Gece Modu

Yaşanmış bir hikayeden uyarlanmış bir film: Lion.

Hintli bir çocuk, Saroo, trende abisi tarafından bırakılır ve kayboluşu orada başlar.

Tabii ki geldiği yerden çok uzaklaşmıştır, başkaları tarafından bulunur ve bir yurtta kalmaya başlar.

Bir şeyler söyleyip durur ama nereden geldiğini anlayacakları hiçbir şey söyleyemez, bu yüzden Saroo artık tamamen kayıp bir çocuktur, evlat edinilebilir.

*gerçek fotoğraf*

Nitekim evlat edinilir de, Avustralyalı bir aile onu evlat edinir.

Avustralyalı aile o kadar iyidir ki, Saroo gördüğü sevgi ve şefkatle hemen alışır onlara, daha sonra çift, bir Hintli çocuk daha evlat edinir fakat bu çocuk Saroo kadar ılımlı değildir, çocukluğundan itibaren aileye sürekli sıkıntılar yaşatır, buna rağmen onu da çok severler, iki çocuğu da adeta öz çocukları gibi benimserler, bu anlamda ikisi de çok şanslıdır.

Saroo büyüdükçe başarılı bir birey olmaya başlar, ailesinin de desteğiyle üniversite okumaya gider, orada tamamen farklı insanlarla tanışır, bir yandan da insanların da sorgulamaları doğrultusunda, nereli olduğunu, kim olduğunu, gerçek ailesini merak etmeye başlar.

Bir şeyler hatırlıyordur ama hiçbir zaman yeteri kadarını hatırlayamaz, arkadaşlarının önerisiyle Google Maps uygulamasından hatırladığı en net şeyi, tren istasyonunu aramaya başlar.

Bu arayışta Saroo’nun yaşadığı ruhsal karmaşalar, Avustralyalı anne ve babasına bunu nasıl açıklayacağını bilememesi, kız arkadaşından, herkesten, kendinden uzaklaşması, aslında kendisinin büyük bir soru işareti olduğunu fark etmesi, hayatının bir yerinde kocaman bir boşluk olduğunu anlaması, bunlar filmde çok güzel verilmiştir.

Hatırlanan kopuk hatıralar, bilinen tek şey olan tren istasyonu ve birkaç kelime, Saroo’yu kendisiyle buluşturacak mı acaba?

Film 2016 yapımı olup, Imdb puanı 8.1’dir.

Saroo Brierley’in yazdığı “A Long Way Home” adlı kitabından uyarlanmıştır.

Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara, David Wenham gibi oyuncular oynamıştır ve film pek çok ödüle aday gösterilmiştir. En iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde Dev Patel BAFTA ödüllerinde kazanırken, film, en iyi uyarlama senaryo alanında da yine ödül almıştır.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin