Hold The Dark – Avcı ve Kurtlar

Hold The Dark, 2018 yılının en başarılı Netflix filmlerinden biriydi. Jeremy Saulnier’in yönettiği film, aksiyon ve korku unsurlarını başarıyla bir araya getirdi.

Hold The Dark, diğer gerilim filmlerinden daha heyecanlı ilerliyor. Pek çok aksiyon sahnesi var. Oluşturduğu gizemli hava insanı da içine çekiyor. Karla kaplı araziler ve dağlar, gerilim filmi çekmek için oldukça uygun bir atmosfer oluşturuyor. Gerilim filmi olmasına rağmen kendiniz doğa manzalarına hayran olmaktan alıkoyamıyorsunuz.

Hikaye, oğlu kaybolan yaslı bir annenin tecrübeli bir avcıya mektup yazıp yardım istemesi ile başlıyor. Avcı Core, yaslı anneye yardım etmek için bu izole kasabaya geliyor. Anne ısrarla avcıdan kurdu öldürmesini ve oğlunun intikamını almasını istiyor. Çocuğun cesetinin bulunmasının ardından babanın da dönüşü ile olaylar beklenmedik bir hal alıyor.

Yaşadıkları kasabada, polis ve yerel halk arasında soğuk bir ilişki var. Yerel halk kurtlarla ilgili eski adetlerine bağlı kalmış. Dışarıdan gelen kişiler bu olayları anlamlandırmada zorlanıyorlar. Çünkü bu insanlar vahşi doğa benzeri bir kültür oluşturmuşlar.

- Advertisement -

hold the dark ile ilgili görsel sonucu

Filmin başrolünde Jeffrey Wright var. Jeffrey Wright, avcı karakteriyle çok inandırıcı bir performans göstermiş. Uzun süre insanlardan uzak yaşayan avcı izlenimini veriyor. Anne rolünü Riley Keough, babayı ise Alexander Skarsgård canladırıyor. Riley Keough da yaslı ve kendini kaybetmiş anne rolüyle iyi bir oyunculuk göstermiş. Alexander Skarsgård’ın oynadığı baba karakteri çok karmaşıktı. Dolayısıyla oynaması zordu. Yine de Skarsgård olabildiğince iyi iş çıkarmış.

Filmin en büyük eksiliği ana fikri çok küçük ayrıntılarla vermesi olmuş. Kitap uyarlamalarında bazı bilgileri izleyiciye vermek gerekiyor. Bu filmde sadece sembolizm var. İzlerken sürekli parçaları birleştirmeye çalışıyorsunuz. Üstelik karakterler sağlıklı bir psikolojiye sahip değiller. Bu da mantık yürüterek sonuca ulaşmayı zorlaştırıyor.

Hold The Dark, izole bir yaşam süren topluluğun yeni tanıştıkları medeniyetle olan sorunlarına da değiniyor. Doğal yaşama alışkın bir topluluk eski alışkanlıklarını üstü kapalı sürdürmeye devam ediyor. Bazen de uyum sağlasalar bile çaresiz kaldıklarında doğaya geri dönüyor.

Benzerlerinden oldukça farklı olan Hold The Dark, film boyunca ilgiyi canlı tutuyor. Aslında en iyi Netflix yapımlarından olduğunu söyleyebiliriz. Ancak filmin sonunda yeterli bilgiyi vermiyor. Düşünerek olayları anlamlandırmanız gerekiyor.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...