Her Güne Farklı Bakmak: Minyatür Takvim Projesi

Daha önce herhangi bir nesneyi bambaşka bir düşünceyle yorumladığınız oldu mu? Bir brokoliyi ağaç olarak, bir defter yüzeyini kayak pisti olarak, bir patatesin yüzeyini çölden bir parça olarak hayal etmeyi deneyimlemekten, nesneler arasında benzerlik kurmaktan bahsediyorum. Nesneleri ya da yiyeceklerin yüzeylerini farklı bir perspektiften bakarak değerlendirmek hayal gücümüzün sınırlarına bağlı olsa da bu yaratıcı düşünme becerisini 2011 yılından beri her gün kullanan bir sanatçıyla tanışmak üzere olduğunuzu belirtmek isterim.

Sanat yönetmeni, fotoğrafçı ve benzerlik sanatçısı olması yönüyle Minyatür Takvim projesinin mimarı olan Tatsuya Tanaka, 1981 yılında Japonya’nın prefektörlüklerinden olan Kumamoto’da doğmuştur. Doğduğu yerin kültürel özelliklerini çalışmalarında kullanarak Japonya dışında yaşamakta olan hayranlarının ilgisini sanatına çekmeyi başarmıştır. Peki, nasıl bir sanattan bahsediyoruz? Var olan nesneleri yorumlayan ve benzerlik ilişkileri kurarak bir senaryo oluşturan sanatçı, daha sonra bu oluşumlarını fotoğraflamaktadır. Sanatçı, genelde ana temayı oluşturan ve bu çerçevede ön plana çıkan bir nesne ile onun etrafında kurgulanarak olaya dahil edilen, dioramada kullanılan minyatür figürleri kullanmaktadır. Binlerce minyatür figürün yer aldığı ofisinde, nesnelerin sahnede rol aldığı tasarımlarında kullandığı figürleri yeniden değerlendirerek biçimlendirmekte ya da direkt olarak senaryoya eklemektedir. Bu figürlerin minyatür olması nedeniyle, küçük bir fırça darbesini  figürler üzerinde doğru yere konumlandırdığından emin olmak için ihtiyaç duyduğu bir büyüteç ile çalışmaktadır. Onun ofisinde çalıştığı anları daha iyi tasvir etmek için aşağıdaki videoyu izlemek isteyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=1JVcTZ_J1cc&feature=emb_logo

- Advertisement -

2011 yılından beri günlük olarak fotoğraf yüklemeye karar vermesinin arkasında yatan fikir ise; çevremizdeki nesneleri yorumlama biçimimiz değiştiğinde, günümüzün daha eğlenceli geçebileceğini ve minyatür perspektifin gündelik olayları daha yaratıcı kılabileceği şeklindedir.

Detaylara olan ilgisine rağmen sanatçı, çalışmalarını her yaş grubundan insanın anlayabileceği şekilde ifade etmeyi amaçlamaktadır. Daha önce de değindiğimiz gibi ninja, samuray, kiraz çiçekleri, suşi gibi Japonya’nın kültürel unsurlarından da yararlanmanın yanı sıra evrensel çekiciliği geri plana atmamaya dikkat etmektedir. Öyle ki, her evde bulunabilecek ve daha önce tanık olunmuş nesneleri ön plana çıkarmasıyla yakaladığı sıradanlığı, nesneleri yorumlayış biçimiyle ortaya çıkardığı orijinal fikirlerle dengelemektedir.

Minyatür Yaşam, Minyatür Yaşam 2, Küçük Harikalar, Japonya’da Minyatür Gezi fotoğraf koleksiyonları arasında yerini almıştır. Bununla birlikte Japonya’da ve Japonya dışında sergilenmiş olan “Minyatür Yaşam Sergisi: Tatsuya Tanaka’nın Benzerlik Dünyası” adlı sergi dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçileri bir araya getirmeyi başarmıştır. Sosyal medyayı güncel bir şekilde kullanan Tanaka, günlük zaman aşımına uğramayacak fotoğraflar ile her gün hayranlarının karşısına çıkmaya devam etmektedir.

Tüm bunların yanında sanatçıyı ve eserlerini değerlendirirken sizlerin de düşünmüş olabileceği bir soruyu buraya bırakmak istiyoruz: Tatsuya Tanaka, sanatın “yoktan var etmek” olduğunu düşünen insanları, materyal kullanma biçimine getirdiği yorum ve var olanı kullanıldığı anlamından soyutlayarak yeni bir biçime kavuşturmasıyla ikna edebilmiş midir?

Kaynakça:

www.nippon.com/en/people/e00139/

miniature-calendar.com/about

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Evlerinize Gidip Tüm Kitaplarınızı Yakın:Neden Fahrenheit 451 Okumalıyız?

Kişiyi bilgiye ulaştıran her şeyin yakıldığı hatta bunları yakmanın bir zevk olduğu bir dünyada düşünmek ve okumak isteyenler bunun bedelini nasıl ödeyebilir? İyiliği ve güzelliği görmezden...