Hayallerinin Peşinden Koşan Çocuklara; ‘Bir Devrin Çocukları’

       Çocukken okuduğunuz kitapları veyahut yazarları hatırlıyor musunuz? Ya da etrafınızda bulunan çocuklara hangi kitabı okumaları gerektiğini düşünüyor musunuz? O zaman bu yazı tam size göre! Çocuk yaşta okuduğumuz kitapların yazarları, Türk edebiyatının usta kalemleri ve Türk sanatının isimleri kısacası ‘her’ devrin çocukları Doğan Egmont yayıncılığı sayesinde çocuklarla buluştu.

    Önce hayal eden daha sonra bu hayale inanan ve çocukluklarından beri bu hayaller için çabalayan küçükler, büyüdüler ve hepimizle muhakkak bir yerde karşılaştılar. Doğan Egmont Yayıncılık da bu hayale inanan çocukların hayallerini başka çocuklara anlatmak amacıyla ‘Bir Devrin Çocukları’ adlı bir kitap serisi yayımladı. Şu an seride Afife, Ara Güler, Halide Edip Adıvar ve Yaşar Kemal yer alıyor. Yazarı Sevil Köybaşı olan bu seride Türk edebiyatının iki usta kalemi karikatürlerle çocuklara anlatılırken ilk Müslüman kadın tiyatrocu Afife Jale ve usta fotoğrafçı Ara Güler’in de çocukluktaki hayallerinden başlayıp başardıklarını aktarıyor.

   Sevil Köybaşı ise hayal eden, okuyan, sorgulayan çocukların ilerideki yaşamlarında bu özelliklere sahip yetişkin olmalarını istediğini söylüyor. Sınırları olmayan hayal dünyalarına, sınırsız hayal güçlerine sahip sanatçıları anlatan metinler yazıp, çocukların karşısına bir ‘örnek alma’ motifi sunuyor.

    Oğlunun kendisinden Messi kitabı istemesiyle yolculuğa çıkan Sevil Köybaşı, kendilerine bir rol model arayan çocuklar için kalemi eline alarak her devrin çocuklarını yazmaya başladı. Kendisine rol model olarak gördüğü Yaşar Kemal’i yazmaya başlayarak çıktığı bu yolculuğa Afife, Ara Güler ve Halide Edip de eklendi.

- Advertisement -

   “İlk sıralarda bu isimleri seçmemin nedeni sanırım biraz da benim çocukluğumda kurduğum hayallerle ilgili. Yaşamımın her döneminde kendimi yazarak ifade etmek beni en mutlu eden şeylerin başında gelmiştir. Okul sıralarında yazılan kompozisyonlar, şiirler, öğretmenlik yıllarımda yerini tören konuşmalarının metinlerinin ya da ders kitaplarının hazırlanmasına bıraktı. Bu süreçte benim idolüm de her zaman Yaşar Kemal olmuştur. Onun kitaplarını okudukça yazar olma hayalleri kurdum. Onun kitaplarını okudukça edebiyata olan ilgim ve okuma sevgim arttı. Bir diğer tutkum da fotoğraf çekmek. Bütün dünyanın tanıdığı ve pek çok insana ilham veren bu değerli isimleri bizim çocuklarımız da tanısınlar istedim.”

Bu dört ismi seçmesinin nedenini ise;

   “Afife Jale’nin çocukluğuna baktığımızda cesur, savaşçı, kararlı, zorluklarla başa çıkabilen küçük Afife’yi, Yaşar Kemal’in çocukluğuna baktığımızda ise duygusal, sıcak, naif ve öğrenmeye çok istekli, ağacı, kuşu, insanı, taşı, toprağı seven, onlarla konuşan Kemal görürüz. Ara Güler’e baktığımızda her şeyi merak eden, sorgulayan, deneyen, eğlenceli cesur bir Ara, Halide Edip’e baktığımızda ise okumaya çok istekli, kararlı, disiplinli Halide’yi görürüz. Hepsi birbirinden farklı özelliklere, karakterlere sahip olsalar da ortak noktaları bir hayal kurmuş, o hayale inanmış, o hayal için mücadele etmiş ve hayallerini gerçekleştirmiş olmaları.”

1- Tiyatro tutkunu küçük kız Afife Jale zorlu bir mücadele verdikten sonra hayallerine kavuşarak tiyatro yapmaya başlar.

2- Tek hayali hep daha güzelini yazmak olan Yaşar Kemal hayallerine kavuştuğunda ünlü bir yazar olmuştur.

3- Çocukluğundan beri okumaya ve öğrenmeye tutkulu olan Halide Edip Adıvar, ismini Milli Mücadele ve Türk edebiyatına altın harflerle yazdırmıştır.

4- Bitmek bilmeyen soruları ve merakıyla Ara Güler, tüm dünyanın tanıdığı birisi olmuştur.

Yetişkinlerin Çocuklukları Size İlham Olsun!

Kaynakça:

http://www.doganegmont.com.tr/okulcagi/serinin-kitaplari/bir-devrin-cocuklari

Kitaplar İçin: http://www.doganegmont.com.tr/okulcagi/serinin-kitaplari/bir-devrin-cocuklari

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Selene Cabalar
Selene Cabalar
Dünya yanarsa önce edebiyatı kurtarmak gerek

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...