İntihara Sürükleyen Bir Aşk: Genç Werther’in Acıları | Kitap İncelemesi

Nasıl oluyor da insanı mutlu eden bir şey, aynı zamanda yıkımının da nedeni olabiliyor?

İnsan hayatını değiştiren nadir kitaplardan olan Genç Werther’in Acıları, 1774 yılında yayınlanan ve Alman toplumunda büyük yankı uyandıran bir kitaptır. Goethe tarafından kaleme alınan eser iki hafta gibi kısa bir zaman diliminde oluşturulmuştur. Goethe’nin henüz yirmi beş yaşında yazdığı ve Alman gençlerini etkisi altına aldığı bu eser mektuplardan oluşmaktadır.

Eserin bir çok çarpıcı yönü vardır. Öyle ki yazıldığı dönemde büyük yankı uyandırması, yayınlanmasından sonra intihar vakalarının artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Goethe’nin yaşanmışlığını içeren eser mektuplardan oluşturulması açısından oldukça samimidir ve gerçeklik duygusunu açığa çıkarmaktadır.

Eser aşkı ve onun getirdiği acıları anlatış biçimiyle dünya edebiyatının en önemli aşk klasiklerinden biri haline gelmiştir. Eser, döneminde, bu eseri okuyan bir çok aşığın intiharına sebep olması ve günümüzde hala okuyanları etkilemeyi başarması, edebiyat tarihinin unutulmazları arasına adını yazdırmıştır. Romanın dönem popülerliği bakımından o dönemin gençlerinin genç Werther gibi giyindiği ve sevdiklerine aşklarını ilan ettikleri bilinmektedir.

- Advertisement -

Eserin konusuna gelecek okursak; kitap umutsuz bir aşka düşen genç ressam Werther’in dostu Wilhelm’e gönderdiği mektuplardan oluşur. Romantik yapılı genç Werther nişanlı bir bayana aşık olur. Bu aşk hem yasak bir aşk hem de karşılıksız bir ızdırap haline dönüşecektir. Genç Werther, yaşadığı aşkı dostuna mektuplarla anlatırken çarpıcı ve bir o kadar da masum bir tablo çizmektedir. Aşkın her halini ve kişide oluşturduğu duygu selini tüm içtenliği ile aktarması okuyanı büyüsü altına almaktadır.

Kişilerin gençlik dönemlerinde yoğun olarak fırtınalar yaşaması, karşılıksız aşk hikayeleri için oldukça elverişli bir zemin hazırlamaktadır. Genç Werther için de bu böyle olmuştur.

Hikâye yazarın bir süre mektuplaştığı kurgusal arkadaşı Willhelm’a gönderilen mektuplar biçiminde anlatılır. Werther, büyük ve modernleşen kentlerin oluşturduğu ruhsal sıkıntılardan doğaya ve sade bir yaşama kaçan bir gençtir. Ayrıca kendisini okuyarak ve hayatı sorgulayarak geliştirmiş özgün bir kimliğe sahiptir. Bu kaçış döneminde zengin bir ailenin kızı olan Charlotte’e karşılıksız bir aşkla bağlanmıştır. Bu kadın, aşka kayıtsız değildir fakat aynı zamanda bir başkasıyla nişanlanmış ve toplumsal statüsü gereği elinden fazla bir şey gelmemektedir.

Romanda geçen hikaye Goethe’nin yaşanmışlığını sergiler. Bu yaşanmışlığın trajik tarafı ise bu karşılıksız aşkın bir intihar vakasına dönüşmüş olmasıdır. Goethe’nin bu Werther karakterini oluştururken esin kaynağı; aynı yıllarda yaşamış ve intihar etmiş olan arkadaşı Karl Wilhelm’dır.

Kitap akıcı bir dille kaleme alınmıştır. Mektuplar şeklinde oluşturulması da kişide merak uyandıran bir heyecan yüklemektedir.

İstisna yazarlara, istisna zamanlara..

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...