Genç Werther’in Acıları – Goethe

     “Werther Öldü Goethe Kurtuldu”

“Ah, bu boşluk! Göğsümdeki bu korkunç boşluk! Yalnızca bir kez, yalnızca bir kez yüreğime bastırabilsem onu..”

Genç Werther’in Acıları, Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe tarafından mektup türünde kaleme aldığı bir romandır. İnce bir kitap olmasına rağmen bir çırpıda bitmiyor. Her kelimeyi hissedip olayların etkisi ile kitabı sindire sindire okumanız gerekiyor.

“Çocuklar gibi yaşayanlar, en mutlu kişilerdir.”

- Advertisement -

Goethe’nin ilk romanı olup romanda kendisinin ve yakın dostu Wilhelm’in yaşadığı trajik aşkı kurgusal mektuplar ile anlatıyor. Werther’in Acıları’nı 25 yaşında kaleme alan Goethe bu kitapla dünya da büyük bir üne kavuşmuştur. Fakat bu kitabı ünlenmesinin bir diğer sebebi ise kitabın intihar ile anılmasıdır. Kitap okuyucu kitlesini derinden etkilemiş ve intihar vakaları ortaya çıkmıştır. Hatta sokakta Werther gibi mavi ceket, sarı pantolon giyen gençler dolanmaya başlamıştır. Kitap ile gelen şöhret Goethe’yi farklı açılardan rahatsız etmiştir.

“Benim en çok hoşlandığım yazar, eserinde kendi yaşantımı bulabildiğim, çevremde olup bitenlere benzeyen olayları canlandıran ve hikayesi bana karşı, bir cennet sayılmamakla beraber her şeyiyle birlikte tarifi imkansız bir mutluluk kaynağı olan, kendi ev hayatım kadar, yakın ve samimi gelen yazardır.”

Kitabın kahramanı Werther ruhsal açıdan sıkıntılar yaşayan biridir ve bunun çözümü olarak bulunduğu konumdan kaçma arzusuna kapılıp kendini doğaya bırakmıştır. Werther arkadaşı Wilhelm’a yazdığı mektuplar da o dönemin sıkışıp kalan sorunlarını, doğanın güzelliğini ve ruhunu iyileştirme yolunda olduğunu anlatmıştır. Bir gün genç ve duyarlı olan Werther katıldığı bir davette Lotte’yi görür ve ona aşık olur. Fakat bu Werther için dinsel ve ahlaki açıdan yanlış bulduğu ve kendisini sınırlaması gerektiği bir aşktır. Lotte nişanlıdır ve iş için uzakta olan Albert’i bekler. Werther için artık daha zor bir süreç başlar.

Goethe acıları, çaresizliği, coşkuyu o kadar hisli anlatmış ki o ince kitabın her satırını çizdim ve not ettim. Goethe’nin yüreği ile tuttuğu bu kalem de Werther’ın duygularını, içsel çatışmalarını, kıskançlıklarını, çaresizliğini ve aşkı çok derinden hissedeceksiniz. Unutmamam gereken bir diğer konu ise çevirmen Goethe’nin güçlü satırlarını bize çok başarılı bir şekilde aktaran Nesibe Zeynep Koç için de ne kadar teşekkür etsek az kalır. Bu kitaba dair anlatacak birçok şey var ama en güzeli kitabı hissetmek bu da Goethe’nin satırları ve Werther’ın ruhu ile mümkün…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...