Gece Modu

1969 yazında bu efsaneye konu olan kişi sosyal hayatı zayıf bir bankacıdır. Tüm yılın yorgunluğunu atmak için uzun bir rota belirleyip arabasına atlar. Durakladığı şehirlerde sakin ve ucuz otellerde kalarak geçirir günlerini. Ta ki Kaliforniya’daki hotele gelene kadar.

Şehre girince gözüne çarpan bu hoteldeki müşterilerin çoğu yalnız ve daimi olarak konaklayan orta yaş üstü kişilerden oluşur. İlk gün bankacıyı gayet sıcak karışılar, şehirdeki günlerinin güzel geçmesine yardım ederler. Yemekler, içkiler ve lobide tüm otel sakinlerinin her gece yaptığı müzikal eğlenceler de onun otelde daha fazla zaman geçirmesini sebep olur. O eğlenceli gecelerden birinde kendi gibi tek başına tatile çıkmış ve bu hotelde konaklamaya karar vermiş genç bir kızla tanışır. Genç kız ve adam birlikte şehri tanımaya, birlikte yemek yemeye, akşamları birlikte eğlenmeye başladıkça aralarındaki yakınlaşmayı yalnızca kendileri değil tüm hotel sakinleri fark eder. Hatta bu durum onların yalnızlığına bile ilaç olduğundan genç çifte her konuda yardımcı olmaya çalışırlar.

Kısa süreli geldiği otelde hayatının aşkını bulan genç adam, tatilinin son gününde bir karar almak için kızla konuşmaya karar verir. Herkesin odasına çekildiği bir saat lobide baş başa kalıp konuşmaya başlarlar. Tüm bu yaşananların sıradan bir yaz aşkı mı yoksa sonsuz bir sevgi mi olduğunu anlamak isteyen genç adam, bir yol bulur ve kızla paylaşır. Bir yıl boyunca hiçbir şey yaşanmamış gibi davranıp görüşmeme kararı alırlar. İzledikleri bu yola göre eğer birbirlerini gerçekten seviyorlarsa seneye aynı gün aynı hotelde buluşacaklardır.

İkisi içinde zor olan ayrılık gününden sonra tam bir yıl boyunca birbirleriyle buluşacakları günü düşünürlerken, bir yandan da acaba orada olacak mı şüphesi yer alır akıllarında.
Bankacı kendi işinin ve rutin hayatının içerisinde her gün kızı düşünür. Her dakika içinde şüphe ve ümitle beklerken, yaşadıklarını kimseye anlatmak istemez. İnsanların anlamayacağından, sevgisini hafife alacağından korkar. Sonunda aylar geçer yeniden yolculuk zamanı gelir. Genç adam yine aynı tarihte aynı arabasına binip Kaliforniya’nın yolunu tutar. Yol bitmez olur, erkenden gidip sevdiğini karşılamak ister. Uzun ve heyecanlı yolculuğundan bitiminde önce şehre varır, sonra hotelin önüne gelir. Hotelin bulunduğu sokağa girdiğinde, sokağın gri renkte olduğunu ve gökyüzüne doğru cılız siyah dumanların yükseldiğini görür. Anlam veremediği şekilde bir kalabalık ile karşılaşan adam telaşa kapılıp kızın kendisini görememesinden endişe eder. Koşar adım hotelin önüne gelir ancak bir yıl boyunca hayallerini süsleyen yer tanınmaz haldedir. Neler olduğunu anlamaya çalışırken, sevdiğinin kendisini görebilmesi için muhtemel yerlerde dolaşır. Genç adam, aylarca hayalini kurduğu bu anın gerçekleşmesi için saatlerce daha bekler ama kızı hiçbir yerde göremez.

Umudunu yitirmiş olarak bir gece önce çıkan yangında kül olan hotelin kaldırımına oturup düşünmeye başlar. Hayal kırıklığı içerisinde geri dönmeye hazırlanırken kendisine yaklaşan birilerini fark eder. Gelenler hotelin cana yakın sahibi ve sahibesidir. Bankacı son umudu olarak hotel sahiplerine kendini tanıtır ve geçen yaz birlikte kaldığı genç kızı hatırlayıp hatırlamadıklarını sorar. Yaşlı çiftin birbirlerine bakışlarından ve sorduğu sorulara yanıt alamamasından şüphelenen genç adam sorusunu bir kez daha yüksek sesle yeniler. İşte o an sokaktan yükselen tüm gri dumanların ciğerlerine dolduğunu hisseder genç adam. Çift gözyaşları içinde konuştukça alevlerin vücudunda yanmaya devam ettiğini fark eder.
Genç kız bir gün öncesinden sevdiğine sürpriz yapmak için hotele gelmiş ve o gece çıkan yangında hayatını kaybeden 13 kişiden biri olmuştur.

Hotel Kaliforniya tamamen yenilenip yangın izlerinden arındırılsa da bu genç çiftin iki odasına da dokunulmamış ve hiçbir misafir bu odalara kabul edilmemiştir.1976 yılında ise eyaletteki turne esnasında hikâyeyi duyan Don Felder, Glenn Frey, Don Henley oteli ziyaret edip bu aşkı ölümsüzleştirmek istemişlerdir. Besteledikleri şarkı “Hotel California” üç ay içerisinde bir milyondan fazla satışa ulaşmış, gruba da Altın Plak ödülünü kazandırmıştır. Yılın Plağı Grammy Ödülü ve Platin Plak sertifikası şarkıyı “Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı” yapmıştır.

Unutulmaz bir şarkının kahramanı olan, belki de hayatının çoğunu pişmanlık ile geçiren bankacının ise kesin olmamakla beraber hala yaşadığı düşünülüyor…

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin