Halk Düşmanları (Public Enemies)

Netfix’te izleyecek kaliteli film arıyorsanız Halk Düşmanları filmini mutlaka listenize eklemelisiniz. 2009 yapımı film kadrosunda Jonny Deep, Marion Cotillard ve Christian Bale gibi ünlü oyuncuları barındırıyor. Filmin yönetmen koltuğundaki Michael Mann ise dönemi çok iyi şekilde yansıtmış.

Filmin Konusu

Hikaye, Amerika’nın ünlü gangsterlerinden John Dillinger ve ortaklarının etrafında dönüyor. Bununla birlikte FBI’nın kuruluşuna, yetkilerini arttırmasına ve J.Edgar Hooger’ın ünlü davaları kullanarak kurumun prestijini nasıl arttırdığına da değiniliyor. Ardı ardına gelen aksiyon sahneleri ile de tempoyu hiç düşürmeden ilerliyor.

John Dillinger ve ekibi yaptıkları banka soygunları nedeniyle ülke genelinde aranan suçlular haline geliyorlar. Özellikle hapisten kaçışları kanun kuvvetleri büyük zora sokuyor. J.Edgar Hooger yeni büronun ne kadar etkili olduğunu göstermek için en iyi ajanlarından Melvin Purvis’i bu davaya atıyor. John Dillinger ise bir yandan soygunlarını sürdürürken ilk bakışta aşık olduğu Billie Frechette ile tanışıyor. Billie geçici olduğunu bilse de bu tehlikeli adamın ona sunduğu mutluluğa karşı koyamıyor.

- Advertisement -

Oyuncular

Marion Cotillard sevimli ve çekici kadın rolünü oynarken hiç zorlanmamış. Acımasız hikayeyi belirli bir miktarda yumuşatmış ve duygu eklemiş. Jonny Depp zaten kuraltanımaz tipteki karakterleri çok iyi oynuyor. FBI ajanı Purvis’i oynanayan  Christian Bale ise olağanüstü bir performans sergilemiş. Neredeyse her sahnesi etkileyiciydi. Ama bu karaktere daha çok zaman ayrılabilirdi. Filmin başlıca kusurlarından biri buydu.

Sonuç

Bu tarz filmlerden beklenen şey film boyunca ilgiyi canlı tutmalarıdır. Bir dönem filmi olarak da nostaji hissi vermeleri istenir. Halk Düşmanları bu iki beklentiyi de karşılıyor. Bu yüzden çok başarılı bir film olmuş.

Tabi bazı ufak sorunlar da yok değil. Yakışıklı ve çekici suçlu tipini sinemada sıklıkla görsekte John Dillinger karakteri fazla cilalanmış gibiydi. Romantik, yakışıklı hatta nazik biriydi. Halbuki seçtiği yaşam tarzı acımasızlığı gerektiriyor. Ve bu durum ciddi tutarsızlık oluşturuyor.

Bunun dışında çok yönlü bir hikayesi ve çok fazla karakter olması sebebiyle konudan konuya hızla geçiş yapıyor. Yine de 140 dakikada konuları bağlamayı başarmışlar. Ayrıca aksiyon ve aşkı iyi harmanlamışlar. Bu da filmin güçlü yanlarından bir tanesiydi.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...