I Am Mother – Robot Anne, İnsan Çocuk

Bilim kurgu türünün ve yapay zeka konularının öne çıktığı şu günlerde Avustralya yapımı I am Mother hikayesiyle oldukça dikkat çekiyor. Özellikle distopik filmleri sevenler için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

Yüksek teknolojili bir araştırma merkezinde yapay yollarla dünyaya gelen bir insan çocuk, robot anne tarafından büyütülüyor. İnsanlığın son umudu olarak yetiştiriliyor. Bu süreçte droid türü robot ideal bir anne gibi görünüyor. Ama böyle programlandığı için mi yoksa böyle hissettiği için mi bilmiyoruz. Bu izole yaşam dışarıdaki dünyadan yaralı bir kadın geldiğinde değişiyor.

Düşünen robotları işleyen pek çok yapım var. Ama bu film biraz farklı bir bakış açısına sahip. Hisseden hatta bir nevi annelik içgüdüsüne sahip bir robotla karşılaşıyoruz. Doğaya ait, doğal bir süreç yapay ama tanıdık bir şekilde ilerliyor. Kucağında bir bebek tutan robot, son derece sıra dışı bir görünüm oluşturuyor.

Filmin başrollerinde Clara Rugaard-Larsen ve Hillary Swank var. Hillary Swank zaten sevdiğim ve başarılı bulduğum bir oyuncudur. Belki onun karakterine daha vurucu sahneler yazılabilirdi. Çünkü hikayenin geri kalanı ve dış dünyayı bu karakterle tanıyoruz. Calara Rugaard-Larsen’ının da rolün altından kalktığını söyleyebilirim. İnsanlığın kurtarıcısı olarak yetiştirilen küçük bir kızı oynuyor. Bu kız çok büyük bir sorumluluk yüklenmiş ve rolün altından kalkmak zor. Aslında karakterin sarsıntıları daha iyi yansıtılabilirdi. Yine de eksiklik olduğunu söyleyemem, nihayetinde film bilim kurgu türünde çekilmiş. Dramanın dozunu arttırmak seyirciyi bunaltabilirdi.

- Advertisement -

I am Mother, bilim kurgu olmakla birlikte çok kasvetli bir havası var. Biraz yavaş başlıyor ama gitgide daha heyecanlı bir hale geliyor. Gizem ve korku unsurları da iyi kullanılmış. Aynı zamanda film boyunca izleyicinin ilgisini de canlı tutuyor. Senaryo gitgide derinleşiyor ve hikayenin alt yapısı da genişliyor. Hem tesis hem de dışarıdaki dünya iyi yansıtılmış. Korkunç ama aynı zamanda gerçekçi bir hava yakalamışlar.

I Am Mother, tahmin ettiğimden daha sürükleyici ve kaliteli bir bilimkurgu filmi olmuş. Senaryosu da iyi düşünülmüş. İnsanlığın geleceği, robotlarla ilişkiler, yok oluş ve yeniden doğum gibi derin konulara değinilmiş. Beklentilerin çok üzerinde bir film ortaya çıkmış.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...