Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Dünyanın en ünlü ve en büyük müzelerinden biri olan Louvre Müzesi (Musee du Louvre) Fransa’nın büyüleyici şehirlerinden biri olan Paris’de yer almaktadır. Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan müze, tarihinin ilk yıllarında aslında gözetme, savunma ve stratejik hareketlerin daha rahat gerçekleştirilebilmesi için bir kale olarak inşa edilmiştir. Belli bir süre kale görevini sürdüren Louvre, daha sonraları 13. yüzyıl başlarında Philippe Auguste tarafından saray olarak inşa edilmiş. Saray olarak kullanımına devam eden Louvre 15. Yüzyıl içerisinde sarayın başka bir yere taşınmasıyla boş kalan bina uzun yıllar boyunca bakımsız bırakılmış ve bu durum binanın oldukça izbeleşmesine sebep olmuş. Her ne kadar 1564 yılında restore edilme girişiminde bulunulsa da saray Üçüncü Napolyon döneminde tamamlanan restorasyon işlemlerinden sonra tekrar kullanılmaya başlanmış. Daha sonra dönemin devrim hareketlerinden yola çıkan devrimciler gerçekleştirilen eylem ve hareketlerin bir simge haline gelmesi adına XVI. Louis’i tahttan indirerek 10 Ağustos 1793’te Louvre Sarayı’nı halka açmıştır. Önceleri soylu sınıf harici kimsenin girmesine izin olmayan saray devrim hareketleri sonucu halka açık bir müze haline gelmiştir. Müze haline Gelen Louvre, 1871 yılında büyük bir yangın geçirmiştir. Bu yangın sonrasında yeniden başlayan restorasyonlar sonucu müze 1932 yılında son şeklini almıştır.

Ä°lgili resim

Müzenin Bölümleri ve Eserler

Yangın sonrası geçirdiği restorasyon işlemlerinden sonra son şeklini alan müze dünyanın en büyük müzesi olarak da bilindiğinden kendi içinde DenonSullyRichelieu adlı üç kısım ve sekiz bölüme ayrılmıştır. Bu kısımlardan en eskisi müzenin kale kalıntılarının da bulunduğu ‘Sully’ bölümüdür. Bu bölümde ayrıca tarihi oldukça eski dönemlere dayanan lahitler, tabutlar ve Yunan mitolojisinde önemli bir yeri olan aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in heykeli yer almaktadır. Yine tarihçesi çok eskilere dayanan bir özellik olan koleksiyonculuk dünya genelinde bir güç ve zenginlik simgesi sayıldığından krallar, krallıklar ve prenslikler adeta bir yarış içerisindeymişcesine yoğun olarak koleksiyonculuğa yönelmişlerdir. Bu kültürün getirisi olarak bugün Louvre Müzesi’nde 35.000’e yakın eser ve 380.000 obje yer almaktadır. Bu eserlerin çoğunluğunu Mısır, Yunan, Roma ve Etrüks medeniyetlerinden alınan eserler oluşturuyor. Aynı zamanda Yakın Doğu eserlerine de yer verilen müzede ağırlıklı olarak çizimler ve heykeller, dekoratif sanatlar ve tablolara yer verilmekte. Birbirinden değerli birçok esere ev sahipliği yapan müzede ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin Rönesans döneminde resmettiği sırrı hala çözülemeyen ve hakkında farklı rivayetler bulunan “Mona Lisa” tablosu da yer almakta. Ayrıca bu tablonun sergilendiği Denon bölümünde tablonun tam karşısında ise İsa’nın suyu şaraba çevirdiği mucizesini konu edinerek Paolo Veronese tarafından resmedilen ve müzenin en büyük resmi ünvanına sahip “Kana’da Düğün” tablosu yer almakta. 

Ä°lgili resim

Louvre Piramidi ve Bir Akademi

Bugün hala ihtişamını kaybetmeden bir günde sayısız misafir ağırlayan Louvre Müzesi’nin ziyaretçi girişini sağlayan ve yine ziyaretçilerin müzeye giriş yapmadan önce önünde durup fotoğraf çekilip anı ölümsüzleştirdiği Louvre Piramidi ise Çinli mimar I.M. Pei tarafından 1989 yılında müzeye dahil edilmiştir. Camdan bir tasarıma sahip olan piramit sayesinde güneş ışığı müzenin zemin katına kadar ulaşmaktadır. Yapıldığı ilk yıllarda sarayın kutsal havasını bozduğu iddia edilerek fikir ayrılıklarına sebebiyet veren piramit, zamanla fikir ayrılıklarını ve hakkında ki yargıları ortadan kaldırıp müzeyle bütünleşmiştir. Müzeciliğin yanı sıra aynı zamanda bir okul ve eğitim yeri olarak da bilinen Louvre, 1648 yılında kurulan Kraliyet Resim ve Heykel Akademisi’nin merkezi olmuştur ve günümüzde hala bünyesinde sanat tarihi ve müzecilikle ilgili eğitim veren bir okul bulundurmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Dünya’da sanat tarihi ve müzecilik alanında yeri ve önemi çok büyük olan Louvre Müzesi salı günleri hariç her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca müzeyi gece gezmeyi düşünen ziyaretçiler için de çarşamba ve cuma günleri 21:45’e kadar hizmet verilmekte. Louvre Müzesi’ni şu an için gidip yakından görme imkanınız yoksa web sitesinden ‘Sully’ adlı bölümü çevrimiçi olarak gezebilir, burada bulunan eserler hakkında bilgi sahibi alabilirsiniz. Eğer eserleri gidip yerinde görmek istiyor iseniz erkenden kalkıp yola düşmekte fayda var. Zira geç vakte bırakırsanız müze girişinde uzun bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz bizden söylemesi! 

Kaynak 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin