Hep Bir Adım İleriye | Kadın Eserleri Kütüphanesi

Geçmişten günümüze kadınların toplumdaki yeri, önemi ve şahsiyetleri hususunda adım adım ileri giden gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler çok dar bir kalıptan çıkarak şekillenmiş ve oldukça zorlu ve sancılı süreçlerden geçmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadının toplumdaki yerine yaklaşımı da bir kadın olarak bana ve tüm kadınlara onur kaynağı olmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk:
Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürütüleceğimiz yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmalarımıza ortak yapmak, ilmi, ahlaki, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak yoludur.” derken kadına ve onunla gelecek yeniliklere ne denli ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

1923 yılında İzmir’de yaptığı konuşmayla bunu, geçmişten geleceğe bir köprü olarak, “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” sözleriyle vurgulamıştır.

- Advertisement -

Yalnızca kadın ve kadının temel olduğu birçok olay ve durum göz önüne alındığında geçmişten günümüze kadınları iyi tanımak ve kadına ait bilgi ve belgeleri tek bir noktada doğru ve güvenilir şekilde toplamak amacı Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin temelini oluşturmuştur. Kadına ait tüm bilgi ve belgelerin arşivlendiği ilk (ve hala tek) kütüphane olmasıyla ülkemizin ve kadınların büyük bir gurur kaynağı olmaktadır.

Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin kuruluş misyonu kadınların geçmişlerine ait belgeleri toplamaktır. Ancak yalnızca bununla sınırlı değildir. Kadının ilgili olduğu diğer kurum kuruluşlarla bünyesini genişletmek ve bu kurum ve kuruluşlardan kadınla ilgili belgeleri saptayıp kataloglar halinde kayda geçirmektir.

Peki Bu Kütüphanede Neler Var?

Bir kadın olarak yakın zamanda benim de bağışta bulunduğum kütüphanenin içeriği oldukça geniş. Kadınlara ait kaynakçalar, günceler, kişisel arşivler, aile arşivleri, aile evrakları, mektuplar, kadın örgütleri, öz geçmişler, biyografiler, slaytlar, filmler, videolar, bantlar, çizimler, afişler, sözlü tarihsel kayıtlar ve kadına dair yazılı her kitap bulunmaktadır.

Kadın geçmişinin belgelerini araştırıp nesnel ve doğru şekilde depolayan kütüphane günümüz belgelerini de aynı özenle arşivlemeye devam etmektedir.

Önemi ve Özelliği

Kadın Eserleri Kütüphanesi, kadınlara, kendilerine ait belgeleri tanıma bilinci kazandırırken hemcinslerinden bugüne dek gelen birçok kaynağı da gururla sunmaktadır. Kadınların geçmişleri ve bugünleri arasında tarihsel bir bağ kurması da kadın hareketlerinin güçlenmesi noktasında oldukça önemlidir.

Nerede ve Ne Zaman Kuruldu?

1990 yılında Jale Baysal, Aslı Davaz, Şirin Tekeli, Füsun Ertuğ ve Füsun Akatlı tarafından kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi, İstanbul’un Fener semtindedir. Hafta içi her gün giriş ücreti olmadan sabah 9.00 akşam 17.00 arası, kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Ayrıca bu kütüphane kadın konulu birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Kadın Eserleri Kütüphanesi Hangi Dönemleri Kapsamaktadır ve İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

Osmanlı’dan günümüze kadar kadınlara ait eserlerin ve belgeleri bulunmaktadır. K.E.K verileri her gün düzenli olarak arşivleri tarayarak kayıt altına almaktadır. Bünyesinde;
– 13.000’den fazla kadın konulu kitap koleksiyonu
– 400’den fazla Harf Devrimi öncesi ve sonrası kadın dergisi koleksiyonu
– Davetiye, program, broşür, bildiri, el ilanı içeren efemera koleksiyonu ( Bu koleksiyona sahip tek kurumdur.)
– 580 tez ve 6865 makale ile tezler ve makaleler koleksiyonu
– 59’un üzerinde kadın özel arşivi
– Gazete, kupür koleksiyonu
– Görsel ve işitsel koleksiyon
– Kadın sanatçılar
– Sanat eserleri
– Kadın örgütleri ve örgütlenmeleri
– Kadın yazarlar
– Nadir eserler koleksiyonu olmak üzere 12 koleksiyon bulundurmaktadır.

Bu eşsiz kütüphane yalnızca kendi elde ettiği bilgi ve belgelerle büyümüyor. Her kütüphanede olduğu gibi bağış kabul eden bir yapıya sahip. Bağış yapanlara özel olarak bir teşekkür belgesi sunmakta.

Kadına dair her şey için hep bir adım ileriye…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...