Gece Modu

1. Ve sen, ey engin deniz, uyku bilmez ana
Irmaklar ve akarsular için sensin yegane huzur ve özgürlük.

2. Çünkü aşk taçlandırdığı gibi çarmıha da gerer sizi. Hem besler, büyütür hem de budar sizi.

3. Birbirinizin tasını doldurun ama aynı tastan içmeyin. Birbirinize ekmeğinizden verin ama aynı somundan yemeyin. Şarkı söyleyip dans edin birlikte, eğlenin, ama yalnız başınıza olun ikiniz de.

Dev Lotr Testi

4. Bir hayvanı öldürdüğünüz zaman gönlünüzde ona deyin ki: “Seni öldüren o güç beni de öldürendir ve ben de tükenip gideceğim.”

5. Dişlerinizle bir elmayı çiğnerken ona gönlünüzde deyin ki: “Tohumların benim bedenimde yaşayacak ve geleceğin tomurcukları benim yüreğimde çiçek açacak. Rayihan benim nefesim olacak, birlikte sevineceğiz bütün mevsimlerde.”

6. Kışın, şarap alırken, her tas için yüreğinizden bir şarkı geçsin. Ve o şarkıda hazan günlerinin, bağın ve üzüm cenderesinin bir anısı olsun.

7. Gönülsüz pişirilen ekmek acı olur ve ancak yarısını giderir açlığının. Eğer üzümleri istemeye istemeye ezerseniz, gönülsüzlüğünüz şaraba zehir katar. Eğer melekler gibi şarkı söyler ama şarkı söylemeyi sevmezseniz, insan kulağını günün ve gecenin seslerine kapatırsınız.

8. Hayalinizde kırlara çardak kurun, kent surları içine bir ev inşa etmeden önce.

9. İçinizin karanlığını evrene dökmek rahatlatıyorsa sizi, yüreğinizde doğan güneşi dökmek de sevindirecektir.

10. Ahlakı sadece en güzel kıyafeti olarak taşıyan , çıplak dolaşsa daha iyidir. Ne rüzgar ne de güneş delebilir çıplak tenini.

Halil Cibran – Ermiş
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2014

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin