Haydar Ergülen – Üzgün Kediler Gazeli

Haydar Ergülen Kimdir?

14 Ekim 1956 yılında Eskişehir’de doğan Haydar Ergülen, Türk Edebiyatının önemli şairlerinden biridir. yrıca sosyolog olan yazar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinden mezundur. Devamını oku


Haydar Ergülen – Üzgün Kediler Gazeli

Bu ay, Haydar Ergülen’in Üzgün Kediler Gazeli’ni  şöyle bir keşfe çıkalım dedik. Şüphesiz yaşayan en kaliteli şairlerden biri. Şiirlerinde, kelimeleri aşk ve ona dair tüm duygularla yoğurup ,satırlara ustaca dökmeyi başarıyor. Metin Altıok şiir ödülüne layık görülen Üzgün Kediler Gazeli hiç şüphesiz bu ödülü sonuna kadar hak ediyor. Sonbaharın bütün aylarına yazdığı dizeler süslemiş kitabı. Üstelik her şiire farklı tatları sığdırıp duygularla dolu bir çuvalı boşaltıveriyor başınızdan aşağı.

ben yalnız kalmıştım, senin içinde

- Advertisement -

oysa kaç kişinin yerine sevmiştim seni!”

Diyor sonra… Sevmenin bu haline şahit olabildiğimiz için şanslıyız sanırım. Şiirlerinde hep bir ayrılışı, aslında aşkın da sevginin de avcumuzda duran bir güvercin olduğunu ve bu güvercinin uçup gidebilme ihtimalini anlatıyor gibi. Anlatmakla da yetinmeyip bir tutam acı serpiyor ruhumuza. Zaten şiir yazılanı hissettirmeyecekse neye yarar ki?

”gözlerin yağmurdan yeni ayrılmış

gibi çocuk, gibi büyük, gibi sımsıcak’’

Dizeleri anlamak için dizeleri yaşamak gerek. En azından bir çift göze bakınca sayfaları dolduracak kadar çok şey hissetmemiş birine tüm şiirler aynı gözükür. Tadına varmak için şiirin, önce sonsuz bir şiirin şairi olmak gerek. Haydar Ergülen de şairliği şiir olup da yapanlardan. Şiirin en büyük özelliği her okuyanın başka duyguya tutunmasıdır. Bir kitapta toplanan duygulara sizin de şahit olmanızı öneriyoruz.

 

“…küsecek kadar sevmeli insan birini

o gelince küsmeli: nerdeydin bunca zaman

niye sevmedin beni, küsecek kimsem yoktu

demeli, o varken de kimseye küsmemeli…”

Bu dizelere şahitlik edene kadar küsmenin kötü bir şey olduğunu düşünmüşsünüzdür belki… Halbuki her eylem bir histen doğar. Sevdiğine kırılırsa yalnız insan, yine yalnız sevdiğine küser.

O zaman ne diyelim;

Küsecek kadar sevin, sevdikçe sevecek kadar da okuyun!

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...