Gece Modu

Okuyucu Alman hukukçu ve yazar Bernhard Schlink’in minör başyapıtıdır. Eserlerinde İkinci Dünya Savaşı dönemi veya sonrası Almanya’sını ele alır. Savaş öncesi kuşakla savaş sonrası kuşağın hesaplaşmasını eserlerinde ele alan Bernhard Schlink, karakterlerin aralarındaki hesaplaşmayı yargılamadan, objektif bir şekilde okuyuculara yansıtır. Okuyucu’yu başyapıt yapan özelliği ise yazarın bu klişeleşmiş temasının en iyi örneği olmasıdır.

Okuyucu, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde lise öğrencisi Michael Berg ile otuz altı yaşındaki tramvay biletçisi Hanna Schmitz’in tutku dolu birlikteliğini anlatıyor. Kimi zaman tutkulu iki aşık kimi zamansa kitaplar aracılığı ile kurulan özel bir dostluk başlıyor karakterler arasında. Zaman zaman Hanna’nın gelgitleri ile şiddetli kavgalar yaşansa da ikili bu özel birliktelikten asla vazgeçemez. Ta ki Hanna bir anda ortadan kaybolana kadar.

“Bazen sonu acı verdiği için bile mutluluğa sadık kalmaz bellek. Gerçek mutluluğun yalnızca sonsuza kadar sürmesi beklendiği için mi? Bilincine ve farkına varılmamış bile olsa, ancak daima acı vermiş bir şeyin acıyla sona erebileceğine inanıldığı için mi? Ama bilincine ve farkına varılmamış acı nedir ki?”

Gidişi ile ardında birçok soru işareti bırakan Hanna ile Michael’ın yolları savaş suçlularının yargılandığı mahkemede tekrar kesişir. Hanna’nın savaş sırasında kilisede tutulan bir grup Yahudi’nin ölümüne sebep olmakla yargılanması esnasında tüm soruların cevaplarını alan Michael doğru olanı yapmak ve adaleti sağlamak arasında kalır.

“Eğer insan öteki için neyin doğru olduğunu ve ötekinin bunu görmemekte direndiğini biliyorsa, onun gözlerini açmayı denemelidir. Son sözü ona bırakmalı, ama onunla konuşmalıdır; onunla, onun arkasından bir başkasıyla değil.”

Tek taraflı anlatılan hikayede anlatıcının sade ve dolaysız anlatımı ile suç, ahlak ve vicdan kavramları sorgulanıyor. Savaş sonrası neslin Nazi dönemiyle yaşadığı iç hesaplaşma Bernhard Schlink’in yargılamayan tarafsız anlatımıyla işleniyor.
2008 yılında sinemaya uyarlanan bu başyapıtta Hanna Schmitz karakterine Kate Winslet hayat verirken Michael Berg karakterini ise Ralph Fiennes canlandırmakta. Uyarlama filmlere önyargıyla bakıyorsanız bu film beklentilerinizi oldukça karşılayacaktır. Benim tercihim elbette önce kitabın okunması.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin