Gece Modu

”Hayat, derbederlik ve tembellik için çok uzun ; fakat hırsla, yağma ve haydutluk yapmaya değmeyecek kadar kısadır. Hayat duygularla çalışılacak ve resmedilecek bir kompozisyon, aynı zamanda mantıklı yazılacak bir rapor gibidir.”

Her insan hayatının belli bir döneminde bir dost tavsiyesine ihtiyaç duyar. Yaşanılan hayatlar her ne kadar birbirinden farklı da olsa bilgisine güvenilen kişilere yöneltilen sorular aslında çoğu zaman aynıdır. Nasıl çalışılmalı ? Hangi kitaplar okunmalı ? Seyahat ederken nelere dikkat edilmeli ? Hangi müzeler gezilmeli ? Hangi filmler izlenmeli ? Kısacası, hayatı nasıl yaşamalı? gibi sorularınızı ve hatta daha fazlasını Gazeteci Yenal Bilgici herkesin yakından tanıdığı, bilge şahsiyetlerden biri olan ünlü tarihçi İlber Ortaylı’ya yöneltmiş ve aldığı enfes yanıtları siz değerli okuyucularla paylaşmıştır.

Kitap sekiz bölümden oluşmaktadır. Her bölümde sorular itina ile uzun uzadıya yanıtlanmış ve altı çizilmeye değer cümleler kare kutucuklar içinde sayfanın bir köşesine yerleştirilmiştir. Bu sayede bir taraftan kitabın çizilmesi engellenmiş bir diğer taraftan da bu alıntılar sayesinde okuyucunun harekete geçmesi sağlanmıştır. Bölüm sonlarında İlber Hoca’nın okuyucuları için oluşturduğu gezilecek dünya müzelerinin, okunacak kitapların, dinlenecek klasik müziklerin, seyredilecek yabancı filmlerin, görülmesi gereken eserlerin listeleri bulunmaktadır. Kitapta ayrıca Gaspıralı İsmail,Şemsettin Sami, Gazi Yaşargil, Halil İnalcık, Orhan Şaik Gökyay gibi pek çok isme de yer verilmiştir. Bu isimler biyografileri ile birlikte kitabın sonunda yer almaktadırlar.


Kitabın her bir cümlesi okuyucuya ilham kaynağı olmaktadır. Bu kitap sayesinde okuyucu verilen tavsiyeler üzerine kendisine bir yol haritası çizerek kendini yeni ufuklara hazırlama motivasyonunu elde etmektedir.

Dev Lotr Testi

”Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız. İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek…”

Bu topraklarda sadece bir tane İlber Ortaylı yaşamaktadır fakat kitabı okuyan her insan bir İlber Ortaylı olabilmek için yanıp tutuşacaktır.

”İnsan ancak önündeki modele bakarak kendini belirleyebilir. O model, başka dünyalar kurabilen biriyse sen de o dünyaya adım atabilirsin.”

Bir ömrün nasıl yaşanacağını öğrenmek isteyenlere, sevgiyle…

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin