“Güzel Olan Bu Kadar mı Zor Olur?”|”Kayık Dünya”- Oyun Tanıtımı

“Keşke sokaklar çocukluğumuzdaki kadar saf, temiz ve eğlenceli olsa… Oysa dünya döndükçe, hayat ne kadar acımasızlaşıyorsa, sokaklar da bir o kadar karanlıklaşıyor… İki çocuğun sokakta oyunlarla başladığı yaşamı, bir yaşam savaşına dönüşüyor adeta.

-Ey gidi her şeyi bol İstanbul. Bir ekmek bulmak bu kadar mı güç olur? Taşına bak, toprağına bak, gözünü alabilirsen tabi. Yok dünyada senin gibisi… Güzel olan bu kadar mı zor olur?

Zafer ve Bülent…

Hepimiz gibi hayata oyunlarla merhaba deyip; hepimizden farklı ve acımasızca bir yaşamın içinde buluyorlar kendilerini…

- Advertisement -

Ve meçhule giden geminin kalktığı limana gelindiğinde, sadece Zaferler ve Bülentler başladıkları yerden çıkarlar o meçhul yolculuğa… Oysa varılacak nokta herkes için her zaman aynıdır…” -tanıtım bülteninden.

Eyüp Bolat’ın kaleme aldığı, Barış Can Çelik’in yönetmenliğini üstlendiği “Kayık Dünya”; Burak Aydın, Barış Can Çelik, Hamdi Malcı ve Dilara Karaoğlu’dan oluşan oyuncu kadrosu ile iki perde, doksan dakika olarak yeni sezonda yerini aldı. 

Kayık Dünya’yı izlerken bir şehrin, iki farklı insanda bıraktığı izlere ve yaralara şahit oluyorsunuz. İki yakın arkadaş olan Zafer ve Bülent, farklı acılar, aynı şehir ve tek bir yaşam… Oyun aslında bizlere sadece iki yakın arkadaşın yaşadıkları ve yaşanmışlıklarını anlatmakla kalmıyor, İstanbul’un görmediğimiz ve görmeyi unuttuğumuz bir diğer yüzünü fark etmemizi sağlıyor ve içimize, derinlere gömdüğümüz ‘farkındalık’ duygumuzu yeniden gün yüzüne çıkarmamızı sağlıyor. Oyunun bitiminde ise, “Hayatın karmaşası ve koşuşturması içinde etrafımıza yeteri kadar bakıyor muyuz?”, “Çevremizde yitip giden insanların hayatlarına dokunma fırsatımız oluyor mu?”, “Yardım elimizi kaç defa uzatmaya kalktık?” gibi birçok soruyla baş başa kalıyor ve kendinizi sorgularken buluyorsunuz.

Ayrıca konusunun anlamlı ve etkileyici olmasından ziyade, Bülent karakterinin hayata ve aşka dair düşünceleri de oyunu izlerken durup düşünmemize neden olan bir başka unsur. 

“Hayat ince ve bıçak sırtı gibi bir yol. Kimseye iyilik etmek zorunda değilsin, edersen mükafatını alırsın, etmezsen de kimse sana ceza vermez; bu vicdanınla alakalı bir şey. Kimsenin de sana iyilik etmek gibi bir mecburiyeti yok.”

Eğer “Yeni sezonda ne izleyelim?” diyorsanız, karakterlerin acılarına ortak olduğunuz ve yüreğinizde hissettiğiniz, unuttuğumuz insani yönümüzü açığa çıkaran “Kayık Dünya” bütün sezon boyunca izleyenlerini bekliyor olacak. Şimdiden iyi seyirler!     

Aylık oyun takvimi için:

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...