Gece Modu

 

Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak!

Biri hem aşk hem memleket şiirleriyle akıllarda yer eden, sadece şiir değil roman masal hikâye gibi türlerde eser veren, arada romantik komünist olarak hatırlanan bir dünya şairi Nazım Hikmet diğeri ise Baş komiser Nevzat lakabını hakkıyla taşıyan, polisiye romanın babası sayılan usta yazar Ahmet Ümit.

Geçmişte yolları kesişen bu iki ustanın gelecek aylarda yaşanmışlıkları beyaz perdede yer alacak. “Kırlangıç Çığlığı, Elveda Güzel Vatanım, Sis ve Gece” gibi eserleriyle bilinen usta yazar Ahmet Ümit, Nazım Hikmet’in etkisi altında yaptıklarını, onu nasıl örnek aldığını, Nazım gibi yaşamının bir dönemini nasıl Moskova’da geçirdiğini anlattığı bir film hazırlığında olduğunu geçtiğimiz aylarda şahsi twitter hesabından “İki Yazar Bir Moskova” adlı Nazım Hikmet ve benim hayatımdan kesitler taşıyan dokümanter-dramanın çekimleri Nisan ayında başlıyor. İstanbul, Moskova, Bursa ve Gaziantep’te çekilecek film farklı bir iş olacak. Yönetmenimiz Cengiz Özkarabekir.” attığı tweet ile duyurmuştu. Daha sonra filmin ilk isminden vazgeçilerek “Merhaba Güzel Vatanım” adında karar kılındı.

İki yazarın gerçek yaşanmışlıklarından yola çıkarak çekilen Merhaba Güzel Vatanım, yolu Moskova’dan geçen Nazım Hikmet’in uzun yolculuğunu, bu yolculuğun Ahmet Ümit’in hayatı üzerindeki etkisini ve Ahmet Ümit’in de 1980’li yıllarda Moskova’ya gidişini anlatıyor. Bunun yanında Türkiye’nin o dönemde yaşadığı önemli olayları da içinde barındıran film, yazarların zorlu süreçlerden geçişinin yanında sanat ve edebiyatın gücünün insanı nasıl çağın ilerisine taşıdığını gösteriyor.

“Hayat kısa Sanat Uzun” sloganıyla çekilen Merhaba Güzel Vatanım, iki gencin geçirmiş oldukları zorlu süreçlerin ve yaşanmışlıkların etkisiyle nasıl birer edebiyatçıya dönüştüklerini de ele alıyor. Drama-belgesel türünde çekilen farklı bir kurgusal dile sahip olan yapımın senaryosu Ahmet Ümit’e ait.  Projenin yönetmenliğini ise Cengiz Özkarabekir üstleniyor.  Filmde Nazım Hikmet’i Yetkin Dikinciler canlandırırken Ahmet Ümit’i ise Serkan Altıntaş canlandırıyor. Yaklaşık 150 kişinin yan rol aldığı bu yapımda Berna Lâçin, Pelin Batu, Umut Beşkırma, Levent Üzümcü, Alper Türedi, Enes Kava, Ayhan Bozkurt, Kutay Şahin gibi isimlerde yer alıyor. Filmin müzik tasarımı ise Cem Erman’a ait Merhaba Güzel Vatanım 1 Kasım’da vizyona girerek bizlerle buluşacak.

Akın var güneşe akın

Güneşi zapt edeceğiz

Güneşin zaptı yakın!

https://www.youtube.com/watch?v=1pXC59OoDaM

KAYNAKÇA

www.hurriyet.com

www.beyazperde.com

 

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin