İki Çocuğun Gözünden Savaşın Acımasızlığına Tanık Olmaya Hazır Mısınız? | Çizgili Pijamalı Çocuk | John Boyne

“Benim en iyi arkadaşım sensin, Shmuel,” dedi. “Hayat boyu en iyi arkadaşım.”
(S. 219)

İki çocuğun gözünden savaşın acımasızlığını gösteren çarpıcı ve dokunaklı bir hikaye..

Tüm dünyaca bilinen ve büyük küçük her okuyucuya kendini sevdiren bir roman Çizgili Pijamalı Çocuk.. 2006 yılında John Boyne tarafından yayımlanan roman, pek çok uluslararası ödülüne layık görüşmüş, uzun süre New York Times çok satanlar listesinde kalmış ve aynı adla sinemaya uyarlanmıştır. İrlandalı yazar, romanı, çocuk kitabı olarak kaleme alsa da yayınlandığı yıldan itibaren her yaş grubunun ilgisini çekmeyi başarmış bir eser olarak dikkat çeker. Okuyucuyu yormayan bir dille anlatılan hikaye kitabın son sayfasına kadar heyecanı ve merhameti bir çocuk masumiyeti ile sürdürür.

- Advertisement -

Kitabın konusuna geçecek olursak; kitapta hikayeyi dokuz yaşında olan Bruno adında bir çocuk anlatır. Nazi Almanya’sında yaşayan Bruno dönemin zor şartlarında yahudilerin aksine şanslı olan kesimde bulunur. Babası bir askerdir ve görev yeri değişikliği sebebi ile Berlin’den taşınacaklardır. Babasının yeni görev yeri ise Bruno için tam bir keşif bölgesi olacaktır. Yeni evleri toplama kampının yanında üç katlı bir binadır.

Savaşın ve toplama kamplarının ne anlama geldiğini bilmeyen Bruno yeni evlerinde bahçelerinin dikenli teller ile çevrili olduğuna dikkat eder yalnızlıktan da sıkılması Bruno’yu bir arayışa sürükler. Keşifçi bir ruh ile tellerin ardında kendi yaşında Shmuel adında bir arkadaş edinecektir. Tüm insanların tek tip kıyafetlerle yaşadığı bu tellerle çevrili bölge Bruno için son derece heyecanlı ve merak uyandırıcı bir hikayenin başlangıcı olacaktır.

Bir tel örgü..
İki çocuk..
Arkadaşlık..
Bağlılık..
Masumiyet..

Tüm bunlara karşı acımasız bir sistem: Holokost

Adolf Hitler liderliğinde Nazi partisinin yönettiği Nazi Almanya’sı döneminde işgal edilen sınırlar içerisinde rakamları korkunç miktarlara ulaşmış birçok insanın katliamına verilen isimdir Holokost. Yaklaşık altı milyon Yahudi’nin sistemli şekilde öldürülmesi ve bunların yaklaşık bir milyona yakın kısmının çocuklardan oluşması savaşın yalnızca büyüklerin gözünden değil aksine çocukların gözünden değerlendirilmesi gerçeğini ortaya koymaktadır.

Peki bu kadar kötülüğün amacı neydi?

Holokost olarak adlandırılan bu sistemin motivasyonu tamamen ideolojiktir. Adolf Hitlerin öncülüğünde Nazilere göre yahudiler hastalıklı bir ırkı temsil etmektedir. Dünya için iyiyi ve güzeli temsil eden saf Alman ırkı var etmek ve hasta olan kısmı temizlemek hedeflenmiştir.

Korkunç katliamların yapıldığı bu sistemde insanlık onuruna ve gururuna derin bir darbe olarak kabul edilen bu dönemin edebiyata yansımasını oldukça masum bir dille ifade etmektedir Çizgili Pijamalı Çocuk.

Arkadaşlığı ve bağlılığı derin bir anlam içerisinde okuyucuya aktaran roman savaş gibi önemli ve korkunç bir olgunun çocuk gözünden nasıl değerlendirildiğini aktarmaktadır. Koşulların ve konumların değişkenliğini de vurgulayan roman ilk sayfasından son sayfasına kadar okuyucuda büyük bir duygu oluşturmaktır.

“.. Bruno hala Shmuel’in elini sımsıkı tutuyordu ve dünyadaki hiçbir şey Bruno’yu onun elini bırakmaya razı edemezdi..”
(S.219)

İstisna yazarlara, İstisna zamanlara..

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...