Gerçek Olmasını Dileyeceğiniz Ütopik Bir Dünya: “Simeranya” |”Yalnızız” Oyun Tanıtımı

Türk Edebiyatı’nın usta yazarlarından biri olan Peyami Safa’nın aynı adlı romanından uyarlanan “Yalnızız” isimli tiyatro oyunu Hüseyin Sorgun yönetmenliğinde Yiğit Çelebi, Alper Selan, Bihter Altay, Sevkan Çelik, Özge Kartal, Hande Oktan, Özge Sumru Oğuz ve Yağmur Sevgi Köksal’dan oluşan oyuncu kadrosuyla Bahçelievler Yayla Sahnesinde seyircisiyle buluştu. “Yalnızız”ı izlerken  Peyami Safa’nın romanında ele aldığı gibi aynı ailenin içinde yaşayan farklı karakterlerin çatışmalarına, insanın kalabalıklar içinde ki yalnızlığına ve ütopik bir dünya olan “Simeranya”nın yolculuğuna tanık oluyorsunuz.

“Her caninin içinde temiz bir dünya vardır. Oraya kaçış kendi kendine nefreti ifade eder.”

Oyun, televizyon bulunmayan dönemlerde romanların radyo aracılığıyla, radyo tiyatrosu formatında dinleyiciye ulaştırıldığı şekilde başlıyor. Ana karakterlerden Samim Bey’in kendine bir dünya yaratması ve o dünyayı kendi yaşamının merkezinde tutması oyunu izlerken kitapta da olduğu gibi insanda merak duygusu uyandırıyor. Ve Simeranya öyle bir dünya ki, insan dinlerken, okurken veya izlerken bir an için böyle bir dünyanın var olduğuna inandırmak istiyor kendini… Aşkın ve değerlerin farklı tanımlandığı, eğitim sistemi ve çalışma eyleminin gerçek dünyadan çok farklı ve normal şartlarda gerçekleştiği, ideal yaşam sisteminin hakim kılındığı güzel bir dünya… kim istemez ki? Bu yüzden kendinizi her ne kadar gerçek olmasını istemiş olsanız da ütopik bir dünya olan Simeranya’nın büyüsüne kapılıp giderken bulabiliyorsunuz. Simeranya’nın yanı sıra Samim Bey’in biricik aşkı Meral ve onun bir türlü dizginleyemediği Paris sevdası da oyunun merak uyandıran bir diğer kısmı. Ve oyunun bitiminde ise bütün olaylar ve yaşananlardan ziyade aslında yine ne kadar yalnız olduğumuzu sorguladığımız, durup kendi içimize dönmemizi sağlayan etkileyici bir son ile karşılaşıyoruz…

“İnsanın en kolay aldatabildiği budala kendisidir”

Oyunun etkileyici konusunun yanı sıra oyuncuların sadece oynamakla kalmayıp karakterleri yaşıyor oluşu, oyunun dekoru, müzikleri ve karakterlerin kostümleri gibi etkenler de oyunu izlerken keyif almanızı sağlıyor. Eğer sizde okuduğunuz kitabı ve hayalinizde canlandırdığınız karakterleri canlı canlı seyretmek, yalnızlığı derin bir manada anlamak ve anlamlandırmak, gerçek dünyadan biraz olsun sıyrılmak istiyorsanız “Yalnızız” oyunu bütün bir sezon boyunca sizleri bekliyor olacak. Şimdiden keyifli izlemeler.

- Advertisement -

Aylık Oyun takvimi için:

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...