Gogol – Ölü Canlar

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un en sansasyonel, yankı uyandıran kitabı: Ölü Canlar.

Kitap iki ciltten oluşuyor. İki cilt de birbirinden güzel alt metinlerle dolu. Gogol’un okuyucuyla sürekli bir sohbet halinde oluşu sanki tarihle dostmuşsunuz gibi hissettiriyor. Gogol’un “manik depresif psikoz” diye adlandırılan hastalığa sahip olması, ilk ciltle ikinci cilt arasındaki farklılıkları açıklıyor. Hatta bu yüzden kitabın sonu yok. Gogol yine bir kriz anındayken kitabın ikinci cildini ateşe atıp yakmış, ateşten kurtulan yerlerinden oluşturulmuş kitap. Bu durum yapıta manidar bir hava katıyor ve insanın hayal gücünü zorluyor. Gogol ilk ciltte baş karakter, ölü can avcısı “Çiçikov” üzerinden Rusya’nın çarpık, gelişmemiş, geri kalmış, cahil yönlerini ve insanlarını okuyucuya sunuyor.- Bu yönden taşlama kitabı olarak da değerlendirilebilir.- Bunu yaparken hayata karşı derin sorularla okuyucuyu aydınlatıyor, düşünmeye itiyor. Aynı zamanda romanda karakterlerin alt metinleri oldukça başarılı doldurulmuş ve okuyucunun gözünde canlandırmasını kolaylaştırmış. İkinci ciltte kendiyle çelişen yazar, neden hep Rusya’nın gelişmemiş yönlerini yazıyorum? Rusya’da güzelliğe ait bir yan yok mu?’’ diyerek yazmaya oturduysa da yazacak güzel yön bulamamış. Bu da sevgili Gogol’u çetin bir karanlığa çekmiş.

Aslında daha normal bir bakış açısına sahip olsa böyle bir başyapıt çıkmazmış gibi hissettiriyor insana.

Çiçikov ömrünü para biriktirmekle geçirmiş bir Rus vatandaşı olarak çıkıyor karşımıza. Bunu ilk cildin sonlarına doğru öğreniyoruz. Bu yüzden hep zengin olmak için iş kurup her seferinde sorunlarla karşılaşıp en başa dönen karakterimiz, yolu ölü can toplamakta buluyor. Rusya’nın bir semtine gidip zengin toprak sahipleriyle pazarlık edip ölü can topluyor. Bunu neden yaptığı, hayata bakış açısının nasıl olduğu ilk cilt sonunda anlatılıyor. İkinci cildi ve bu sorularının cevabını sizlere bırakıp kaçıyorum. Okuduğum en güzel romanlardan biriydi diyebilirim, hala Gogol ile tanışmadıysanız Ölü Canlar güzel bir başlangıç olacaktır; keyifli okumalar!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...