Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen, “tarihi makinesiyle yazan” Ara Güler’in gözünden kentin 1950’lilerden itibaren yaşadığı değişimin izini süren sergiye ev sahipliği yapıyor. “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” adlı sergi 29 Mayıs – 17 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle hazırlanan, iki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkan sergi, kentin 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi ve bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler’in (1928-2018) fotoğraflarının rolünü görünür kılmaya çalışıyor.Ara Güler’in fotoğrafları İstanbul söz konusu olduğunda kente dair ortak belleği etkileyip şekillendirirken, anılarımızın inşasında önemli bir yere sahip. Sergi, Ara Güler’in kendilerine tekrar tekrar bakmaya davet eden fotoğraflarını arşiv malzemeleriyle bir araya getirerek hem Güler’in üretim pratiğini hem de zihnimizdeki İstanbul bilincinin yaratılmasındaki payını izleyiciye hatırlatıyor.

Sergi kendini foto muhabiri, foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 50 fotoğrafın yer aldığı sergi, 17’kasıma kadar görülebilecek.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin