Gece Modu

Tanpınar’ın en önemli eserlerinden biri olan Huzur insanın iç dünyasının karmaşasının, insan ruhu için ne kadar tehlikeli olduğunun en büyük kanıtıdır.

Kitabın isminden, içeriğinin huzurla ilintili olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında pek de huzurdan uzak kavramlar içermiyor eser. Ancak Huzur’dan ziyade huzursuzluğu içeriyor. Tanpınar eserinde dönem şartlarının gerektirdiği üzere yaşanan bir aşkı işlemiştir. Bu aşk tek bir karakter üzerinden yürütülse de bütün karakterlerin düşüncelerine vakıf olabileceğiniz kadar da ustaca yazılmıştır. Günlük yaşantımızda çok şeyler yaşarız ancak bazen hiç birinin farkına varmayız. Veyahut bazı insanlar hayatımızdayken sıradan yaşadığımız şeyler bile bize olağanüstü gelebilir. Tanpınar en çok da bundan söz eder Huzur’da. Aşk insanı aynı dünyada, farklı hayallere götürür. Ancak aşkın kör kuyusu olan ayrılığa düşünce her şeyin gerçek manasını kavrar insan. Artık anlamı olan şeyler de anlamsız gelmeye başlar ve insan içine kapanır. Eserin kahramanı da boşluğa düşer, ancak Tanpınar eserinde boşluğa düşen insanı yine insanla kurtarmayı seçer.

‘Farkında olsun olmasın, insan insanı malzeme gibi kullanıyor. Kinimiz, garazımız, büyüklük arzumuz, aşkımız, yeisimiz, ümidimiz hep onunla. Dilenciyi ve fakiri çıkar, merhamet ve gufran kalmaz, birdenbire fakirleşiriz. Hayır, insan insanla meşgul. İnsanoğlu insana yüklenerek yaşıyor.’

Roman kahramanı çocukluğunu yaşayamadan aile acısı yaşamıştır. Bu yüzden hep insanlara dayanarak yaşamıştır. Ruhani olarak yine yalnızdır ancak yanında hep dayanak olarak hissettiği insanlar vardır. Belki de bu yüzden özellikle vurgulamıştır Tanpınar insanın insanı kullanması kavramını. Aşkta bile insan karşısındakini kullanır. Kendisi onunla mutlu olduğu için, karşısındakiyle olmayı seçer.

Tanpınar insan hayatının en ufak bir değişikliğinde veya küçücük bir saptırmada ne kadar değişebileceğini göz önüne sermiştir. Bir mektup… Sadece bir mektup insan hayatını baştan sona değiştirebilir. Bunun en bariz örneği de Huzur’dur. Mutlaka okuyun sevgili okur. Huzur okunması gereken eserlerden, hatta bir an önce okunması gereken eserlerden. Okumuş olanlara kucak dolusu sevgiler, okuyacak olanlara da tabii.

Bu arada Tanpınar kitabın bitmediğini açıklamış yıllar yıllar önce. Devamının geleceğini belirtir ve öyle de oldu. Yıllar sonra Tanpınar’ın notlarından derlenerek ‘Suat’ın Mektubu’ adlı eser basıldı. Eğer Huzur’u okursanız mutlaka onu da okuyun. Şimdiden keyifli okumalar.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin