İçimizdeki Türkülerin Gerçek Hikayeleri #2

İnsanların huzur bulduğu anlar vardır; enstrümantal müzik dinlerken kitap okumak, okuduğu kitabın hikayesinde kendini sevdiği karakterin yerine koymak, aynanın karşısında tarağı mikrofon olarak kullanıp şarkı söylerken konserde binlerce insanı karşısında hayal etmek gibi… Ne yaparsak yapalım kendimizi her şekilde, iyi ya da kötü, bir hikayenin içinde buluyoruz. Kimi zaman hikayenin içinden çıkmak istemediğimiz gibi kimi zaman o hikayeden bir türlü kaçamıyoruz. İçimizde yeniden kurguladıklarımız da var tabi. Sizleri güzel, naif bir türkünün içinde yolculuğa davet ediyorum: Drama Köprüsü.

Bin sekiz yüzlü yılların sonu veya bin dokuz yüzlü yılların başında Drama’da büyümüş olan Debreli Hasan, zenginden alıp fakire veren bir eşkıyadır. Ele geçirdiği bütün malların neredeyse hepsini kendinden çok yöre halkı için kullanmıştır. Yaklaşık otuz beş – kırk yıl kadar Makedonya dağlarında hüküm sürmüştür. Halkın kullanması için zenginlerden ele geçirdikleriyle, türküde adı geçen ve türküye ismini veren Drama Köprüsü’nü yaptırmıştır. Ege dağlarında hüküm süren eşkıya Çakırcalı Efe ile hemen hemen aynı dönemde yaşamışlardır. Yine o dönemlerde kervanlarıyla ticaret yapmaya çalışan zenginlerin korkulu rüyası olan Çakırcalı Efe ve Debreli Hasan için ”Debreli’den geçsen Çakırcalı’dan geçemezsin” sözü söylenmiştir ve nitekim de öyle olmuştur.

- Advertisement -

Debreli Hasan’ın bilindiği kadarıyla kalabalık bir birliği yoktur. En bilineni, yanında Kara Kedi lakaplı bir oğlu vardır. Debreli halk tarafından çok sevilir. Bunun sebebi ise zenginden alıp fakire vermesi ve evlenemeyen gençleri evlendirmesidir. Hatta bir zaman, evlenmek için parası olmayan ve son mal varlığı olan danasını pazara götüren bir gencin önünü keser. Debreli, kendisine durumu anlatan gence gereken bütün parayı verir ve danasını satmaması için genci öğütler.
Uzun yıllar boyunca fakirlerin umudu olan Debreli Hasan, adaleti ile kısa sürede tüm Anadolu’da nam salmıştır. Adına yazılıp söylenen bu türkü de Debreli Hasan’ın kahramanlığını anlatır.

Drama Köprüsü bre Hasan dardır geçilmez
Soğuktur suları bre Hasan bir tas içilmez
Anadan geçilir bre Hasan yardan geçilmez

At martini de bre Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda dostlar dinlesin

Mezar taşlarını bre Hasan koyun mu sandın
Adam öldürmeyi bre Hasan oyun mu sandın
Drama mahpusunu bre Hasan evin mi sandın

At martini de bre Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda dostlar dinlesin

Sizin hikayesinden çıkamadığınız anlarınız var mı?

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...