Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Öneri Kitaplar

Okunmasını yeri geldiğinde öğretim görevlilerinin de önerdiği, hukuki bakış açısını ve muhakeme yeteneğinizi geliştirebilecek  kitaplar:

1- Roman: Harper Lee – Bülbülü Öldürmek

Harper Lee’nin adalet, özgürlük, ırkçılık ve eşitlik gibi temaları bir siyahinin uğradığı haksızlık üzerinden işlediği eseri günümüzde halen güncelliğini koruyarak iyilik ve kötülük kavramlarının yeniden sorgulanmasına sebep oluyor.


- Advertisement -

2- Politik Kurgu: George Orwell – 1984

Orwell bu kitabında anti-faşist ve anti-komünist kimliğini önümüze sunarak bir faşist-baskıcı iktidar eleştirisini yapmıştır.


3- Roman: Orhan Pamuk – Kar

Din kullanılarak zihinleri sömürülen  Türk halkını “irtica ve başörtüsü” unsurlarıyla  ele alan Orhan Pamuk, romanında hak, eşitlik ve laiklik kavramlarını doğu insanıyla işliyor. 

4- Distopik Kurgu: George Orwell – Hayvan Çiftliği

Orwell, 1984 adlı eserinde olduğu gibi bu  kitabında da “Big Brother(Büyük Birader)” kavramı ile  sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totaralizme karşı net bir duruş sergilemiştir. Bu eserinde  adaletsiz yönetilen toplumları ele almış ve bir iktidar eleştirisi daha ortaya koymuştur.  

5- İnsan Hakları: Ahmed Othmani – Hapishaneden Çıkış

Ahmed Othmani tek parti diktatörlüğüne karşı koyduğu için iki kez hapsedilmiş ve tecrite konularak işkence görmüş; bu tecrübelerinden yola çıkarak hapishane  sistemleri  ve cezalandırma oranlarıyla ilgili Hapishaneden Çıkış adlı eserini kaleme almıştır.

6- Sosyal Tarih: Michel Foucault – Hapishanenin Doğuşu

Foucault bu eserinde hapishanelerde uygulanan işkencenin boyutlarına değinmiş  ve cezanın modernleşen dünya ile evrime uğrayışını kaleme almıştır.

7- Roman: Franz Kafka – Dava

Bu eserinde Kafka, iktidara karşı koymanın, onu meşrulaştırmaya yarayan, zaten iktidarın bir parçası olan hukuk ile sağlanamayacağına yönelik bir sonuç ortaya koymuştur.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Turgenyev’in Başyapıtı: Babalar ve Oğullar | 15 Alıntı

Eski nesille, nihilist gençlik arasındaki kuşak çatışmasını anlatan Babalar ve Oğullar, Rus edebiyatının önemli yazarlarından İvan Turgenyev’in 1862'de kaleme aldığı başyapıtıdır. Eser, Rus edebiyatının...