişkisini konu alan, Bruno Nuytten yönetmenliğinde bir Fransız filmi.

Oviri, 1986

Konusu Fransız sanatçı Paul Gauguin’in yaşantısına dayanan filmde ressamı Donald Shutherland canlandırmıştır. Biyografik drama türündeki bu filmin yönetmenliğini ise Danimarkalı yönetmen Henning Carlsen yapmıştır.

Oviri, 1986

Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından – Exit Through the Gift Shop, 2010

Esrarengiz sokak sanatçısı Banksy hakkında ilgi çekici bir belgesel film. Üstelik filmin yönetmenliğini Banksy’nin kendisi üstlenmiş.

Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından – Exit Through the Gift Shop, 2010

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...