Hayriye Karakuş, 14 Yaşında, Harry Potter Kitap İncelemesi

  Joanne Kathleen veya bilinen adıyla J.K Rowling 31 Temmuz 1965 İngiltere doğumlu yazardır. En önemli eseri ise herkes tarafından bilinen ve Dünya’da en çok satılan kitap olduğu kanıtlanmış “ Harry Potter” serisidir. J.K Rowling bu seriyi yazmaya Edinburgh’da bulunan “The Elephant House” adlı bir kafede başlamış. Rowling, Harry Potter’ı yazmasının altında yatan asıl nedenin annesinin ölümü olduğunu söylüyor. Harry Potter serisi 7 kitaptan oluşuyor, ayrıca John Tiffany ve Jack Thorne tarafından yazılmış iki perdelik bir sahne metni de bulunmakta. Seri 500 milyondan fazla satılmış, 80 dile çevrilmiş ve gişe rekorları kıran 8 sinema filmine uyarlanmıştır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı: Serinin ilk kitabıdır. Bu kitapta kendini sıradan bir çocuk sanan Harry’nin büyülü dünya ile tanışması anlatılırken sizler de kendinizi bu dünyanın içinde buluyorsunuz. Anne ve babasının ölmesi nedeniyle teyzesiyle yaşayan Harry, ait olduğu dünyadan habersizdir, ta ki bir baykuşun getirdiği Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna kabul mektubunu okuyana kadar… Harry, bu okula başladığında alnındaki yara izi nedeniyle büyü dünyasında ne kadar ünlü olduğunun farkına varır. Burada birbirinden ilginç dersler alır ve yeni arkadaşlar edinir. En yakın arkadaşları olan Hermione ve Ron ile bir sürü macera yaşayıp, zorlukların üstesinden beraber gelirler. Bu altın üçlünün masum ve bir o kadar samimi arkadaşlığı eminim kalbinizde yer edecektir.

“Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma- koca bir “H” harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan.”

Harry Potter ve Sırlar Odası: Serinin 2. Kitabıdır. Harry berbat bir yaz geçirmiştir ve Hogwarts’a dönmek için can atmaktadır. Bu sırada birden odasında beliren ev cini Dobby, Harry’i bu sene okula dönmemesi için uyarmıştır. Çünkü Hogwarts’da yolunda gitmeyen şeyler vardır: 50 yıl sonra sırlar odası tekrar açılmıştır. Bu odanın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık ve bir o kadar da korkutucu güç Hogwarts öğrencilerini taşa çevirmeye başlar. Harry ve arkadaşları bu odanın gizemini çözmeye çalışırlar ve kitabı okurken siz de kendinizi gizemi çözmeye çalışırken bulacaksınız.Harry ve arkadaşları gizemi çözdükten sonra Harry kendini tehlikeye atıp sırlar odasına girer. Burada cesareti ve keskin zekasıyla Basilisk’i yener ve okulunu bir kez daha kurtarır. Biz de Harry’e tekrardan hayran kalırız.

- Advertisement -

“Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı: Serinin 3. Kitabı olan Azkaban Tutsağı adını korkunç bir hapishanede kalan Sirius Black’tan alır. Sirius bu hapishaneden kaçmayı başarır. Herkes onun bir seri katil olduğunu düşünmektedir. Sirius’un tek hedefinin Harry Potter olduğu sanılmaktadır fakat herkes bu fikrinde yanılır. Harry ve arkadaşları Hogwarts sınırları içinde bile tehlikededirler. Çünkü içlerinde bir hain vardır. Bu haini belki de hiçbiriniz tahmin edemeyecek ve öğrendiğinizde şoke olacaksınız.

“Yeterince bekledim, hem de Azkaban’da, tam 12 yıl!”

Harry Potter ve Ateş Kadehi: Serinin 4. Kitabıdır. Bu kitapta 4. sınıfa geçen Harry, arkadaşları ile birlikte Quddich Dünya Kupasını izlemeye gider. Okula döndüğünde ise büyük bir yenilik vardır: Üç Büyücü Turnuvası. Bu turnuva üç farklı büyü okulunun katılımıyla gerçekleşir ve bu yıl Hogwarts bu turnuvaya ev sahipliği yapar. Harry, henüz yaşı tutmamasına ve turnuvaya katılmak istememesine rağmen kendini bu turnuvanın içinde bulur. Yara izinin acımasıyla bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan Harry, harekete geçer. Anlaşılan Harry, bu sene de Hogwarts’da normal bir sene geçiremeyecek.

“Okul yılı boyunca üç görev yerine getirilecek ve bunlar şampiyonların farklı farklı niteliklerini sınayacak… Sihirli güçlerini – cesaretlerini – sonuca varma yetilerini – ve, elbette, tehlikeyle başa çıkma yeteneklerini.”

Zümrüdüanka Yoldaşlığı: Serinin en kalın kitabı olmasına rağmen okunması çok zevklidir. Harry bu kitapta okulu kabusa çeviren yeni okul müdürü ve okul işlerine sürekli burnunu sokan Sihir Bakanlığı ile uğraşmaktadır. Arkadaşlarının desteğiyle Dumbledore’un Ordusu adlı bir ordu kurar ve arkadaşlarıyla ihtiyaç odasında gizli çalışmalar yapar. Fakat Harry’nin verdiği yanlış bir karar vaftiz babasının ölümüne yol açar.

“Kanıtlar, bazen zihnin en rahat ve etkiye açık durumdayken –örneğin uyurken- Karanlık Lord’un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord’a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor.”

Melez Prens: Büyü dünyasındaki karmaşa devam etmektedir. 6. sınıfa geçen Harry’i daha zorlu bir yıl bekler. Şans eseri bulduğu eski bir iksir kitabı sayesinde Harry iksir dersinde çok başarılı hale gelir. Bu kitap melez prens adlı bir kişiye aittir. Harry, bu kişiyi aramaya başlar. Aynı zamanda Dumbledore ile hortkuluk arayışına çıkan Harry bazı gerçeklerin farkına varır.  İşte Harry’nin klasik bir Hogwarts yılı…

“İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde, birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret…”

Ölüm Yadigârları: Sihir dünyası Lord Voldemort’un tehtidi altındadır. Harry, Hermione ve Ron bu sene okula dönmeyip Dumbledore’un onlara bıraktığı görevi tamamlamak için yola çıkarlar. Harry, Ölüm Yiyenler ve Voldemort’tan kaçarken hortklukları yok etmeye çalışmaktadır; aynı zamanda ölüm yadigârlarının sırrını öğrenip, geçmişiyle yüzleşir. Bu yıl, Harry’nin en zorlu yılı. Şimdilik akıllarda tek bir soru: Bunca zorluğa değecek mi?

“Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin.” Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.”

Harry Potter serisini burada noktalıyoruz. Ama unutmayın ki: “ Ne zaman kitaplarınızın sayfasını açsanız, Hogwarts’ın kapıları size eviniz olarak sonsuza dek açık olacak…”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...